YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bayramda köprü geçişleri ve toplu taşımada ücretsi
Bayramda köprü geçişleri ve toplu taşımada ücretsi
Bayramda köprü geçişleri ve toplu taşımada ücretsi
17 Eylül 2008 / 17:33 Güncelleme: 17 Eylül 2008 / 00:00

Başbakan Erdoğan başkanlığında yapılan Bakanlar Kurulu toplantısı sona erdi.
Bakanlar Kurulu sonrası Hükümet Sözcüsü Çiçek, açıklama yaptı. Bayram tatilinin süresi açıklandı.


Hükümet Sözcüsü, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Ramazan Bayramı tatilinin kesintisiz olarak devam edeceğini bildirdi. Çiçek, arife gününün yarım gün tatil olacağını, bayramdan sonraki Cuma gününün de tatil edileceğini belirterek, bayramda 9 günlük tatil yaşanacağını ifade etti. Çiçek, Ramazan Bayramı boyunca otoyol ve köprü geçişlerinin de ücretsiz olacağını bildirdi.


Sınır ötesi harekata yetki veren tezkerenin süresinin 17 Ekimde dolacağını hatırlatan Çiçek, tezkerenin 17 Ekimden itibaren 1 yıl daha uzatılmasını öngören Başbakanlık Tezkeresi'nin TBMM'ye gönderilmesine karar verildiğini kaydetti.


Cemil Çiçek, öğrenci affına ilişkin Milli Eğitim Bakanlığınca hazırlanan tasarıyı prensip olarak benimsediklerini belirterek, tasarı yasalaştığı takdirde, 29 Haziran 2000 tarihinden yasanın yürürlüğe gireceği tarihe kadar ilişiği kesilmiş öğrencilere, bütün dersler için bir öğretim yılı devam ve 3 sınav hakkı verilmiş olacağını bildirdi.


TEZKEREDE DEĞİŞİKLİK OLACAK MI?


Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek, sınır ötesi operasyon yetkisinin 1 yıl uzatılmasına ilişkin tezkerenin Meclis'e sevk edilmesine karar verildiğini açıkladı.


Çiçek, Bakanlar Kurulu Toplantısı sonrasında yaptığı açıklamada, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Çiçek, 17 Ekim 2007 tarihinde TBMM'nın TSK sınırötesi harekat müdadahelede bulunmasını öngörün yetki verdiğini belirterek, "Bu konuyla ilgili zaman zaman spekülasyonlar yapılıyor. Sürenin 1 yıl daha uzatılması konusu görüşülmüş ve TBMM'ye sevkine karar verilmiştir. "dedi.


Tezkere ile ilgili basında yer alan haberleri de eleştiren Çiçek, "Başka konularda yanlış yazılabilir, eksik yapılabilir. Düzeltiriz, hasarı olmaz. Terörle ilgili güvenlikle ilgili ve doğrudan güvenlik görevlililerimizin hayatıyla ilgili konularda teyit edilmemiş bilgilerin yazılmasını doğru bulmuyoruz. Bizim bu konuda tereddüdmüz karar vermede bir sıkıntımız da yok. Yanlışlık şahsımızla ilgili olsa çok fazla önemi yok. Güvenlik güçlerimiz dağda bayırda er bozacak ya da bu kararı verenlerle ilgili yanlış değerlendirmelere imkan verecek bir yazının yazılması, bir haberin verilmesi bizce doğru değil. Şehit aileleri bizim çocuklarımız neyle uğraşıyor, bu kararı verenler neyle uğraşıyor gibi siyasete de haksızlık yapıyor. Teyit edin ondan sonra nasıl isterseniz, nasıl yorumlarsanız yorumlayın. O haberin doğru olmadığı bugün aldığımız kararla ortaya çıkıyor. Tezkere Meclis açıldığında sevk ediliyor. "diye konuştu.


 


Bir soru üzerine Çiçek, tezkerenin kapsamında bir değişiklik olmadığına işaret ederek, şunları söyledi: "Tezkere aynı şekilde gidiyor. Kapsamı, şümulu kullanış tarzı neyse aynı şekilde olacaktır." dedi.


 

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler