YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BDP kimlerle yolunu ayırdı?
BDP kimlerle yolunu ayırdı?
12 Mart 2011 09:34
BDP, aday olmaları önerilen illeri beğenmeyen 10 milletvekili ile yolları ayırdı...

Seçime bağımsız adaylarla girme kararı alan BDP, aday olmaları önerilen illeri beğenmeyen 10 milletvekili ile bağını kopardı.

Barış ve Demokrasi Partisi'nde (BDP) yaklaşan genel seçimler öncesinde adaylık tartışmaları kızıştı. Yüzde 10'luk seçim barajı nedeniyle 12 Haziran'daki seçimlere bağımsız adaylarla katılma kararı alan BDP, aday gösterilecekleri illeri beğenmeyen 10 milletvekiliyle yollarını ayırdı.

Bugüne kadar yaptıkları çalışmalardan dolayı teşekkür edilen milletvekillerinden 12 Haziran seçimleri için tekrar aday olmamaları istendi.

Partiye yakın çevrelerden sızan bilgilere göre BDP'nin Genel Merkez'e davet ederek el sıkıştığı milletvekilleri şöyle: Akın Birdal, Ufuk Uras, Osman Özçelik, Nuri Yaman, Hamit Geylani, Fatma Kurtulan, Şerafettin Halis, Bengi Yıldız, Nezir Karabaş ve Sevahir Bayındır. Öte yandan adaylar konusunda BDP'nin daha çok parti içindeki 'Şahin' eğilimli isimleri ön plana çıkardığı, PKK ve Abdullah Öcalan'ın söylemlerine yakın isimleri meclise göndermeyi planladığı ifade edildi. BDP'li adayların son listelerinin Kandil'deki yöneticilerin onayına sunulacağı belirtildi.

AHMET TÜRK KRİZİ

KCK ana davasında tutuklu bulunan Fırat Anlı, Selma Irmak, Ramazan Morkoç, Hatip Dicle'nin seçimlerde milletvekili adayı gösterilmesi ihtimali oldukça güçlenirken, yazar Ertuğrul Kürkçü'nün de Diyarbakır'dan aday gösterilmesi için parti içinde tartışmalar yaşanıyor. BDP'li yöneticiler, Diyarbakır'dan 6 milletvekili adayı göstermeyi planlarken, bölgeden ise toplam 30 milletvekili çıkarılması hedefleniyor. BDP içinde, Ahmet Türk'ün adaylığı konusunda da kriz yaşandığı önü sürülüyor. Türk'ün, memleketi Mardin'den değil, Mersin'den aday gösterilmek istendiği ancak buna karşı çıktığı kaydedildi. Sırrı Sakık ve Hasip Kaplan'ın da memleketleri dışından aday gösterilmek istendiği belirtildi. (İnternethaber)

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler