YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BBP'den Wikileaks yorumu
Wikileaks belgeleri ile ilgili BBP Genel Başkanı Yalçın Topçu da değerlendirmede bulundu. Topçu, "Wikilekas belgelerini iç siyaset malzemesi yapmayın" dedi
BBP'den Wikileaks yorumu
04 Aralık 2010 / 15:05 Güncelleme: 04 Aralık 2010 / 15:09

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Yalçın Topçu, Meclis Araştırma Komisyonu'nun hukuku sahibine teslim etmesi gerektiğini belirterek, devletin itibarının kar alından çıkartılması gerektiğini söyledi.

Partisinin seçim çalışmalarına katılmak üzere Niğde'ye gelen Yalçın Topçu, çok sayıdaki partili tarafından Bor ilçesi girişinde davul ve zurna eşliğinde karşılandı. Kendisini karşılamaya gelenlerle tek tek tokalaşan Topçu, davul zurna ekibine de bahşiş verdi. Buradan konvoyla partisinin İl binasına geçen Topçu, burada yaptığı basın toplantısında dünyanın gündemine oturan Wikileaks internet sitesinin yayınladığı bilgiler, Muhsin Yazıcıoğlu'nun ölümünü araştıran Meclis Araştırma Komisyonu'nun raporu ve üç generalin açığa alınması konularını değerlendirdi.

WIKILEAKS İÇ SİYASET MALZEMESİ OLMAMALI

İlk olarak Wikileaks adlı internet sitesi tarafından yayınlanan ve Türkiye'yi yakından ilgilendiren bilgi ve belgelerin iç siyaset malzemesi yapılmaması gerektiğinin altını çizen Yalçın Topçu, Türkiye'nin gündeminin bu gibi konularla değiştirilmemesini, siyasilerin de buna alet olmamasını istedi. Parti menfaatinden önce ülke menfaatini gözettiklerini kaydeden Topçu; "Hiçbir ülke kim olursa olsun Türkiye Cumhuriyeti hakkında seviyesiz, şeciyesiz, ahlaksızca ithamlarda bulunamaz. Bu bizim kendi iç meselemiz olarak görülmeli ve üzerinden siyaset yapılmamalı. Ancak sayın Başbakan gerekeni yapmalı, iç ve uluslararası hukuku derhal devreye sokmalıdır" dedi.

DEVLETİN İTİBARINI KAR ALTINDAN KURTARIN

Bir gazetecinin "Meclis Araştırma Komisyonunun raporunu nasıl değerlendiriyorsunuz" sorusuna ise, hukukun sahibine teslim edilmesi gerektiğini belirterek cevap veren Topçu; "Vatandaş kendi hukukunu kendisi aramayacak. Ben hukukumu kendim aramayacağım. Bu böyle olursa bundan ülke zarar görür. Ben bana düşen görevi yerine getirdim, hukuki yolları açtım şimdi Cumhurbaşkanı, Devlet Denetleme Kurulu ve Başbakan ile Türkiye Büyük Millet Meclisi sorumludur. Siz önce devletin itibarını kar altından kurtarın. İhlas Haber Ajansı muhabiri rahmetli İsmail Güneş bağıra bağıra öldü. Bunun sorumlularını açığa çıkartın. Milletin vicdanında bir ezber var. Siz ülkeyi yönetiyorsunuz, bu ezberi ne zaman bozacaksınız. Ahmet Taner Kışlalı'da, Bahriye Üçok'ta, Uğur Mumcu'da bozmamışsınız. Bekir bey aslında yazısında istihza ediyor, Bekir bey Adnan Kahveci'nin ölümü Bahriye Üçok kadar şaibelidir. En azından birisinin katili ortada öbürünün o da yok. Hadi halkın dediği gibi demeyeyim, rahmetli Muhsin Yazıcıoğlu öldürüldü demeyeyim. Siz kaza diyorsunuz ya, bunun sebepleri yok mu?. Burada hata, ihmal, kusur yok mu? Bunları bir açığa çıkartın. Ondan sonra toplum iddiasındaki gibi bir kasıt, olaylar zaten oraya gider" diye konuştu.

MUHALEFET MAALESEF SINIFTA KALDI

İçişleri ve Milli Savunma Bakanlığı tarafından açığa alınan üç generalle ilgili olarak muhalefetin yine sınıfta kaldığını belirten Yalçın Topçu; "Muhalefet aslında Adalet ve Kalkınma Partisi iktidarını büyütmek için var gibi. Çünkü açıklamalara baktığınız zaman hemen kılıçları çektikleri görülüyor. Yapılanın sivil darbe olduğunu söylüyorsun ama kendi varlığınla çelişiyorsun. Yetki mercii kimindir, siyasetindir. Siyaset yönetirken bürokrasiyi dizayn eder, sevk ve idare eder. Alır getirir götürür. Peki bunun askeri sivili olur mu? Bununla alakalı feryada figana gerek yok. Ülkeyi yönetmeye talip olan bir partinin genel başkanı 'Ben iktidara gelirsem, iktidar erkimi yarım yamalak kullanırım. Üniformalı olanlara farklı, müsteşara farklı bakarım' diyor. Böyle tuhaf işler ancak bizim ülkemizde olur" şeklinde konuştu. (İHA)

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler