YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Baykal'ın 'çarşaf', Bahçeli'nin 'Alevi' açılımları oy getirmedi
Baykal'ın 'çarşaf', Bahçeli'nin 'Alevi' açılımları oy getirmedi
Baykal'ın 'çarşaf', Bahçeli'nin 'Alevi' açılımları oy getirmedi
01 Aralık 2008 / 09:46 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

AK Parti'ye yakınlığıyla bilinen Metropoll Araştırma Şirketi’nin “Bugün genel seçim olsa” anketinde kararsızlar yine birinci çıktı: Kararsızlar % 40.1, AKP: % 32.6, CHP: % 12.5, MHP: % 7.6. Erdoğan’ın ’milliyetçilik’, Baykal’ın ’çarşaf’, Bahçeli’nin ’Alevi’ açılımları oy getirmedi...


Yerel seçim öncesi açılım başlatan üç parti AKP, CHP ve MHP bekledikleri karşılığı görmedi. Metropoll’ün anketine göre, Başbakan Erdoğan’ın “milliyetçilik söylemleri”, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ın “çarşaf”, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin “Alevi açılımı”, beklenenen aksine partilerine oy kaybettirdi. Metropoll Araştırma, “Ekonomik Kriz ve Türk Siyasetindeki Yeni Açılımlar” başlıklı araştırma yaptı. 24-26 Kasım tarihlerinde 30 ilde, 1248 kişinin katılımıyla yapılan araştırmanın sonuçları şöyle:


OYLAR DÜŞTÜ:


Araştırma sonuçlarına göre, “bugün seçim olsa” kararsızlar ve sandığa tepki gösterenler dağıtılmaksızın yüzde 32,6 AKP’ye, yüzde 12,5 CHP’ye, yüzde 7,6 MHP’ye oy verecek. Geçen ay yapılan araştırmaya göre, AKP 2.4, CHP 3, MHP 1 puan oy kaybetti. Kararsız, siyasal tavrını açıklamayan ve tepkili seçmenlerin oranı ise yüzde 40,1’e yükseldi. Araştırmada diğer partiler DTP 3, SP 1.1, DSP 1 şeklinde sıralandı.


“OY AÇILIMI” YAPIYORLAR:


Erdoğan’ın Kürt sorunu ile ilgili milliyetçi söylemleri, Baykal’ın başörtüsü ve çarşaflı kadınlar konusundaki “açılımı” ve Bahçeli’nin “Alevi açılımı”, seçmen tarafından “yaklaşan yerel seçimlerin etkisiyle yapılıyor” şeklinde değerlendirildi. Araştırmaya katılanların yüzde 58,8’i sözkonusu açılımların temel sebebini “oy artırmak” olarak gördüğünü bildirdi.


‘DEVLETÇİ’ ÇİZGİYE KAYDI:


Son zamanlarda keskin çıkışlar yapan Başbakan Erdoğan için, “demokrat ve özgürlükçü bir çizgiden uzaklaştığı ve devletçi-statükocu bir çizgiye geldiği” şeklinde eleştiriler yapılıyor. Araştırma sonuçları, bu eleştirileri büyük ölçüde destekledi. Katılımcıların yüzde 48,4’ü “Erdoğan’ın devletçi-statükocu bir çizgiye kaydığını” belirtirken, bu görüşe katılmayanların oranı, yüzde 36 oldu.


‘ÇARŞAF’ DA TUTMADI:


Baykal’ın, çarşaflı kadınlara parti rozeti takarak başlattığı “açılım” da beklenen desteği bulmadı. Katılımcıların yüzde 31,3’ü, Baykal’ın bu açılımını onaylarken, yüzde yüzde 63,3, bu politika değişikliğini onaylamadı. Baykal’ın bu açılımı CHP’li seçmenlerin yüzde 50,8’i, MHP’li seçmenlerin yüzde 52,4’ü, AKP’li seçmenlerin de yüzde 74,5’i tarafından doğru bulunmadı.


“YERELDE” AKP OYU DÜŞÜYOR:


Araştırmaya katılanlara, “29 Mart’ta hangi partiye oy verirsiniz?” sorusu yöneltildi. Genel seçimde “AKP” diyenler, yüzde 32.6 çıkarken, belediye başkanlığı seçiminde bu yüzde 28.5’e düştü.


Vatan

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler