YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BBP''de "İhsanoğlu" tartışması
BBP''de "İhsanoğlu" tartışması
20 Temmuz 2014 16:09
BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, Cumhurbaşkanı adayı İhsanoğlu'nu destekleme kararının partinin tüm karar organlarının özgür iradesiyle alındığını söyledi.

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, Cumhurbaşkanı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu'nu destekleme kararını, partisinin tüm karar organlarıyla yapılan istişare sonucunda verdiklerini belirterek, "Bu bizim demokratik tercihimizdir. Bu kararımızla asla bir siyasi partinin yanında, bir cephenin yanında değiliz. Nasıl biz başkalarının demokratik tavrına saygı duyuyorsak, herkesin de BBP'nin tercihine ve tavrına saygı duyma gibi bir zorunluluğu vardır" dedi.

Destici, parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, Cumhurbaşkanı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu'nu desteklediklerinin açıklanmasının ardından BBP içinde yaşananlara değindi.

Cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesini başından beri desteklediklerini söyleyen Destici, yalnızca Meclis'te grubu bulunan siyasi partilerin değil, seçime katılan bütün siyasi partilerin aday gösterme hakkı olması gerektiğini belirtti.

Yasal düzenlemeyle önlerinin kesildiğini ve aday gösteremediklerini ifade eden Destici, Selahattin Demirtaş dışındaki iki adayla ilgili görüşlerini almak üzere partinin tüm yetkili kurullarını toplantıya çağırdıklarını anlattı.

Partinin Kurucular Kurulu, Yüksek İstişare Kurulu, Merkez Karar ve Yönetim Kurulu, Merkez Disiplin Kurulu ve tüm il başkanlarıyla ayrı ayrı görüştüklerini, toplantılar yaptıklarını kaydeden Destici, istişareler sonucunda cumhurbaşkanı adayı ile ilgili ilkelerini belirlediklerini söyledi.

Cumhurbaşkanı adayları Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Ekmeleddin İhsanoğlu'nun kendilerinden istedikleri randevu üzerine iki adayla da görüştüklerini hatırlatan Destici, "Her ikisine de taleplerimizi söyledik, aldığımız cevapları istişare kurullarımıza tekrar anlattık, genel istişare yaptık, görüşlerini aldık" dedi.  

Bütün kurulları işlettik

Karar alma aşamasında bütün kurulları işlettiklerini ve demokratik bir tercih olarak kararlarını kamuoyuyla paylaştıklarını söyleyen Destici, şöyle devam etti:

"Bu bizim demokratik tercihimizdir. Bu kararımızla asla bir siyasi partinin yanında, bir cephenin yanında değiliz. Nasıl biz başkalarının demokratik tavrına saygı duyuyorsak, herkesin de BBP'nin tercihine ve tavrına saygı duyma gibi bir zorunluluğu vardır. Karar partimizin tüm karar organlarının özgür iradesiyle alınmıştır. Bu karardan sonra partimize ve hareketimize karşı özellikle iktidar partisi tarafından açık bir kumpas ve operasyon başlatılmıştır. BBP'yi Türk siyasetinden yok etmeye çalışanlar bunu başaramayınca, kendilerine katılma teklifinde bulunmuşlardır. Bunda da başarılı olamayınca ve seçim sürecinde bekledikleri destek de karşılık bulmayınca saldırı haline dönüşmüştür."

Yazıcıoğlu'nun sözleri

BBP Lideri Destici, helikopter kazasında hayatını kaybeden BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu'nun, bir toplantıda söylediği, "Büyük Ortadoğu Projesi'nin eşbaşkanı olduğunu söyleyen Başbakan Erdoğan asla bu düşüncesiyle cumhurbaşkanı olamaz" sözlerini okudu.

Siyasette üsluba hep dikkat ettiğini dile getiren Destici, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, Cumhurbaşkanı adayı ile ilgili kararlarını kamuoyuyla paylaştıktan sonra yaptığı açıklamaları eleştirdi. Destici, şunları söyledi:

"Bu kararla hiç bir siyasi partinin yanında değiliz. Başbakanın adaylığını tercih edenlere de saygı duyuyuruz. Kurullarımızda aldığımız bu kararı itibarsızlaştırma ve tesirsiz hale getirmek için tabi ki içimizden bir takım kişilere, bizzat iktidar partisi tarafından yürütülen bir operasyonla el atılmıştır, kumpas kurulmuştur. Birinci hedef bu kararı etkisizleştirmek, sonra partiyi bölmektir. Bunu tüm dava arkadaşlarımın bilmesi lazım. Büyük kurultayda beklentileri karşılanmayan, istedikleri görevlere gelemeyen bazı arkadaşlar nefislerine yenilerek bu sürece alet olmuşlardır. Alperen Ocakları üzerinden aynı şekilde kararı tesirsiz hale getirmek için çalışma başlamıştır. Kimler irtibatta bunların hepsini biliyoruz, hepsinden haberimiz var. Zamanı gelince ifşa edeceğiz. Kurulan tezgahın parçası olmayacağız."

Partililerinin oyuna gelmemesini isteyen Destici, kararlarından dönmeyeceklerini söyledi.

Destici'nin açıklamalarının ardından, il başkanlarının Cumhurbaşkanı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu'nu desteklenmesini öngören kararını okuttu.

Destici, kararı eleştiren partililerle ilgili disiplin sürecinin işletilip işletilmeyeceğine dair sorular üzerine, konuyu bugün yapacakları Merkez Karar ve Yönetim Kurulu toplantısında ele alacaklarını bildirdi.

Toplantıda, Merhum Muhsin Yazıcıoğlu'nun Başbakan Erdoğan ile ilgili sözlerinin videosu da katılımcılara izlettirildi.

 

AA

16:22
 // Ahmet
Bu ,küresel güçleri tutan bürütüs'e karşı çıkan,muhsin başkan'ın talebelerini kalpten kutluyorum. Onlar ki BBP 'nin gelecekteki en üst yöneticileridir..Allah razı olsun....
20 Temmuz 2014 16:22
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler