YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BBP'li Topçu :Bilinçli olarak...
BBP'li Topçu :Bilinçli olarak...
12 Mayıs 2010 10:37
BBP lideri Yaşar Topçu: AKP veya CHP bilinçli olarak gerilim üretiyor

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Yalçın Topçu, iktidar ile ana muhalefet partisinin, Anayasa değişikliğine ilişkin referandumu kendi siyasi çıkarlarına göre kullanma hesabı yaptıklarını öne sürdü.

Topçu, Deniz Baykal'ın istifasına ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye'deki siyasi hayatın yine siyah-beyaz ayrımına getirilmek istendiğini ifade etti.

İktidar ve ana muhalefet partisinin, pervasızca birbirine saldırıp, gerilimden kendilerine fayda çıkarmaya çalıştıklarını savunan Topçu, ''Son siyasi gelişmelerle birlikte siyaset mühendisleri yeniden ülke gündemini belirlemeye başladı. Siyasi atmosfer bilinçli olarak gerilmek isteniyor'' dedi.

Söz konusu durumu siyasi ahlakla bağdaştırmadıklarını ve siyasetçilerin gerilim ve kamplaşma politikasından bir an önce vazgeçmesi gerektiğini belirten Topçu, açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

''Bu tür kavgalardan milletin faydasına bir hayır çıkmıyor. Milletimizin asıl gündemi olan yoksulluğa, yolsuzluğa, işsizliğe, bölücü ve ahlaki teröre, adaletsizliklere çözüm bulmak yerine, 'rakibimi en zayıf yerinden nasıl vururum' gibi fırsatçı bir siyaset tarzıyla, şahsi çıkar ve egoist tatminlerle siyasetin gündemini belirleyerek, en önemli meseleler bile rafa kaldırılıp, kısır döngü tartışma ve çatışmalarla günler geçiriliyor. Siyasi ahlak dibe vurduruluyor.''

Anayasa değişikliğine ilişkin referandumu siyasallaştırmak için bir gerilim politikasının bilinçli olarak yapıldığını savunan Topçu, ''İktidar partisi ve ana muhalefet partisi, referandumu kendi siyasi çıkarlarına göre kullanma hesabı yapmaktadır'' iddiasında bulundu.

Referanduma getirilecek olan anayasa değişikliklerini Türkiye'nin demokrasi hayatı için yeterli bulmadıklarını, ancak milletin iradesine sunulduğu takdirde destek olacaklarını belirten Topçu, ''Halkın oylayacağı veya onaylayacağı şey anayasa paketidir, AKP değildir. AKP veya CHP bilinçli olarak gerilim üretip, milletimizin sivil anayasa talebinden kendisine pay çıkarmaya çalışırsa bunu milli irade hırsızlığı olarak kabul ederiz'' görüşünü ifade etti.
AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler