YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BDP MYK toplantısı başladı
BDP MYK toplantısı başladı
19 Haziran 2013 10:47
BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, teröristlerin sınır dışına çıkışlarına ilişkin, "birinci aşama bitti" denilebileceğini bildirdi.

BDP Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısı Demirtaş'ın başkalığında parti genel merkezinde başladı.

Toplantıya gelişinde gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtlayan Demirtaş, toplantının gündemine ilişkin soru üzerine, Türkiye'de son zamanlarda yaşanan bütün siyasi gelişmeleri, müzakere süreci, Gezi Parkı merkezinde devam eden sokak, halk olaylarını ve yerel seçim çalışmalarını değerlendireceklerini söyledi.

Partisinin Meclis'teki grup toplantısında yaptığı açıklamaları hatırlatan bir gazetecinin, "(Kırmızı çizgilerimiz var) dediniz. Bunlara ilişkin hükümetle bir görüşme trafiği var mı, hükümete taleplerinizi ilettiniz mi" sorusu üzerine Demirtaş, "Bu hafta içinde hükümetle partimiz arasında bir görüşme daha olacak. Biz kendilerine geçen hafta içerisinde demokratikleşmeyle ilgili bir reform paketi önerisi ilettik. Tabii bunu tartışmışlardır. Önerilerimize nasıl bakarlar bilemeyiz. Bugüne kadar parlamentoya zaten sunduğumuz teklif olarak parlamentoda duran taslak metinlerimizi bir kez daha derli toplu bir paket halinde hükümete sunduk. Bu hafta içinde hükümetin yaklaşımlarını göreceğiz. Umut ediyorum ki hükümet de meseleye ciddi yaklaşır" yanıtını verdi.

Çözüm süreci

Çözüm sürecinde gelinen noktaya yönelik değerlendirmesi sorulan Demirtaş, şunları söyledi:

"(Tıkanmış diyemeyiz fakat hükümetin tarzı ve tutumu tıkanmaya doğru götürüyor) dedim. Bu konuda bir uyarı yapma ihtiyacı hissettim. Çünkü çözüm sürecinde ikinci aşama dediğimiz aşama daha çok hükümetin siyaset kanallarını, demokratik, barışçıl siyaset kanallarını açmak konusunda ödevlerinin olduğu aşamadır. Hükümet bu aşamada kendi ödevlerini, üzerlerine düşen görevleri, kamuoyunun, toplumun beklentilerini karşılayan bir tutum içerisine girmezse sıkıntı yaşanır tabii ki. Ama bir tıkanmadan, şu anda bir durmadan söz edemeyiz, doğru olmaz "

"Sınır dışına çıkışlar tamamlandı mı, bitti mi artık" sorusuna da Demirtaş, "Yani birinci aşama bitti denilebilir" karşılığını verdi.

Bir gazetecinin "Önümüzdeki günlerde İmralı'ya tekrar bir ziyaret olur mu" demesi üzerine Demirtaş, "Olacaktır. Yani periyodik olarak aslında ayda iki defa İmralı ziyaretinin olması gerekiyor. Beklentimiz öyle" diye konuştu.

 

AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler