YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BDP, Uludere'yi BM'ye taşıdı
BDP'li Hasip Kaplan Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, Uludere'de meydana gelen olayla ilgili Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne başvurduklarını söyledi.
BDP, Uludere'yi BM'ye taşıdı
27 Ocak 2012 / 13:35 Güncelleme: 27 Ocak 2012 / 13:36

BDP Grup Başkanvekili Hasip Kaplan, ''Yeni anayasa sürecinde Meclise sunulan bütün bilgi ve belgelerin dokunulmazlığını sağlayalım ki insanlar özgürce kendi anayasalarını yapabilsinler. Karartma doğru bir şey değil'' dedi.

Kaplan, Mecliste düzenlediği basın toplantısında, Irak sınırında meydana gelen olayla ilgili BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği'ne başvuru yaptıklarını anımsattı.

Uluslararası Ceza Mahkemesine de başvuru yaptıklarını bildiren Kaplan, başvurunun ''eş başkanlar'' Selahattin Demirtaş ve Gültan Kışanak adına yapıldığını ifade etti.

Başvuruda gözlemlerin, fotoğrafların, görüntülerin, tutanakların, siyasi partilerin görüşlerinin, medyada çıkan haberlerin, ölenlerin kimlikleri, otopsi belgeleri ve hayat hikayelerinin yer aldığını belirten Kaplan, olay yerinden çekilen bazı fotoğrafları basın mensuplarına gösterdi.

Irak ve Türkiye'nin Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin tarafı olmadığını, ilgili sözleşmeyi imzalamadığını söyleyen Kaplan, ''Ancak bu, sorumluluktan kurtulma sonucunu doğurmuyor'' dedi.

Bu olayı Türkiye'de çözmek, aydınlığa kavuşturmak istediklerini dile getiren Kaplan, hala yapılabilecek şeyler olduğunu söyledi.

Ölenlerin ailelerinin tazminat için ''önce failleri bulun'' dediğini aktaran Kaplan, ''Anlayana, bu çok anlamlıdır'' ifadesini kullandı.

ABD'nin Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone'nin, olayla ilgili ''Uludere'de predatörler var mıydı '' sorusuna, ''Sır, korumak gerekiyor'' dediğini ifade eden Kaplan, ''İnsanlığa karşı işlenen suçlarda ne sır vardır ne zaman aşımı sayın Ricciardone. Bunu bileceksin. İnsanlığa karşı suç işlendiği zaman ne sır tanırız ne zaman aşımı'' diye konuştu.

Karartma doğru değil

Kaplan, bir gazetecinin ''TBMM'nin, yeni anayasa önerilerinin kamuoyuna açıklanmaması kararını'' sorması üzerine, şunları söyledi:

''TBMM Başkanı, eleştirilerden mi çekiniyor özel yetkili savcılardan mı çekiniyor, bunu açıklasa iyi olur. Çünkü görüş açıklayan bir kişi, kuruluş, kurum, farklı şeyler önerebilir. Bu önerdikleri şeyler mevcut yasalara göre terör suçu sayılır. O zaman savcılar harekete geçer. Yol temizliği yapılması gerektiğini söyledik. Hiç bir şey yapmasak; yeni anayasa sürecinde Meclise sunulan bütün bilgi ve belgelerin dokunulmazlığını sağlayalım ki insanlar özgürce kendi anayasalarını yapabilsinler. Maalesef bunu yapamadık. Karartma doğru bir şey değil.''

AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler