YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Baykal'dan yeni görüşme şartı
Başbakan Erdoğan ile Deniz Baykal görüşecek mi? CHP liderinin buluşma şartı Erdoğan'ı öfkelendirecek gibi.
Baykal'dan yeni görüşme şartı
14 Aralık 2009 / 11:25 Güncelleme: 14 Aralık 2009 / 11:33

Başbakan Erdoğan'la görüşme şartını açıklayan CHP lideri Deniz Baykal, "Açılım, insana dayalı demokratikleşme yoluna girerse görüşebiliriz, ancak o viraj alınmadan buluşmanın anlamı yok" dedi.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Hürriyet gazetesine açıklamalarda bulundu. Deniz Baykal, özetle şunları söyledi:

"Demokratikleşmeyi, kişi hak ve özgürlüğü, kimliğe saygı, kendini özgürce tarif etme özgürlüğü diye değil, etnik temelde ayrışma sandık. Oradan viraj almadan buluşmanın anlamı yok. Ancak değişme ihtiyacı içine girerse o zaman yardımcı olabiliriz. O noktaya gelmiş değil.

AÇILIM İNSANA DAYALI OLURSA

Adam yanlış yapıyor. Tehlikeli bir yola çıkmış. Çok ağır bir tablo ortaya çıkmış. Sonuna kadar devam, bedeli ne olursa olsun devam, diyor. Bedeli sen ödemiyorsun ki Türkiye ödüyor. Başbakanı bu yanlıştan vazgeçireceğiz.

Bakın ne acı tablo, güvenlik güçleri büyük taciz altında. Devlete, beraberliğe karşı gösteri haline geliyor her şey. Bu doğal hak haline gelmeye başladı. Kamu otoritesi bütün önemini kaybediyor.

Demokratikleşmeden vazgeçelim demiyorum. İnsan hakları açısından dünyanın en demokratik ülkesinde ne varsa onu yapmaya hazırım. Öncelik insana, cemaate, etnik kimliğe değil. Anayasa etnik kimliği göre yazılamaz, vatandaşa, insana göre yazılır.

Karşı çıkmamız riskli bir işti; ama yanlış olduğuna inandığımız için karşı çıktık, rant için değil. Anaların gözyaşı dinmesin diye değil, Türkiye’nin paramparça olacağını görmedikleri için karşı çıktık. Araştırma kuruluşları da o günlerde bizim oy kaybettiğimizi açıklıyorlardı. Karşı çıkışımızda rant beklentisi değil, yanlışlık temeldi.

Siyaset, artık şiddetle bağını kesin koparmanın zorunlu olduğunu görecek. Demokrasilerde şiddet meşrulaştırılmaz, şiddete prim verilemez. Bundan sonra siyaset yapan herkes nereden gelirse gelsin şiddet karşısında inandırıcı tavır almalı. Bu olursa Türkiye rahatlar.

İHANET DEMEK

Burada Tayyip Bey’in çok ağır vebali var. Şimdi kızıyorlar, hainlik noktasına yaklaştı diye. 40 yıllık siyasi hayatımda bir kişiye bile hain demedim. Şimdi diyorum. Bunu hakaret, küfür diye söylemiyorum, samimiyetle söylüyorum.

Türkiye’yi bölüyorsunuz dedim. Bu ihanet demek. Türkiye bölünüyor mu? İşte herkes konuşuyor; paranoya olmaktan çıktı, herkes bölünmekte olunduğunu görüyor. Bunun bu iktidarla alakası yok mu? Bölücülük hainlik değil mi?”

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler