YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BDP, PKK'dan talimat alıyor
BDP, PKK'dan talimat alıyor
19 Ağustos 2012 18:19
Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, BDP'li milletvekillerinin, Şemdinli-Derecik bölgesinde PKK'lı teröristlerle buluşmasına ilişkin, açıklama yaptı.

Atalay, ''Keşke bu konuları kendisine politika edinen, bu tür etnik siyaset yapan siyasi parti mensupları dürüst olsa, silah ve şiddetle aralarına mesafe koysalar, o zaman çok şey daha rahat konuşulabilir'' dedi.

Partisinin Kırıkkale İl Başkanlığı'nda düzenlenen bayramlaşma törenine katılan Atalay, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin, BDP'li milletvekillerinin, Şemdinli-Derecik bölgesinde PKK'lı teröristlerle buluşmasıyla ilgili sorusunu yanıtlayan Atalay, bu tür gelişmelere çok fazla hayretle bakanların aslında olup bitenleri iyi analiz etmediğini savundu.

Ramazan ayında Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde birkaç ilde binlerce kişinin katılımıyla düzenledikleri iftar organizasyonlarında da söylediği gibi Türkiye'de siyaset kurumunun vesayeti üzerinden kaldırdığını dile getiren Atalay, şöyle konuştu:

''AK Parti dönemi, milli irade üzerindeki vesayetin kalkması yönünde çok büyük çaba ve çalışmaların olduğu bir dönem olmuştur. Şu anda milli irade hedefine ulaşmıştır. Bu parti, BDP, vesayet altında olan bir partidir ve o vesayetini kaldıramamıştır. Zaten terör örgütünden talimatlar alan ve o doğrultuda siyaset yapan bir partidir. Bunu tabi ki, hem bu konulardan sorumlu hem pek çok ayrıntı ve boyutu bilen hem de daha önce İçişleri Bakanlığı yapmış birisi olarak ifade ediyorum. Ben bunu çok söyledim. Keşke bu konuları kendisine politika edinen, bu tür etnik siyaset yapan siyasi parti mensupları dürüst olsa, silah ve şiddetle aralarına mesafe koysalar, o zaman çok şey daha rahat konuşulabilir. Siyaset kurumunun o zaman halledemeyeceği iş yoktur. Ancak siyaset kurumu terör ve şiddetle arasına mesafe koymuyorsa işler zordur.''


-''Türkiye'nin birliğini, bütünlüğünü, asla bozdurmayacağız''-


Atalay, Türkiye'de her şeyin konuşulduğuna ve konuşulabileceğine dikkati çekerek, AK Parti ve hükümetin şiddete karşı ortak tavır takındığını vurguladı.

''Şiddet olmamalı, silahlar bırakılmalı, siyaset kurumu silahların gölgesinden kurtulmalı. O zaman görüşmeler olur, o zaman mesafeler alınabilir'' diyen Atalay, ancak bu koşullar sağlanabilirse Türkiye'nin bütün sorunlarını siyaset ve meclis çatısı içinde konuşarak halledebileceğini söyledi.

Terör örgütünün emrinde, yönetiminde, güdümünde olan, onun talimatlarıyla siyaset yapan siyasi partilerle meclis çatısı altında mesafe alınamayacağını dile getiren Atalay, şunları kaydetti:

''Bu konuda bizim dileğimiz, nasıl Türkiye'de siyaset kurumu üzerindeki vesayet mekanizmaları kaldırıldıysa o partilerimiz de özgürleşsin, vesayetten kurtulsun. O zaman daha tutarlı, haysiyetli, sağlıklı politika yaparlar. Bu mübarek bayram günü doğrusu hep kardeşlik mesajları veriyoruz. Yine o mesajları verelim. Biz şunu diyoruz, AK Parti, Türkiye'de inşallah birliğin, bütünlüğün çimentosudur. Türkiye'nin her tarafında tescil edilen güçlü bir siyasi partidir. Bütün vatandaşlarımızı temsil ediyoruz. Kürt kökenli vatandaşlarımızı da en çok biz temsil ediyoruz. Çünkü en çok oyu biz alıyoruz ve Türkiye'nin birliğini, bütünlüğünü asla bozdurmayacağız, kimse de bunu bozamayacak. Bütün sorunlarımızı kardeşlik içinde hallederiz. Yeter ki, kardeşlik duyguları güçlü olsun. Bu bayramlar, kardeşlik duygularını güçlendirmek için vesilelerdir. İnşallah kin, nefret ve olumsuz duygular yerine kardeşlik duygularını yoğunlaştıralım, bu bayramı öyle kutlayalım.'' AA
 

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler