YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BDP: "Şüpheli asker ölümlerini araştırın"
BDP: "Şüpheli asker ölümlerini araştırın"
11 Şubat 2013 16:36
BDP, şüpheli asker ölümlerinin açığa çıkarılması ve sorumluların belirlenmesi için Meclis Araştırması açılmasını istedi.

BDP Grup Başkanvekili İdris Baluken ve arkadaşlarının imzasıyla TBMM Başkanlığı'na sunulan araştırma önergesinin gerekçesinde, askeri mahkemelerin, şüpheli asker ölümlerinin üzerini örtmeye çalıştığı iddia edildi.

Çocukları askerde şüpheli şekilde ölen ailelerin bir araya geldiği ve bazı taleplerde bulunduğu belirtilen gerekçede, ''Aileler, TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu ve açılacak Meclis Araştırma Komisyonu tarafından dinlenmek istiyor. Ayrıca askeri mahkemelerin kaldırılarak, şüpheli şekilde yaşamını yitiren çocukları ile ilgili soruşturmanın sivil mahkemelerde görülmesi ve bu mahkemelerin, sorumluları belirleyerek gerekli cezayı vermesini talep ediyor'' ifadelerine yer verildi.

Önergede, şüpheli asker ölümlerinin açığa çıkarılması, sorumluların belirlenerek sivil mahkemeler önünde yargılanması, bu askerlerin ailelerinin dinlenerek taleplerinin dikkate alınması için Meclis Araştırması açılması talep edildi.

BDP

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler