YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BBP lideri Topçu, Bahçeli'yi geçmişiyle vurdu
Topçu: Bu plan ve proje, yerli ve millî değil
BBP lideri Topçu, Bahçeli'yi geçmişiyle vurdu
16 Ağustos 2009 / 09:29 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

BBP Genel Başkanı Yalçın Topçu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin bölücü başı Abdullah Öcalan'la ilgili sözlerine sert tepki gösterdi. Bahçeli'nin, "İmralı'daki cani başı" diye hitap etmesini eleştiren Topçu, "Bugüne kadar bu ülkeyi yönetenler, şu anda birbirlerine muhalefet ediyor. Anadolu'da bunun adı, 'Tencere dibin kara, seninki benden kara'. Millet, bunları şaşarak seyrediyor. Birisi çıkmış hançeresini yırtıyor. 'İmralı'daki cani başı' diyor. Onu oraya koyan ve o şekilde istihdam eden sensin. Bunları anlamak zor. Millet zaten bunları tuhaf buluyor." şeklinde konuştu.


Çeşitli inceleme ve açılışlara katılmak üzere partisinin İzmir il başkanlığını ziyaret eden BBP Genel Başkanı Topçu, İl Başkanı Ahmet Bereket'le birlikte basın toplantısı düzenledi. Toplantıda, hükümet tarafından başlatılan Kürt açılımına usûl ve esas itibariyle karşı olduklarını belirterek, projenin gerçek sahiplerinin yabancı menşeli olduğunu iddia etti. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, DTP Genel Başkanı Ahmet Türk'e randevu vermesini de anlamadığını söyleyen Topçu, Başbakanın perhizi bir gecede bozup, sabah elini sıktığını söyledi.


Bu görüşmenin ardında ABD'nin olduğunu ileri süren Topçu, "Bu plan ve proje, yerli ve millî değil. Bu plan ABD, Avrupa Birliği, DTP ve PKK'nın, eşkiyanın, bölücünün Büyük İsrail Projesi'ni uygulamak için başlattıkları bir hamlenin başıdır. Bunun içinde de Lozan'ı tasvip etmeyen, içlerine sindiremeyen, Sevr hayallerini tekrar etmek isteyen bütün ülkelerin lojistik destekleri var. Millet bunu böyle okudu." dedi.


'BİN YILLIK EBRUYU BOZMAK İHANETTİR'


Kürt açılımının, Büyük Ortadoğu Projesi'nin bir ayağı olduğunu söyleyen Yaşar Topçu sözlerini şöyle sürdürdü: "Buradan ilgililere bir kere daha sesleniyoruz. Büyük Türk milleti ve BBP'in istediği, Lozan'da yapılan ebrunun her rengiyle hep beraber, ay yıldızlı albayrak altında, doğusu, batısı, güneyi, kuzeyiyle, başı dik, karnı tok, tam bağımsız güçlü bir Türkiye. Bu ebru, bin yıl içinde oluşmuş. Bugün bizi kaşıyan yedi düvele karşı dedelerimiz, Lozan'da kanlarıyla bu birliktelik imzasını atmış. Bireysel haklar, demokrasi vesaire bütün bu gerekçelerden yola çıkarak bu ebruyu bozmak, ihanetle eşdeğerdir. Buna yeltenmek de ihanetle eşdeğerdir. Bu nokta itibariyle tek devlet, tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek dil."


Bugüne kadar ülkeyi yönetenlerin bireysel özgürlük ve demokrasinin önünü açmadığını, "devlet ebed, millet esas" anlayışıyla bir anayasa yapmadıklarını söyleyen BBP Genel Başkanı, demokratik bir seçim ve partiler kanunu, kürsü esaslı dokonulmazlıklar, bağımsız yargı, yasama, yürütme ve yargının birbirinden ayrılması gerektiğini söyledi. Ülkenin iyi yönetilmediğini de iddia eden Yalçın Topçu, sosyal güvenlik açığının 50 milyar liraya çıktığını, büyüme hızının yüzde 13,5 düştüğünü, iç ve dış borcun 600 milyar doları aştığını ifade etti.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler