YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Baykal'ın ön seçimde 95 rakibi var
Baykal'ın ön seçimde 95 rakibi var
28 Mart 2015 20:10
Antalya'dan CHP Aday Adayı Deniz Baykal'ın ön seçimlerde 95 rakibi var.

Deniz Baykal, Milletvekilleri Yıldıray Sapan, Gürkut Acar ile eski Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın ile eski Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Vural Savaş gibi isimlerle birlikte önseçime girecek.

Aljazeera'dan Sibel Demirci Erdem'in haberine göre, Cumhuriyet Halk Partisi’nde Antalya’da da milletvekili aday listesini önseçimle belirleyecek. Milletvekili aday listesine girebilmek için Antalya’da çekişmeli bir yarış yaşanıyor, yarışa 96 aday adayı katılıyor. CHP eski Genel Başkanı Deniz Baykal da önseçime giren isimler arasında.

CHP eski Genel Başkanı Deniz Baykal Antalya’da aday belirleme yöntemi kesinleşmeden önce CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile görüşerek tercihinin önseçim olduğunu ve Antalya’da adayların bu yöntemle belirlenmesi gerektiğini belirtmişti. Baykal daha sonra yaptığı açıklamada, Kılıçdaroğlu’nun kendisine birinci sıra kontenjan adaylığı önerdiğini ancak kendisinin 'önseçime memnuniyetle girerim' dediğini açıkladı. Antalya’da kontenjan adaylığına bir tek sıra ayrıldı, o da üçüncü sıra. Milletvekili aday listesindeki bir, iki, dört ve sıralar önseçim sonuçlarına göre belirlenecek.

Baykal’ın rakipleri

CHP 2011 seçimlerinde 13 milletvekiline sahip olan Antalya’dan 5 milletvekili çıkardı. Önseçime Baykal’ın yanı sıra iki milletvekili daha giriyor. Bu isimler de yine Baykal’a yakınlığıyla bilinen Gürkut Acar ile Yıldıray Sapan. Baykal’a yakın diğer iki milletvekili Osman Kaptan ile Arif Bulut ise bu seçimde adaylık başvurusu yapmadı. Antalya’da önseçime girecek aday adayları arasında eski Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın ile eski Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Vural Savaş ve eski Antalya İl Başkanı Devrim Türk de yer alıyor.

Antalya’da önseçim 19 ilçede yapılacak. 193 sandıkta 39 bin 735 CHP üyesi oy kullanacak.

Antalya’da kontenjan adayının sırası ve adı belli

Antalya’da kontenjan adaylığı için bir tek üçüncü sıra ayrıldı. Milletvekili aday listesindeki birinci, ikinci, dördüncü ve diğer sıralar önseçim sonuçlarına göre belirlenecek. Genel Merkez yönetiminin aklında kontenjan adayının sırası gibi ismi de netleşti. CHP yönetimi üçüncü sıra adayı olarak Antalya eski Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Çetin Osman Budak’ı aday gösterecek.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler