YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BDP büyük hayal kırıklığı yaşadı
BDP Mardin Milletvekili ve DTK Eş Başkanı Ahmet Türk'ün geçtiğimiz hafta yaptığı, anadilde eğitim için bir haftalık eğitim boykot çağrısına Mardin’de rağbet gösterilmedi.
BDP büyük hayal kırıklığı yaşadı
16 Eylül 2013 / 13:26 Güncelleme: 16 Eylül 2013 / 17:08

Velileri eşliğinde okula giden bazı öğrenciler, öğretmenleri tarafından çiçek ve davul zurna ile karşılandı.

Mardin’de 2013-2014 eğitim öğretim dönemi bin 163 okul ve 222 bin öğrenci ile başladı. Sabahın erken saatlerinden itibaren okulların yolunu tutan öğrenciler, ilk ders zilinin heyecanını aileleri ile birlikte yaşadı.

Mardin Valisi Ahmet Cengiz, eğitim boykotu çağrısının Mardin’de ilgi görmediğini belirtti. Boykot çağrısının, çocukların bilgisiz ve cahil kalmasına yönelik olduğunu belirten Vali Cengiz, şu ana kadar okullarda herhangi bir sıkıntı olmadığını, bütün sınıflarda bulunan öğrencilerin okullarına gittiğini gördüklerini ifade etti.

Vali Cengiz, ”Mardin halkı kadirşinas bir halktır. Her zaman sağduyulu ve eğitime önem veriyor. Mardin'in eğitim ve öğretimde özlenen başarıyı yakalayabilmesi için bu işe gönül verenlerin seferberlik anlayışı içinde çalışmasıyla mümkündür.” dedi.

Mardin Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Niyazi Ekin de Mardin’de okulların sorunsuz açıldığını ve boykot çağrısına rağbet gösterilmediğini söyledi. Ekin, ”Mardin merkez ilçe ve köylerde bulunan bütün okullarımız eğitim sezonuna açıldı. Bütün öğrenciler şu anda derslerinde öğretmenleri ile birlikte sınıfta kaynaşıyor. Mardin’de herhangi bir sıkıntı yaşanmadı.” şeklinde konuştu.

Öğrenciler davul zurna eşliğinde halay çekerek okula başladı

Boykot çağrısına ilgi gösterilmediği Mardin’de bazı okullarda öğrenciler davul zurna eşliğinde halay çekerek, okula bayram havasında başladı. Selahattin Eyyubi İlköğretim Okulu'na yeni başlayan öğrenciler için düzenlenen törende, öğrenciler ve öğretmenler davul ve zurna eşliğinde birlikte halay çekti.

Artuklu Kaymakamı Söner Karataşoğlu ve Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Niyazi Ekin ve öğrenci velilerinin katıldığı tören sonrası okulların açılması sevincini yaşayan öğrenciler, öğretmenler ve veliler, davul ve zurna eşliğinde birlikte halay çekti. Tören sonunda eğitime başlayan öğrencilere Artuklu Kaymakamı Soner Katataşoğlu ve Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Niyazi Ekin tarafından kitap hediye edildi.

 

CİHAN

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler