YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BBP :" Batı zaten İsrail’in korumacı şemsiyesi"
BBP :" Batı zaten İsrail’in korumacı şemsiyesi"
20 Temmuz 2014 00:28
Gebze ilçesinde Eskişehirliler Derneği tarafından düzenlenen iftar programına katılan Destici burada yaptığı konuşmada, ülkenin birliğinin, beraberliğinin, kardeşliğinin ve huzurunun her şeyin üzerinde olduğunu söyledi.

Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici, "Batıyı anlıyoruz. Batı zaten İsrail’in korumacı şemsiyesi, ABD İsrail’in koruyucusu ama 100 milyonlarca nüfusa sahip olan Orta Doğudaki İslam ülkelerini ve bu ülkeleri yöneten liderleri anlamakta güçlük çekiyoruz" dedi.

İslam coğrafyasında kan ve göz yaşı olduğunu dile getiren Destici, Suriye, Irak,  Libya, Somali, Myanmar, Doğu Türkistan, Kafkaslar ve Filistin’de kan ve gözyaşının görüldüğünü belirtti.

İsrail tarafından Gazze’de başlatılan kara harekatına değinen Destici, "Yüzlerce Filistinli hayatını kaybetti ve ne yazık ki hiç kimse 4.5 milyonluk İsrail’e ‘dur’ demiyor, diyemiyor. Batıyı anlıyoruz. Batı zaten İsrail’in korumacı şemsiyesi, ABD İsrail’in koruyucusu ama 100 milyonlarca nüfusa sahip olan Orta Doğudaki İslam ülkelerini ve bu ülkeleri yöneten liderleri anlamakta güçlük çekiyoruz" ifadesini kullandı.

"Evet Türkiye tepki veriyor ama Türkiye’ninki de sadece söylemde kalıyor" diyen Destici, şöyle devam etti:

"İç siyasete malzeme oluyor gibi bir algı oluşuyor. Halbuki ne olması lazım, söylemlerin artık icraata dökülmesi lazım. Biz hükümete sesleniyoruz. Diyoruz ki; eğer bu söylemlerinde samimi isen eğer gerçekten İsrail’i kınamak ve Filistin’e yapılan saldırıları önlemek istiyorsan o zaman önce İsrail ile yaptığın ticareti, askeri tatbikatları, kültürel ve siyasi anlaşmaları bir durdur, bir nota ver elçiliğine, konsolosluğuna. ‘Arkadaş sen bu saldırıları durdurmadığın sürece ben de seninle olan bütün ilişkilerimi durdurdum’ de”

AK Parti tarafından Cumhurbaşkanı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu’nun suçlandığını dile getiren Destici, "Demiş ki efendim tarafsız olunması lazım. Sen taraf oluyorsun da ne oluyor? Senin taraf olduğun her yer taraf oluyor. Mısır’da taraf oldun Mursi şimdi hapiste, Suriye’de taraf oldun yüzbinlerce Müslüman hayatını kaybetti, Suriye’nin tamamı harap edildi. Milyonlarca insan mülteci durumunda ve kimin işine yaradı? İsrail’in işine yaradı. Irak’ta taraf oldu Barzani Irak’ın kuzeyinde bağımsızlık ilan etmek üzere. Halbuki 3-5 sene önce ne deniyordu, ‘Irak’ın kuzeyinde bir oldu bittiyi, defakto bir durumu kabul etmeyiz’ diyordu. Şu anda Barzani bağımsızlığını ilan etse kim tanıyacak?

Önce İsrail daha sonra Türkiye. Nereden geliyor bu ortaklık. Şu anda çözüm süreci altında yürüttükleri çözülme ve ayrışma süreci tamamlandığında Güneydoğu Anadolumuz'da bir özerklik ilan edildiğinde onu önce Türkiye’nin tanıdığı Barzani, Suriye’nin Kuzeyi ve İsrail tanıyacak. Bunları çok net bir şekilde görmemiz lazım" diye konuştu.

BBP olarak kuruldukları günden bu yana hep doğrunun yanında durduklarını vurgulayan Destici, sözlerini şöyle tamamladı:

"Doğru kimden gelirse gelsin onu destekledik. İktidarmış, muhalefetmiş bakmadık, yanlış da kimden gelirse geldik onun karşısında durduk, ‘yanlışı babamız da oğlumuz da yapsa biz bunun karşısındayız’ dedik. Refah Yol desteği, 28 Şubat süreci, en son referandum süreci tüm bunların bir göstergesi. Şimdi Cumhurbaşkanlığı seçimi var, bizim parti olarak aday gösterme durumumuz yok. Aynen genel seçimlerde baraj koydukları gibi burada da baraj var. Sadece mecliste grubu bulunan partiler aday gösterebilir, 20 milletvekilinin imzası lazım."

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler