YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BBP, ilk kez sandık başında olacak
BBP, ilk kez sandık başında olacak
25 Eylül 2013 11:46
Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Gürhan, "BBP, 20 yıllık siyasi hayatında ilk defa, seçimlere sandık görevlisi verecek. Yerel seçimlerde, sandık başında, oylarımızın nöbetçisi olacağız, 1 oy bile kaçırmayacağız" dedi.

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Gürhan,  açıklamada, Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkındaki Kanun'a göre, son milletvekili seçiminde, seçim çevresinde en çok oy almış 5 partinin her sandığa bir üye, en çok oy alan 4 siyasi partinin de ilçe seçim kurullarına bir üye verebildiğini hatırlatarak, sandık kurulu ve ilçe seçim kuruluna üye verebilmek için partilerin o ilçelerde teşkilatı bulunmasının zorunlu olduğunu belirtti.

Mart ayında yapılacak yerel seçimlerde bin 397 seçim çevresinde yapılacağını ifade eden Gürhan, Türkiye'de yaklaşık 48 milyon seçmen olduğunu söyledi.

2011 genel seçimlerinde, pek çok seçim çevresinde 5. parti olduklarını, bazı seçim çevrelerinde ise 4. parti olduklarını dile getiren Gürhan, şöyle konuştu:

"BBP, 20 yıllık siyasi hayatında ilk defa, seçimlere sandık görevlisi verecek. Yerel seçimlerde, sandık başında, oylarımızın nöbetçisi olacağız, bir oy bile kaçırmayacağız. Hesaplarımıza göre sandıkların yüzde 72'sinde BBP'li sandık görevlileri olacak. Mart ayındaki seçimde, sandıklarda ve ilçe seçim kurullarında 152 bin BBP'li görev yapacak. Sandıkta olmadığımız yerlerde de sandıklara müşahid vereceğiz."

-"Sandık başında BBP adına görevli olanların, sandıktan partisine oy çıkmamasından utanacağını düşünüyorum"

Gürhan, Batman, Şırnak ve Karadeniz bölgesi de dahil olmak üzere Türkiye'nin her yerinden oy aldıklarına işaret ederek, "Sandık başında BBP adına görevli olanların sandıktan partisine oy çıkmamasından utanacağını düşünüyorum. Son seçimlerde yaklaşık 350 bin oy aldık. Sandık başında görev yapacak partililerimizi aileleriyle düşündüğümüzde, yerel seçimlerde oylarımızı artıracağımızı düşünüyoruz" dedi.

Üye sistemini bilgisayar ortamına aktardıklarını anlatan Gürhan, tüm üye kayıtlarını genel merkezden görebildiklerini bildirdi. Gürhan, Ankara'da oluşturacakları seçim merkezinde, il ve ilçe başkanlarına yerel seçimlere ilişkin eğitim verileceğini, bu kişilerin de sandıklarda görev alacak diğer partilileri eğiteceğini söyledi.

 

AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler