YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Baykal’ın yeni bir tartışma başlatan sözleriyle il
Baykal’ın yeni bir tartışma başlatan sözleriyle il
08 Şubat 2008 11:09
Baykal’ın yeni bir tartışma başlatan sözleriyle il


CHP liderinin önceki gün meclis kulisinde sarf ettiği  anayasanın tümüyle değişmesinin ancak darbe ya da yeni bir devlet kurarak olacağına ilişkin sözlerine tepki yağdı. Menderes, ‘Baykal’ın açıklaması hezeyandır ve gözüdönmüşlükten başka bir şey değildir’ dedi. 

CHP lideri Deniz Baykal’ın ‘Anayasa yeniden yapılamaz mı? Elbette yapılır. Düşmanı atarsın, devleti yeniden kurarsın. Bayrağı dikersin. Parayı bastırırsın. Yapanlar yapmış... İhtilali yaparsın. İdamı göze alırsın... Anayasa toptan yenilenir’’ şeklindeki sözlerine hem siyasetçilerden hem de akademisyenlerden tepki geldi. Baykal’ın yeni bir tartışma başlatan sözleriyle ilgili değerlendirmeler şöyle: 


Aydın Menderes: Türkiye’de CHP’lilerin ve özellikle de liderinin hiç ağzına almaması gereken kelime idamdır. Kendisinin bu beyanı bir hezeyandır ve gözüdönmüşlükten başka bir şey değildir. Baykal dahil Türkiye’de hiç kimse kendisini bu milletin üzerinde görmemelidir. Milletin ve egemenliğin millete ait olduğu gerçeğinin aksine hareket edenler, amaçları ve niyetleri ne olursa olsun Cumhuriyete ve müesses nizama savaş ilan etmişler demektir. 


MHP Genel Sekreteri Cihan Paçacı: Şartlar oluştuğunda ihtiyaçlara göre anayasada değişikliğe gidilebilir. Ama değiştirilemez maddeler vardır. 


Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay: Siyaset adamı için vahim bir açıklama. Böyle bir açıklama yapan kişinin demokratik sisteme inancı olmadığı sonucuna varılabilir. Bu ülkede 1924 Anayasası var. Halkoyuyla seçilmiş bir Meclis tarafından yapılmıştır. 


AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat: Hiçbir siyasi parti liderinin böyle bir söylemde bulunabileceğini mantığım almıyor. Politikada böyle bir beyanatta bulunamazsınız. İster faşist, ister komünist partiden olsun, kişinin akli rahatsızlığı yoksa, böyle bir laf edilemez. 


TBMM İnsan Hakların İnceleme Komisyonu Başkanı Zafer Üskül, CHP lideri Baykal’a ‘demokrasi’ anımsatması yaptı ve ‘Darbesiz de anayasa yapılabilir’ dedi. Üskül, geçmişte her iki yöntemle de anayasa yapıldığını belirterek, ‘Bir yasama organının kendisini asli kurucu iktidar görüp yeni bir anayasa yapma yetkisine sahip olmadığını iddia etmek, elbette yeni bir anayasanın ancak darbeler sonrasında yapılabileceği sonucunu ortaya çıkarır. Bunu kabul etmek mümkün değildir’ yorumunu yaptı.  


AK Parti Grup Başkanvekili Bekir Bozdağ ise, Baykal’ın sözleri için şunları söyledi: ‘CHP’nin demokrasi, hukuk devleti anlayışının ne olduğunu göstermesi, bakımından ibretlik bir açıklama. CHP’nin çağdaşlık, demokrasi, hukukun üstünlüğü konularında geldiği nokta ve benimsediği tutumu göstermesi açısından da düşündürücüdür. Bu açıklama aynı zamanda Türkiye için de hepimiz için de çok üzücüdür. 


Eski Kültür Bakanı Fikri Sağlar: Anayasanın tümden değiştirilmesini ihtilal ya da darbeye bağlamak mümkün değil. Anayasa’yı parlamentolar değiştirebilir. 


SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın: Anayasayı parlamentolar değiştirebilir. Baykal’ın söylediklerinde de haklılık payı var. Çünkü bizde ve dünyada Anayasaların bu şekilde değiştirildiğine dair sayısız örnek var.Prof. Doğu Ergil: Bir kere siyasetin karşısına ölümü çıkartarak böyle beyanlarda bulunmayı talihsizce buluyorum... Darbeci edebiyatıdır bu yapılan. Siyasal gücün varsa, çıkarsın ve insanları ikna edersin.Doç. Şaban Çalış: Meclis’in iradesine ipotek koymak aslında Cumhuriyet’in iradesine ipotek koymaktır.Ercan Karakaş (SODEV Onursal Başkanı): Değiştirilebilir maddeler pek ala demokratik yöntemlerle değiştirilebilir.


 

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler