YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BBP'den AK Parti açıklaması
BBP'den AK Parti açıklaması
20 Temmuz 2012 14:41
BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, AK Parti ile birleşme iddialarına ilişkin açıklama yaptı.

BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, ''Bizim hiçbir parti ile bütünleşme, iltihak gibi hiçbir süreç söz konusu değildir. Asla böyle bir süreç ne bugüne kadar yaşanmıştır, bundan sonra yaşanması da Büyük Birlik adına olmayacak bir şeydir. Büyük Birlik Partisi yoluna devam ediyor'' dedi.

Destici, partisinin genel merkezinde, Afganistan Türklerinin Lideri ve Afganistan Yüksek Barış Konseyi Üyesi Abdulkerim Mahdum ve beraberindekileri kabul etti.

Dünyada en çok sömürülen kesimlerin, Müslüman Türk coğrafyaları olduğunu belirten Destici, bunun önüne geçilmesi için Türkiye'nin lider ülke durumuna gelmesi ve BM Güvenlik Konseyi'nde veto hakkına sahip bir ülke olması gerektiğini vurguladı.

Türkiye'nin, her zaman Afganistan'ın yanında yer aldığını ve yardımlarda bulunduğunu anlatan Destici, bunun bundan sonra da devam edeceğini söyledi.

Abdulkerim Mahdum ise Türkiye'nin Afganistan'a yardımlarından dolayı minnettar olduklarını ifade ederek, bir gün Türk milletinin birleşeceğine inandıklarını da dile getirdi.

Kabul sırasında, bir basın mensubunun, ''Parti olarak AK Parti'nden bir davet aldınız mı  Şayet alırsanız nasıl değerlendirirsiniz '' sorusu üzerine, ''Bizim böyle bir direkt ve endirekt görüşmemiz olmadı. Bunun AK Parti içerisinde konuşuluyor olması, bu bizim dışımızda bir şey veya basında meydana, gündeme geliyor olması... Bu tamamen bizim dışımızda bir şey. Böyle bir görüşme yok'' dedi.

Spekülasyonlar ve varsayımlar üzerine hareket edecek bir makamda oturmadıklarını dile getiren Destici, şunları kaydetti:

''Dolayısıyla da ben olmayan bir şey hakkında da konuşacak değilim. BBP, kurulduğu günden bu yana çizgisini hiç bozmamış, sahip olduğu fikir ve misyonla siyasi varlığını devam ettirmiş bir siyasi harekettir. Sadece parti ile sınırlı değildir BBP, sadece bir siyasi parti değildir BBP hareketi, Büyük Birlik, bir fikrin, misyonun adıdır, bir ideolojinin, duruşun adıdır. Dolayısıyla da Büyük Birlik yoluna devam ediyor. Büyük Birliğin amacı ve gayesi, milletin muktedir iktidarını gerçekleştirmektir. Bugün baktığımız zaman da milletimizin önünde alternatif ve çare olarak Büyük Birlik dışında da bir siyasi hareket kalmamıştır.''

Türkiye'nin temel meselelerinin şu anda tamamen yerli yerinde durduğunu savunan Destici, terör meselesinin parti olarak birinci gündem maddeleri olduğunu belirtti.

Terörle mücadele konusunda eleştirilerde bulunan Destici, ''Rusya, Çin ve İran için Esed ne ise ABD, İsrail, Almanya ve İngiltere için PKK ve Abdullah Öcalan odur. Vazgeçmezler. Çünkü bunun üzerinden emellerine ulaşıyorlar'' diye konuştu.

Türkiye'deki seçim yardımları ve siyasi partiler arasında gelir adaletsizliği olduğunu belirten Destici, seçim yardımlarının AK Parti, CHP ve MHP'ye yapılmasını eleştirdi.

Yeni anayasa çalışmalarınında başarıya ulaşamayacağını savunan Destici, ''Neden yeni bir Anayasa yapmazlar  Çünkü sistemden besleniyorlar, geçiniyorlar. Bu Anayasa'dan geçiniyorlar'' ifadesini kullandı.

Seçim Kanunu ve Siyasi Partiler Kanunu'nun değişmesi ve demokratikleşmesi gerektiğini vurgulayan Destici, ''Bizim hiçbir parti ile bütünleşme, iltihak gibi hiçbir süreç söz konusu değildir. Asla böyle bir süreç ne bugüne kadar yaşanmıştır, bundan sonra yaşanması da Büyük Birlik adına olmayacak bir şeydir. Büyük Birlik Partisi yoluna devam ediyor'' dedi. AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler