YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Baykal'dan Parti Meclisi taksimi
Baykal'dan Parti Meclisi taksimi
15 Aralık 2010 08:59
Deniz Baykal kurultayla ilgili Kılıçdaroğlu'na yeni öneri getirdi...

Çarşaf listede ısrar eden Baykal’dan yeni öneri: Kılıçdaroğlu’na PM’nin üçte birini seçme hakkı verilsin. Geriye kalan üyeler ise, çarşaf listeyle göreve gelsin.

Kurultayda Parti Meclisi (PM) üyelerinin çarşaf listeyle seçilmesi ısrarını sürdüren CHP eski lideri Deniz Baykal, blok listede kararlı görünen Kemal Kılıçdaroğlu’na yeni bir öneri getirdi. Parti tüzüğüne göre Kemal Kılıçdaroğlu’nun 80 kişilik PM’de 12 kişilik Bilim Kültür Platformu üyesi seçme yetkisi bulunuyor. Deniz Baykal bunun yanı sıra 15 üyenin daha Genel Başkan kontenjanından listeye konulması, geri kalan 53 üyenin ise çarşaf listeyle seçilmesini önerdi.

BAYKAL 8 DEFA ÇARŞAF LİSTEYLE GİTTİ

Öte yandan kendi döneminde PM’yi blok listeyle seçtirdiği hatırlatmasına karşılık Baykal, daha önce.

8 kez çarşaf liste, 6 kez de blok liste yöntemininin uygulandığını söyledi. Baykal blok listeyi partide istikrarı sağlamak için uyguladığını ancak artık yeni bir dönemin başladığını, bu dönemde çarşaf listenin bütünleştirici olacağını savundu. Baykal yakın çevresine ise, yeni tüzükle ilk kez bir genel başkanın genel sekreter dahil MYK üyelerini kendisinin belirleyeceğine dikkat çekerek, “Ben dahil İnönü ve Ecevit, hiçbirimiz genel sekreteri doğrudan belirlemedik” dedi.

CHP’NİN YENİ YÖNETİMİNİ ELEŞTİRDİ

Baykal’ın NTV’de yaptığı açıklamalar da dikkat çekti: CHP’yi dizayn etme hevesi, arzusu, talebi ve baskısı var. Dışardan bunu yapanlar elbette içeriden de uzantılar buluyorlar. Siyasette bir bakarsın birileri en esaslı CHP’li olarak çıkmış. Peki ne zaman bu arkadaş mücadele vermiş... Son MYK’da 12. maddeye göre üye yaptık, şimdi genel başkan yarıdmcısı noktasına gelmemelidir.

Eski elçiler de PM’ye girecek

CHP’nin kurultayda blok liste yöntemiyle delegenin onayına sunulacak yeni Parti Meclisi (PM) listesi şekillenmeye başladı. Eski Büyükelçiler Faruk Loğoğlu ve Uğur Ziyal’in PM’de yer alma teklifini kabul ettikleri belirtiliyor. Sendikacı Yaşar Seyman ve Diyarbakır eski Baro Başkanı Sezgin Tanrıkulu ve gazeteci Ali Öztunç’un da PM üyeliğine kesin gözüyle bakılıyor. Listeye mevcut MYK üyeleri dışında Baykal’a yakın Bihlun Tamaylıgil ile Sav’a yakın Gülsün Bilgehan, Faik Öztrak ve Hakkı Süha Okay gibi isimlerin de gireceği ifade ediliyor.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler