YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bayram tatili kaç gün olacak? Bakan açıkladı
Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, "Dokuz günlük Ramazan Bayramı tatili iç turizmde hareketlenmeye neden oldu. Kurban Bayramı tatili muhtemelen 9 gün olacak" dedi.
Bayram tatili kaç gün olacak? Bakan açıkladı
11 Temmuz 2016 / 16:37 Güncelleme: 11 Temmuz 2016 / 16:42

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, NTV canlı yayınında Yağız Şenkal'in sorularını yanıtladı.

Nabi Avcı, şu ifadeleri kullandı:

UNESCO bünyesinde bulunan en önemli komite Dünya Miras Komitesi'dir. Dünya üzerinde 1031 alan var bu listeye alınan. UNESCO Dünya Miras Komitesi, her yıl listeyi elden geçiriyor. 

Türkiye geçen sene rekor oyla geçici komiteye kabul edildi. Tehlike altında olan mirasların durumunu tekrardan kontrol ediyor. Bunlar için nasıl tedbirler alınabilir bunlara bakıyor. 

Bu üyelik iki aşamalı yapılıyor öncelikle geçici liste ve ardından kalıcı liste oluşturuluyor. İstanbul'da yapılan UNESCO zirvesinin ardından Ani'nin de bu listeye alınmasını sağlamak istiyoruz. 

Bu komiteye önerilen projeler genellikle birçok ülke tarafından hazırlanır. Şu an biz İpek Yolu projesini öneriyoruz  ve bu nedenle aynı medeniyet havzasını oluşturduğumuz ülkelerle birlikte çalışıyor. 

Açılışını yaptığımız UNESCO toplatısından önce TÜRKSOY toplantısını yaptık. Türksoy ne, Türksoy Türk dili konuşanların ortak çatı kuruluşu. 

Biz bu Türksoy'u kurarken UNESCO bünyesinde bulunan Türkçe konuşan ülkelere dedik ki, gelin beraber ortak bir platform kuralım, bunu Nordik ülkeler, Latin Amerika ülkeleri ve Arap ülkeleri yaptı. 

Birlikte hareket edelim, birlikten kuvvet doğar diye bu TÜRKSOY'u oluşturduk. 

Bugün sadece Türkçe konuşan ülkeler değil Balkan ülkelerini de içine alacak şekilde genişleteceğiz. Bosna-Hersek ve Moldova gözlemci olarak TÜRKSOY'a katıldı. 

Dokuz günlük Ramazan Bayramı tatili iç turizmde hareketlenmeye neden oldu. Kurban Bayramı tatili muhtemelen 9 gün olacak.

AA

DEVLETTE ÇALIŞAN SİYASİ KADROLAR
 // KASTAMONULU
DEVLETTE BELEDİYELERDE KİTLERDE BİT LERDE ÇALIŞIYOMUŞ GİBİ YAPIP YAN GELİP YATANLARA MÜJDELER OLSUN!!!! NE UTANMA ARLANMA YOKSUNU BUNLAR BAYRAM TATİLİ BİTMEDEN 4 AY SONRAKİ BAYRAMIN TATİLİNİ MÜJDELİYORLAR ....
11 Temmuz 2016 Pazartesi 17:25
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler