YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Baykal'ın doktorundan son dakika açıklaması!
A.Ü Rektörü Prof. Dr. İbiş: "Deniz Bey'in şuuru kapalı, durum ciddi, yaşamsal bulguları normal ve iyiye gidiş sürecinin en önemli bulgularından biri de bu. Normal seyrini koruyor"
Baykal'ın doktorundan son dakika açıklaması!
22 Ekim 2017 / 14:32 Güncelleme: 22 Ekim 2017 / 15:29

Ankara Üniversitesi (AÜ) Rektörü Prof. Dr. Erkan İbiş, eski CHP Genel Başkanı ve CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal'ın sağlık durumuna ilişkin, "Deniz Bey'in şuuru kapalı, durum ciddi, yaşamsal bulguları normal ve iyiye gidiş sürecinin en önemli bulgularından biri de bu. Normal seyrini koruyor." dedi.

İbiş, Deniz Baykal'ın tedavi gördüğü İbn-i Sina Hastanesinin bahçesinde basın mensuplarına, Baykal'ın son durumuna ilişkin bilgi verdi.

"Deniz Bey'in şuuru kapalı, durum ciddi, yaşamsal bulguları normal ve iyiye gidiş sürecinin en önemli bulgularından biri de bu. Normal seyrini koruyor." ifadelerini kullanan İbiş, Baykal'ın genel durumunun normal ve stabil olduğunu söyledi.

Nörolojik bulguların önemine işaret eden İbiş, şunları kaydetti:

"Beyin sapı refleksleri olumlu, beyin sapının oldukça korunmuş olduğunu gösteren bulgular bunlar. Beyin fonksiyonları günbegün daha iyiye gidiyor. Bu düşük hızda da olsa olumlu bulguları bize gösteriyor. 

Ağrılı uyaranlara kısmen de olsa cevap başladı. Bu, bizim için çok önemli. Beyin fonksiyonlarının geriye dönüşü bakımından önemli ancak beynin toparlanması süreç alır. Sabırla beklemek ve gözlemlemek lazım. Bunlar bizi gerçekten daha da umutlandıran bulgular ve güzel gelişmeler."

Baykal'ın bugün yapılan tomografisinde, öncekilere göre beynin daha da rahatlandığının, ödem çözülme sürecinin devam ettiğinin belirlendiğini aktaran İbiş, bunların yüz güldüren sonuçlar olduğunu vurguladı.

İbiş, Baykal'ın zaman zaman solunum desteğinden çıkarıldığını anlatarak, şöyle devam etti:

"Sayın Baykal, zaman zaman cihazdan çıkarılsa da yine cihazlı solunum desteği ve beyin destek tedavileri devam ediyor. Kendi solunumunu yapacak durumda ancak arkadaşlar gün içerisinde fazla yorulmaması için yine cihazla desteklemeyi tercih ediyorlar." 

Bundan sonraki süreçte bir operasyonun söz konusu olup almadığına ilişkin de İbiş, "Şu anda öyle bir cerrahi müdahale ve endikasyon yok ama önümüzdeki süreçlerle ilgili ne gibi gelişmeler olur onu da süreç içinde değerlendirmek gerekir. Kafatasının açılmış olan kısmının kapatılmasını dışarıda bırakacak olursak, yok." diye konuştu.

ŞU ANDA KENDİ FİZYOLOJİK YAPISI OLARAK BİLİNCİ KAPALI

İbiş, Baykal için her günün önem taşıdığına dikkati çekerek, "Görüyorsunuz ki her gün sizlerle olumlu bilgileri paylaşıyoruz. O yüzden de sabırla önümüzdeki günleri takip etmemiz gerekiyor. Şu ana kadar geçirilen süre hiç uzun değil, kısa bir süreç. Elbette benzeri hastalara baktığımız zaman da bunun günler aldığını biliyoruz. O bağlamda da sürecin gelişmesini takip edeceğiz." açıklamasında bulundu.

"Baykal'ın bilincinin kapalı olduğu belirtiliyor. Uyandırıldığında bilinci açılıyor mu  Bilincinin kapalı olması uyutulma işlemiyle mi ilgili " sorusuna da İbiş, "Bilincinin kapalı olması uyutulma işlemiyle ilgili değil. Şu anda kendi fizyolojik yapısı olarak bilinci kapalı. Dolayısıyla uyutma işlemi zaman zaman yapılmakta, bu da beyin fonksiyonlarını minimuma indirip yorulmasını önlemek ve daha rahatlamasını, kendisini toparlamasını sağlamak için ama bilinci kapalı." yanıtını verdi. 

İbiş, hastane yönetimi tarafından yapılan açıklamaların dışında verilen bilgilerin gerçek olmadığının da altını çizdi. 

Öte yandan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu ve CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel de hastaneye gelerek Baykal'ın sağlık durumuna ilişkin yetkililerden bilgi aldı.

menderes..
 // tuncay kahveci
\"27 Mayıs öncesinde 555K parolasıyla hareket eden gençler vardı.
Maalesef Kızılay Meydanı\'nda birileri o dönemin Başbakanı rahmetli menderesin yakasına
yapışarak hakaret etti. menderes sordu kendisine \'Ne istiyorsunuz?\'
diye. \'Özgürlük, demokrasi istiyoruz\' cevabının ardından rahmetli
Menderes\'in cevabı şu oldu: \'Bir Başbakanın yakasına Kızılay
Meydanı\'nda yapışabiliyorsan, bundan daha büyük bir özgürlüğü nerede
bulabilirsin. eyy baykal hesaplaşma zamanın geliyor.Allah taksiratını af eylesin..
\" ...
23 Ekim 2017 Pazartesi 11:07
baykal 0 hakareti kendine yediremedi. utanın emi.
 // hursit dilaver
deniz beyi 0turduğu yerden kaldıran, ya da kaldırmak için k0luna yapışan mebus efendi,vicdan yapıy0r mu.y0ksa umurunda değil mi.ya da alk0lluyken,yada içkiliyken,kibarlığı bırakın,yumuşatmayı,mazeretli gibi k0nuşmayı bırakın da sarh0ş haliyle baykalı yerinde kaldIrmak isteyen mebus pişman mı.ya da ettiğinden haberi y0k mu.BAYKALIN BUNU KENDİNE YEDİREMEYİP SIKINTI EDİP HASTA 0LACAĞI AKLINA GELMİY0R MU.ŞU GENEL BAŞKANA DA S0RUN BAKALIM....
23 Ekim 2017 Pazartesi 11:05
UYUYANIN ÜSTÜNE KAR YAĞAR
 // Bekir Usta
Bu nasıl açıklama lan, geberip gitti der gibi. Belki yaşar Allahtan af diler,belli olmaz.AMA SİZ YOĞUN BAKIMA ALMIŞSANIZ O NÖROLOJİK BİR SEBEPTEN DEĞİL, AKCİĞER ENFEKSİYONUNDAN ÖLÜR. Yoğun bakım sıcak olmalı, bir çarşafla yatan insan ne olur, enfeksiyondan ölür....
23 Ekim 2017 Pazartesi 09:53
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler