YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bayramın konusu tutuklu vekilller
Bayramın konusu tutuklu vekilller
07 Kasım 2011 12:01
Partiler bayramın 2. günü birbirleri ile bayramlaştılar... AK parti heyetinin CHP'yi bayram ziyaretinde konu tutuklu vekillerdi...

CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, tutuklu milletvekilleri nedeniyle buruk bir bayram yaşadıklarını belirterek, ''Biz isterdik ki; tutuklu milletvekili arkadaşlarımız da bu bayram bizimle beraber olsun'' dedi.

AK Parti ve DSP heyetleri Kurban Bayramı dolayısıyla CHP'yi ziyaret etti. CHP'de gelen heyetleri Genel Başkan Yardımcısı Öztrak ve Emrahan Halıcı ile Parti Meclisi (PM) üyesi Deniz Pınar Atılgan karşıladı.

İlk olarak DSP Genel Başkan Yardımcısı Tuncer Ertürk ile PM üyeleri Dilara Tambova ve Abbas Deniz CHP'yi ziyaret etti.

Heyet adına açıklamalarda bulunan Ertürk, medyanın partilerine olan ilgisizliğinden yakındı. DSP'nin Türkiye siyasi tarihi açısından önemli bir yeri olduğunu ve bunu korumaya kararlı olduklarını belirten Ertürk, ''Önceki gün eski Genel Başkanımız Bülent Ecevit'i anmak için mezarı başındaydık ancak bu medyaya hiç yansımadı. Medya sanki Türkiye'de 3 parti varmış gibi davranıyor. Bizi gözardı etmesinler. DSP her zaman yaşayacaktır'' dedi.

Ertürk, şehitler ve deprem nedeniyle sıkıntılı bir süreç yaşandığının da altını çizerek, bayramın birlik ve beraberliğe vesile olması temennisinde bulundu.

CHP heyetinde yer alan Halıcı'nın eski bir DSP'li olduğunu hatırlatan Ertürk, ''Kaderde burada karşılaşmak varmış'' ifadesini kullandı.

Öztrak da Bülent Ecevit'in ''ortak paydaları'' olduğunu vurguladı. Ziyaretten dolayı teşekkürlerini ileten Öztrak, tutuklu milletvekilleri sorununu da dile getirdi.


-AK Parti heyetinin ziyareti-


Genel Sekreter Haluk İpek, Ankara Milletvekili Emrullah İşler, Kadın Kolları Seçim İşleri Başkanı Meral Kirişçioğlu, Gençlik Kolları Genel Sekreteri Yasin Bölükbaşı'ndan oluşan AK Parti heyeti de CHP'yi ziyaret etti.

Ziyarette konuşan Öztrak, ''keşke daha sık bir araya gelebilsek'' temennisinde bulundu. Şehitlerin ve depremde hayatını kaybedenlerin üzüntüsünü yaşadıklarını anlatan Öztrak, başka bir üzüntülerinin ise tutuklu milletvekilleri olduğunu, bu nedenle buruk bir bayram yaşadıklarını belirtti.

Öztrak, ''Bu bayramda bizi üzen bir husus da milletin, milli iradenin seçtiği milletvekillerimizin tutuklu olması, Meclis'e gelememesi. Biliyorsunuz ortak bir deklarasyonumuz da var'' dedi.

Öztrak, bu durumun anayasaya ve uluslararası sözleşmelere aykırı olduğunu da savundu.

İpek ise depremden sonra yaşanan dayanışmanın Türkiye'nin gönül bağlarının ne kadar güçlü olduğunu gösterdiğini söyledi.

Tutuklu milletvekillerinin durumuna da değinen İpek, şöyle konuştu:

''Onlar seçim yapıldığında 12 Haziran'da da tutukluydular. Esasen ben bir hukukçu olarak söylüyorum. Seçildikten sonra yargının tavrı parlamentoyu korumuştur. Ama yargılanma safhasının bir an önce tamamlanıp bitmesi hepimizin dileğidir. İnşallah demokrasimiz çok daha fazla zarar görmeden bunu da Türkiye aşacaktır diye umuyorum. Özellikle anayasa ile ilgili hem anamuhalefete hem iktidara önümüzdeki dönemde çok önemli işler düşüyor. İnşallah Uzlaşma Komisyonu'nda da el birliği ile iyi bir çalışma yürüteceğimize inanıyorum.''

İpek'in konuşması üzerine Öztrak da anayasa komisyonu ve bu çerçevede yürütülen çalışmaların büyük önemi olduğunu vurgulayarak, şöyle dedi:

''Ama ben yine bir defa daha altını çizmek istiyorum. Burada imza attığımız uluslararası sözleşmeler, anayasanın 90. maddesi var. Burada mühim olan, şu anda Meclis'e yemin etmeye dahi gelemeyen milletvekillerimiz suçlu değiller, tutuklular. Suçlarının kesinleşmemiş olmasına rağmen içeride tutuluyorlar. Bu hukuki açıdan garip bir durum. Biz isterdik ki tutuklu milletvekili arkadaşlarımız da bu bayram bizimle beraber olsun... Ama öyle sanıyorum ki önümüzdeki günlerde attığımız imzalara sahip çıkarak, bunun önünü bir an önce açacağız diye düşünüyorum.''

İpek, yüzde 10 barajına rağmen parlamentonun yüzde 95 temsille oluştuğunu belirterek, ''Biraz önce yargılamayla ilgili olarak söylemek istediğim, seçimlerin tutukluluğu sona erdiren bir şey olması hem parlamentoya hem de yargıya zarar verebilirdi. Burada hepimizin temenni etmesi gereken şey, yargının bir an önce hızlı bir şekilde davaları sonuçlandırması. Parlamentodaki anayasa çalışması bütün bu sıkıntıları çözebilmek adına önemli bir fırsattır, diye düşünüyorum. İnşallah yeni anayasa çalışmalarından sonra bir çok problemi geride bırakmış oluruz'' diye konuştu.

Öztrak, ''aralarında ufak bir anlayış farklılığı'' olduğunu söylerken, İpek ise yargının bir an önce bu davaları sonuçlandırması gerektiğini yineledi. (AA)

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler