YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bayram namazında neredeydiler?
Bayram namazında neredeydiler?
20 Eylül 2009 11:00
Ramazan Bayramını kılmak için camilere akın eden müminler arasıda siyasi liderler de yer aldı

Ramazan Bayramını kılmak için camilere akın eden müminler arasıda siyasi liderler de yer aldı. Hangi siyasi lider nerede namaz kıldı, nasıl bir atmosferin içinde yer aldı:
 

CUMHURBAŞKANI SULTANAHMET'TEYDİ

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, bayram namazını Sultanahmet Camisi'nde kıldı.

Gül, bayram namazı için oğlu Mehmet Emre ile camiye geldi. Burada bayram namazını kılan Gül, cami içerisinde cemaat ile bayramlaştı.

Cami çıkışında basın mensuplarına açıklama yapan Gül, bütün vatandaşların ramazan bayramını kutlayarak, bu güzel günlerin bütün insanlığa, ülkeye hayırlar getirmesini temenni etti. Bugünlerin kıymetinin bilinmesi gerektiğini ifade eden Gül, ''Bayramlarda herkesin sevgiyle, saygıyla, birbirini kucaklaması lazım. İnanıyorum ki, böyle olacaktır. Tüm milletimin, halkımın bayramını kutluyorum'' dedi. Gül, basın mensuplarının bayramını da tebrik etti.

Cumhurbaşkanı Gül daha sonra vatandaşların alkışları eşliğinde camiden ayrıldı.

Bayram namazında Cumhurbaşkanı Gül'e, İstanbul Valisi Muammer Güler ve Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın eşlik etti.

BAŞBAKAN ŞEHZADEBAŞI CAMİİNDEYDİ

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bayram namazını Fatih'teki Şehzadebaşı Camisi'nde kıldı.

Bayram namazını kıldıktan sonra cemaatle de bayramlaşan Erdoğan, cami çıkışında yaptığı açıklamada, rahmet ve bereket ayı olan ramazanı geride bırakmaktan dolayı hüzünlü olduklarını, bunun yanında bayrama ulaşmanın da sevincini yaşadıklarını söyledi.

Bayramların, barışın, sevginin, kardeşliğin, dayanışmanın özellikle ramazan ayında paylaşımın gerçekleştiği bir ay olduğunu dile getiren Başbakan Erdoğan, bu ay içinde özellikle varlık sahibi olanların yoksulluğun ve yoksunluğun ne demek olduğunu daha iyi anlama fırsatını bulduklarına inandıklarına kaydetti.

Erdoğan bu anlayışla bayrama ulaştıklarını vurgulayarak, şunları kaydetti:

''Ama çok farklı bir dönemden geçiyoruz. Bu sıkıntılı dönemde temennim odur ki; ramazan bayramının barış, sevgi, dayanışma ikliminde, ülkemizin birliği, beraberliği, kardeşliği için el ele vermek suretiyle, ülkemizi aydınlık yarınlara taşımanın da mutluluğunu, hep birlikte yaşarız. Bunun gayreti içinde olmalıyız. Bu da tek taraflı olmaz. Hep birlikte yapmamız gereken işler, atmamız gereken adımlar var. Bu duygularla tüm milletimin, İslam aleminin ramazan bayramını tebrik ediyorum. İnsanlığın barışına, dayanışmasına vesile olmasını temenni ediyorum.''

Başbakan Erdoğan'ın camiden ayrılışı sırasında vatandaşlar alkışlarla sevgi gösterisinde bulundu.

TBMM BAŞKANI ANTALYA MURAT PAŞA CAMİİNDEYDİ

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Mehmet Ali Şahin, Ramazan bayramının, barışın kardeşliğin, dostluğun ve huzurun daha da arttığı günlere vesile olmasını diledi.

TBMM Başkanı Şahin, Ramazan bayramı namazını Antalya Muratpaşa camisinde kıldı. Şahin, namazın ardından cami içinde Antalya Müftüsü Mahmut Yeleser ve cami görevlileriyle birlikte vatandaşların bayramını kutladı.

Şahin, cami çıkışında da çocuklarla ve dışarıda kendisini bekleyen vatandaşlarla bayramlaşarak onlara lokum ikram etti.

Basın mensuplarının da bayramını kutlayan Şahin, gazetecilere bayramla ilgili düşüncelerini aktardı.

Şahin, bayram mesajında şunları söyledi:

''Milletçe sahip olduğumuz en önemli değerlerden birini, mübarek Ramazan bayramını yaşıyoruz. Bir Ramazan ayından buraya ulaştık. Manevi yönümüzün, insani duygularımızın ön plana çıktığı müstesna günlerdir bu günler. Bu vesileyle sevgili Antalyalıların, aziz milletimizin ve İslam aleminin Ramazan bayramını tebrik ediyorum. Bu mübarek günlerin, barışın, kardeşliğin, dostluğun ve huzurun daha da arttığı, artacağı günlere vesile olmasını diliyorum. Buna da doğrusu sadece bizim ülkemizin değil tüm insanlığın ihtiyacı olduğunu düşünüyorum. Huzur ve barış içinde tüm vatandaşlarımız aileleriyle birlikte bayramı inşallah huzur içinde yaşarlar.''

BAYKAL NAMAZI TORUNLARI İLE KILDI

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, ''Milli birliğimizi korumanın gereklerini unutmamamız lazım. Sadece birlik, beraberlik konuşmaları yaparak bu iş olmaz. Birliğimizi, bütünlüğümüzü bozmaya yönelik faaliyetlere karşı kararlı bir duruş sergilememiz lazım'' dedi.

Baykal, bayram namazını Ümitköy Nazmi Beğen Camisi'nde iki torunuyla birlikte kıldı.  Torunları Alican ve Mehmet ile camiye gelen Baykal, imam tarafından verilen vaazı dinledi. Cami çıkışı vatandaşlarla bayramlaşan Baykal, gazetecilerin bayramını da kutladı.

Baykal, bütün vatandaşların ve İslam aleminin Ramazan Bayramı'nı kutlayarak, nice bayramlara birlik, beraberlik, barış, kardeşlik ve huzur içinde ulaşmayı diledi.

Bayramların, dostluk, kardeşlik ve dayanışma duygularının ön plana çıkması gereken günler olduğunu vurgulayan Baykal, ancak buruk bir bayram geçirildiğini söyledi.

Baykal, ekonomik kriz nedeniyle işini kaybeden vatandaşların sayısının son dönemde hızla arttığını, ciddi ekonomik sıkıntılar yaşandığını üzüntüyle gördüğünü ifade ederek, ''İnşallah gelecekte bu ekonomik sıkıntıları, sorunları aşmış bir noktada oluruz. Daha güzel bayramları hep beraber yaşarız. Bu bayram gününde ben işinden uzaklaşmış, çoluğunun, çocuğunun ihtiyaçlarına cevap veremez hale düşmüş, borçlarını ödeyemez hale düşmüş milyonlarca insanımızın acısını yüreğimde taşıyarak bu bayramı kutluyorum. Bu bakımdan buruk diyorum. Onları unutarak bu bayramı yaşamak mümkün değildir'' diye konuştu.

Türkiye'nin terör dolayısıyla da çok büyük acılar yaşamaya devam ettiğini kaydeden Baykal, şehitlerin acısını yüreğinde taşıdığını kaydetti. Baykal, şöyle devam etti:

''Bu memleketin bağımsızlığı, bütünlüğü için görev yapmakta olan yüz binlerce insanımızı bu bayram gününde unutamayız. Şehitlerimizi, gazilerimizi unutamayız. Onların da acılarını hep beraber hissetmeliyiz, kendimizi onların yerine koymalıyız diye düşünüyorum.

Türkiye'de terör bizi çok büyük bir şekilde rahatsız ediyor ama en azından terör kadar bizi rahatsız eden milli birliğimizi, bütünlüğümüzü, sarsmaya yönelik, milletimizi, parçalamaya yönelik arayışlara çabalara bilerek, bilmeyerek memleketin içindeki insanların da göz yummasıdır. Hatta yer yer fırsat vermesidir, destek vermesidir. Bu bayramda bu üzüntüleri de yaşıyoruz. Bu konuda daha bilinçli olmamız lazım. Milli birliğimizi korumanın gereklerini unutmamamız lazım. Sadece birlik, beraberlik konuşmaları yaparak bu iş olmaz. Birliğimizi, bütünlüğümüzü bozmaya yönelik faaliyetlere karşı kararlı bir duruş sergilememiz lazım. Bu konuda da üzüntülerimiz olduğunu ifade etmeliyim.''

İstanbul'da yaşanan sel felaketi nedeniyle yaşanan acıların da tüm toplum tarafından paylaşıldığını belirten Baykal, bayrama girerken bütün bu üzüntü ve acıları yaşayanları unutmamak, onlarla dayanışma içinde olmak gerektiğini söyledi. Bu acılara karşın geleceğe yönelik umutların her zaman ayakta kalması gerektiğini ifade eden Baykal, ''Ben hiç kuşku duymuyorum Türkiye milli birliğini, bütünlüğünü bozmak isteyenler karşısında bu oyunlara, bu tuzaklara düşmeyeceğini en kısa zamanda çok açık bir şekilde ortaya koyacaktır'' dedi.

Ekonomik ve sosyal sorunların birlik ve beraberlik içerisinde üstesinden gelineceğine inandığını belirten Baykal, geleceğe yönelik umutların hiç bir zaman kaybedilmemesi gerektiğini vurguladı.

Daha sonra Ümitköy'deki bir simit fırınına giden Baykal, kuyruğa girerek sıra bekledi. Sıra beklerken vatandaşlarla sohbet eden ve bayramlaşan Baykal, simit satın aldı. Baykal,  simit fırınında çalışanlarla sohbet ederek, işlerinin durumunu sordu.

BAHÇELİ GAZİ MERKEZ CAMİİNDEYDİ

HP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Ramazan Bayramı namazını Gazi Merkez Camisi'nde kıldı.

Bahçeli, camiden ayrılırken vatandaşlarla bayramlaştı ve cami için yardım yaptı.

Bahçeli, daha sonra, MHP Bursa Milletvekili Hamit Homriş ve bazı partililer ile partisinin kurucu Genel Başkanı Alparslan Türkeş'in Beştepe'deki mezarını ziyaret etti.

Türkeş'in mezarına kırmızı ve beyaz renkte karanfiller bırakan, mezarı sulayan ve dua eden Devlet Bahçeli, mezarlığın güvenlik görevlileriyle de bayramlaştı.

NUMAN KURTULMUŞ VE DAVUTOĞLU FATİH'TE BAYRAMLAŞTI

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile Saadet Partisi Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, bayram namazını Fatih Camisi'nde kıldı.

Camiden ayrılırken vatandaşlarla bayramlaşan Dışişleri Bakanı Davutoğlu ve Saadet Partisi Genel Başkanı Kurtulmuş, cami avlusundaki Fatih Sultan Mehmet Han'ın türbesini de ziyaret etti.

Davutoğlu, Ramazan Bayramı'nın bütün İslam alemi için hayırlara vesile olmasını dilediğini belirtti.

Bu arada, Fatih Belediyesince, bayram namazının ardından Fatih Camisi avlusunda hazırlanan masalarda vatandaşlara kahvaltı verildi.

Öte yandan, kalabalık cemaat nedeniyle cami içine giremeyen vatandaşlar avluya karton sererek ya da yanlarında getirdikleri seccadeler üzerinde namaz kıldı.

ARINÇ VE ATALAY KOCATEPE'DE BAYRAMLAŞTI

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ve İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Kocatepe Camisi'nde bayram namazı kıldı.

Ankaralılar, erken saatlerden itibaren bayram namazlarını kılmak üzere Kocatepe Camisi'ne geldi.

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Arınç ile İçişleri Bakanı Atalay da bayram namazını Kocatepe Camisi'nde kıldı. Arınç ve Atalay, namazın ardından cemaatle bayramlaştı.

Arınç, namazın ardından gazetecilerin Ramazan Bayramı'nı da kutladı.

Ramazan ayının ardından bayrama kavuşulduğunu, herkesin çok mutlu olduğunu ifade eden Arınç, şöyle konuştu:

''Bütün milletimizin ve İslam aleminin Ramazan Bayramı'nı tebrik ediyorum. Sevinçle, coşkuyla, güzelliklerle dolu, güzel bir ay geçirdik. İnşallah bayramlarımız da huzur, mutluluk içinde geçsin ve daha nice ramazanlara hep beraber kavuşalım. Bugün Bayram namazını, sayın bakanımızla birlikte Kocatepe Camisi'nde kıldık. Bu vesileyle sizlerin de bayramımızı tebrik ettik. Sizin vasıtanızla da bütün milletimizin bayramını tebrik ediyorum. İnşallah bu bayram ülkemize, milletimize, güzellikler, mutluluklar, huzur ve refah getirir.''

İçişleri Bakanı Atalay da bütün vatandaşların Ramazan Bayramı'nı kutladı.

Bayramın, daha fazla kardeşliğe ve birlikteliğe vesile olmasını dileyen Atalay, şunları kaydetti:

''Vatandaşlarımız rahatça, huzurla bayramlarını yapsınlar. Bütün hizmet birimlerimiz, bütün güvenlik birimlerimiz işinin başında. Biz işimizin başındayız, vatandaşlarımız rahat etsinler diye. Belki bir uyarı; her zaman olduğu gibi, trafikte dikkat edilsin. Bayramlarda daha fazla trafik kazası ve daha fazla can kaybı bizi üzüyor. Biz olanca tedbirleri aldık. Denetimlerimiz çok yoğun. Ama vatandaşlarımız yine de tedbirli olsunlar. Ulaşacakları yere inşallah sağlıkla ulaşsınlar. Onları bekleyenleri üzmesinler. Bir son temennim de, yürüttüğümüz bu kardeşlik, milli birlik çalışması açısından bu bayram inşallah farklı bir bayram olsun.

Bütün vatandaşlardan dileğim, birbirinizi çok ziyaret edin. Herkes birbirini arasın. Hiç kapısı çalınmadık insanların kapısı çalınsın ve herkes birbiriyle bu bayram daha fazla kucaklaşsın. Bizim bu daha fazla birlikteliğe ihtiyacımız var ve bayramlar bunun için iyi bir fırsattır. Bu bayramı öyle değerlendirelim diyorum.''

Camiden ayrılırken, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Arınç'a bir kadın, İçişleri Bakanı Atalay'a ise genç bir satıcı birer buket çiçek verdi.

Atalay, Adnan Ali Güneş (8) ve Emre Güneş (5) adlı çocuklardan ''Cennet Bahçesi'' adlı oyunu aldı. Atalay, ''İlk bayram harçlığınız benden olsun'' diyerek, çocuklara 100 TL verdi.

Kocatepe Camisi, Bayram Namazı dolayısıyla tamamen doldu. Cemaatin arasında, Ankara'da yaşayan yabancıların olması da dikkati çekti.

Cami avlusunda satıcılar cemaate çiçek, simit ve çay sattı.

YAŞAR TOPÇU TACETTİN DERHAHI'NDAYDI

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Yalçın Topçu, bayram namazını Tacettin Dergahı'nda kıldı.

Bayram namazından sonra vatandaşlarla bayramlaşan Topçu, daha sonra BBP'nin merhum Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu'nun kabrine gitti. Muhsin Yazıcıoğlu'nun kabri başında edilen duaya partililerle birlikte eşlik etti.

Duanın ardından parti mensupları ile bayramlaşan Yalçın Topçu, bayramların huzur, barış ve kardeşlik günleri olduğunu hatırlattı, bayramın ülkeye huzur ve barış getirmesi temennisinde bulundu.

Topçu, şehit ailelerine ve gazilere de hayırlı bayramlar diledi.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler