YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BDP kongresinde bir ilk...
BDP Olağanüstü İl Kongresi'nde konuşan BDP Genel Başkanı Selahettin Demirtaş, Kürt sorununu çözümek için AKP'nin önündeki tek engelin yine AKP olduğunu söyledi... Kongrede bir ilk de yaşandı. Kongre salonuna ilk kez Türk bayrağı asıldı..
BDP kongresinde bir ilk...
17 Nisan 2010 / 15:33 Güncelleme: 17 Nisan 2010 / 15:42

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Diyarbakır il kongresi yapıldı. Kongrenin yapıldığı salonu Türk bayrağı asılırken, BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, "Askeri ve siyasi operasyonlar yapar bir hükümeti düşürmek bizim boynumuzun borcudur. Biz Kenan Evren'in ve etragındaki bir grup paşanın halyka zorla dayattığı anayasa için gerekirse sandığa gitmeyeceğiz"dedi.

Ziya Gökalp Kapalı spor salonunda yapılan 1. Olağanüstü Diyarbakır İl Kongresi'ne türk bayrağı asilması dikkat çekerken, kongereye BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, BDP eş başkanı Gülten Kışanak, Diyarbakır milletvekili Akın Birdal, Batman milletvekili Ayla Akat Ata, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, alt kademe belediye başkanları, il ve ilçe teşkilatı ve çok sayıda partili katıldı. BDP Genel Başkanı Demirtaş ve beraberindekilerin salona gelmesi ile birlikte kürtçe şarkılar çalındı. Folklör gösterimi ile başlayan kongreye divan başkanı olarak Akın Birdal seçildi. Akın Birdal geçtiğimiz günlerde Samsun'da Ahmet Türk'e yapılan saldırıya değinerek, "Sayıh Ahmet Türk'e atılan yumruk onun barışçı kimliğine siyasi kimliğine ve aynı zamanda kürt halkının barış özlemine atılmış bir yumruktur. Burdan bu faşist ve ırkçı saldırıyı lanetliyoruz."dedi.

ASKERİ VE SİYASİ OPERASYONLAR YAPAN BİR HÜKMÜMETİ DÜŞÜRMEK BİZİM BOYNUMUZUN BORCUDUR

BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş yaptığı konuşmada, Sayın başbakanın ve hükümetininde çözüm dialogunu ve müzakereyi geliştirme yerine hazırlıklarını yaptıkları askeri operasyon seçeneğini kulanacaklarsa AK Parti'nin bütün ölümlerden sorumlu olacağını belirterek, "Sayın başbakan bütün ölümlerin baş sorumlusu olacaktır. Bu noktada karar hükümettedir. Bu konuda karar devlettedir. Aksi takdirde AK Parti parti olarakta hükümet olarakda bunun sonuçlarına katlanacaktır. Bir sonraki seçimlerde eğer kürt sorunun çözüm konusunda barışçıl adımlar atmak yerine askeri ve siyasi operasyonları yapmaya devam eden bir hükümeti düşürmek bizim boynumuzun borcudur. Sayın başbakanan şu anda ABD dönüşü kafasından geçen her neyse umut ediyorzki, demokratik çözüme evrilir. Uluslararası güçlerin oyunana gelerek desteği ve onlara güvenerek yeni bir maceraya ve çilmginliğa girişmezler. Bu halk 87 yıl sonra kendri dili ve kültürü ile kendi ana dilinde eğitim yaparak kendi demoktratik ve özel yönetimleri ile yaşamaya kararlıdır. Bununkarşısında AMK Parti ve ABD'De duramaz."dedi.

ANAYASA PAKETİNE DESTEK YOK

Selahattin Demirtaş Aanasaya oeğişikliği ile yaptığı konuşmada şunları dile getirdi. "Düşününki bir anayasa önemli ölçüde sadece kürt halkını inkar üzerin korulmuş. Kürt halkını yok etme üzerine kurulmuştur. düşünükki bir hükümet on ay önce adını baştta kürt açılımı koyduğu bir süreç başlatıyor. Bu süreç içeresinde bir anayasa değişikliği paketi oluşturuyor. Fakat bu paketin içerisinde kürt sorunu çözümü ile ilgili tek bir madde koymayı bile aklına getirmiyor. Bu nedenle yapılan reformun demokratikleşme ile kürt sorunun çözüm ile yakından ve uzaktan ilgisi yoktur. BSizim halkımızın kendini içinde görmediği bir anayasaya evet deme zorunluluğuda yoktur. Bu noktada halkımızın ve phartimizin tavrının çok iyi anlaşılması lazım. Biz bir tutum ve karalılık sahibiyiz. BDP olarak ne CHP ve MHP'nin ırkçı polikalarının yanında olmak zorundayız nede AK Partinin tekçi polittikalarının yanında olmük zorundayız. Bizim bir seçeneğimiz var. Demokratik özgür bir ülke ve toplum yaratma. Buna hizmet etmeyecek hiç bir anayasa değişikliği b.izim tarafımızdan onaylanamaz."dedi.

BİZ KENAN EVREN'İN VE ETRAFINDAKİ BİR GRUP PAŞANIN ZORLA HALKA DAYATTIĞI BİR ANAYASA İÇİN GEREKİRSE SANDIĞA GİTMEYECEĞİZ

Demirtaş, "Pazartesi başlayacak anayasa tartışmalarında görülene oki, hükümet kendi açasından bir kararlılık sergileyecek. Kendini kurtamaya yönelik bu anayasa değişikliği konusunda refarumda ısrarcı olacak. Bizde diyiyoruz ki AK parti CHP ve MHP 12 Eylül anayasasının çemkberi içerisinde tartışa dursunlar. Biz Türkiye'ye yeni bir anayasanın nasıl olması gerektiğini anlatacağız. Biz halkımız ile birlikte yeni bir anayasa yaratmanın direnişini ve mcadelesini sürdürmeye devam edeceğiz. ODnların yapacağı Kenan Evren anayasasını kurtarmak olacaktır. Biz Kenan Evren'in ve etragındaki bir grup paşanın zorla halka dayattığı bir anayasıa için gerekirse sandığada gitmeyeceğiz. Bu anayasa ile uzaktan yakından alakamız yoktur."dedi. (iha)

BASİRET KÖRLÜĞÜ BUNA DENİR
 // DAVUD
Yeni hazırlanan anayasa maddelerinin eski ile ne alakası varda evran yasası diye oylamaya gitmeyeceklermiş.Eğer bahane arıyorsanız bu hükümetten başka sizi kale alanda olmamıştı bunu bilip ona göre davranmalısınız.Yuvarlak laflarla iyice küçülüyorsunuz ne istediğinizide ne söylediğinizide bilmiyorsunuz.Sizin yeni anayasadan haberiniz yokki kalkmış şunun yasası diyorsunuz.En iyisi siz ormana dağa çıkında siyaseti bilenleriniz gelsin Sn.Ahmet Türk gibiler....
17 Nisan 2010 18:12
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler