YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BBP'den AK Parti'ye şartlı destek
BBP'den AK Parti'ye şartlı destek
03 Mart 2010 12:25
Genel Başkan Topçu: Aksi takdirde AKP'nin anayasası olur

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Yalçın Topçu, ''Yeni anayasa paketinde seçim kanunu ve siyasi partiler kanunu mutlaka bulunmalıdır'' dedi.

Topçu, yaptığı yazılı açıklamada, hükümetin üzerinde çalıştığı yeni anayasa değişikliği paketinin içeriği konusunda kamuoyunun bilgilendirilmesi gerektiğini belirtti.

Yeni anayasanın sadece AK Parti'ye oy verenlerin değil, bütün Türk Milleti'nin ve Devleti'nin anayasası olacağına dikkati çeken Yalçın Topçu, şunları kaydetti:

''Dolayısıyla bu hassas konuda uzlaşma kanalları sonuna kadar zorlanmalı ve mutabık kalınacak bir değişiklik gündeme getirilmelidir. Aksi takdirde yapılacak düzenleme Türkiye'nin değil, AKP'nin anayasası olacaktır ki bu da toplumda ciddi gerilim ve huzursuzluklar doğuracaktır.

'Önce insan' anlayışıyla temel özgürlükleri öne alan, kurumlar arası dengeleri gözeten, yasama-yürütme ve yargı organlarının konumunu ileri demokratik ülkelerdeki gibi düzenleyen temel bakış açısıyla hazırlanacak yeni anayasa paketinin içeriği hakkında bilgimiz olması halinde hem katkı sunacağımızı hem de partimizin ilkeleri çerçevesinde destek olacağımızı kamuoyunun bilgisine ve dikkatine sunuyoruz.''

Açıklamasında, ''Yeni anayasa paketinde seçim kanunu ve siyasi partiler kanunu mutlaka bulunmalıdır'' ifadesine yer veren BBP Genel Başkanı Topçu, demokratik bir seçim kanunu ve siyasi partilerin kapatılmasını zorlaştıracak maddelerin de içinde yer aldığı yeni bir siyasi partiler kanununun, bütün partilerin katılımı sağlandıktan ve kamuoyunun istişaresine açıldıktan sonra TBMM gündemine alınması gerektiğini bildirdi.
AA

Askerlerin anayasası oluyorda parti anayasası neden olmasın
 // ugur kayabas
Asker anayasasından AK Parti anayasası her halükarda çok daha ilerici olur. Her partide bir şart. ne bu ya. İktidar AK Parti ve anayasa yapmakta onun hakkı. beğenmeyen askeri anayasa razı demektir. o zamanda AKP 2-3 yıl sonra şimdi ki anayasanın tüm veli nimetlerini kullanmaya başlar. secimlerde oy oranlarının pek değişmeyeceğide görünüyor. o zaman ya AK Parti bu anayasayı yapmalı sorumluluğu gereği yada bu bir denemeyle reddedilirse gündemden çıkmalıdır....
03 Mart 2010 13:55
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler