YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Baykal'dan hükümete salvolar
"TEKEL işçisi telef oluyor"
Baykal'dan hükümete salvolar
19 Ocak 2010 / 14:32 Güncelleme: 19 Ocak 2010 / 15:58

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti kutlamalarında harcanan trilyonların içinde, TEKEL işçisinin de hakkı bulunduğunu ifade ederek, ''İstanbul'da havai fişek gösterisini gözünü kırpmadan yapabilen Hükümet, TEKEL işçilerinin statüsünü güvence altına alacak bir çözümü bulmaktan aciz mi?'' diye sordu.

Baykal, partisinin TBMM grubunda yaptığı konuşmada, Türkiye'de yaşanan gerilimin, toplumdan kaynaklanmadığını belirterek, üst yapıda bazı iç ve dış çevrelerin, kendi hesapları doğrultusunda ülkeyi gerginliğe, çatışmaya doğru sürüklediğini söyledi.

Milletin, farklılıklara rağmen bir ve beraber yaşama ve ülke bütünlüğünü her şeyden daha önemli sayma anlayışının devam ettiğini vurgulayan Baykal, ''yukarıda birilerinin, belli hesaplar, telkinler ve kurgulamalarla, barış ve huzuru sarsmaya yönelik tertipleri ısrarla sürdürdüğünü'' iddia etti.

Baykal, bu çatışmaların, bazen sokak çatışmaları, bazen ülkenin geleceğiyle ilgili bir hesaplaşma şeklinde kendini gösterdiğini ifade ederek, ''Bazen, bir anayasa tartışması şeklinde, ülkenin geleceğiyle ilgili tereddütler pompalanmak isteniyor. Türkiye'yi yönetenlerin, Türkiye Cumhuriyetini bağımsız bir devlet olarak, her türlü engele rağmen kurmuş olan insanların, attıkları temelin ne kadar doğru olduğu noktasında hala kendilerini tam ikna edemediklerini görüyoruz. Bütün gerginlik, çatışma da bu noktada ortadaya çıkıyor. Türkiye Cumhuriyeti'nin temelleriyle ilgili bir kısım siyasetçilerin kafasında bulunan ya da dışarıdan yönlendirilen telkinlerin, halen ülkede etkili olması, toplumdaki huzursuzluğun temel nedenini oluşturuyor'' diye konuştu.

''HANGİ HORTUMCUYA YAPTINIZ''

Baykal, çiftçilerin, ağır, ödenemez borç yükü altında perişan hale geldiğini, yüzlerce icra takibinin olduğunu söyledi.

İcra takibine yönelik kendisine gelen örneklere değinen Baykal, 8 bin liralık borç için 41 bin lira, 7 bin 500 lira için 27 bin liralık icra takibinin bulunduğunu belirtti. Baykal, ''Bu çiftçilere yaptığınız uygulamayı kime yaptınız, borcunu ödeyememiş hangi hortumcuya yaptınız?'' diye sordu.

Baykal, bunu, ''zulüm ve haksızlık'' olarak nitelendirerek, ''Yazıktır, günahtır'' dedi.

Deniz Baykal, 2004'ten bu yana atanmayı bekleyen binlerce öğretmen olduğunu, öğrencilerin öğretmen, öğretmenlerin ise görev beklediğini dile getirdi.

''HANGİ EZİKLİK DUYGUSU''

Konuşmasında İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti kutlamalarına da yer veren Baykal, şenlik ve şölenler düzenlediğini, trilyonlarca liranın harcandığını anlattı.

''Bir yanda Avrupa kültür başkenti olduk sevinci, heyecanı, öte yandan Ankara'nın göbeğinde, Kızılay'da işini kaybetme korkusu içinde, işini kazanabilmek için büyük mücadeleye giren TEKEL işçilerinin verdiği ekmek kavgası'' diyen Baykal, bu yıl sadece İstanbul'un değil, Almanya'nın Essen ve Macaristan'ın Pecs kentlerinin de kültür başkenti ilan edildiğini hatırlattı.

Baykal, ''Avrupa'da böyle bir kentin varlığından kaç kişi haberdar? Acaba Macaristan Cumhurbaşkanı, Başbakanı, Hükümeti, halkı, 'Pecs kültür başkenti oldu' diye, milyonlarca avro harcayıp, böyle şenlik yaptılar mı yer yerinden oynadı mı? Essen'de oldu mu? Essen halkı, Avrupa'nın kültür başkenti olduğunun farkında mı?'' sorularını yöneltti. Baykal, sözlerini şöyle sürdürdü:

 ''1985'ten bu yana Avrupa kültür başkenti olan şehirlerin listesinde, yok yok... Bazı yıllar 1, bazı yıllar 2, bazı yıllar daha fazla şehir kültür başkenti ilan edilmiş. 2010'da Avrupa'nın bilmem ne teşkilatının, İstanbul'a 'Sen Avrupa'nın kültür başkentisin' demeye, İstanbul'un, Avrupa'nın bugüne kadar kültür başkenti olan kentleri dahil, hiçbir kenti kadar özlem içinde olmaya ihtiyacı yoktur. Çünkü İstanbul, 2 bin yıldan beri Avrupa ve dünyanın kültür başkentidir. Dünyanın en özgün tarih ve medeniyet kentidir. Hangi eziklik duygusudur ki birileri 'İstanbul'a bu rütbeyi verdi' diye sevinç içinde kıyameti koparır, bu kadar para harcar, heyecan yapar? Ne zaman? Kızılay Meydanı'nda, TEKEL işçileri kuru ekmek kavgası vermeye devam ederken.

Bizim gibi görmüş geçirmiş millete, birilerinin aldığı karar karşısında böyle bir şov yapmak, heyecana garg olmak yakışıyor mu? Milletimiz bundan büyük onur mu duydu? Hiç kimsenin aldırdığı yok, İstanbul'un değerini ondan bundan öğrenecek değiliz. Sen 2010'a kadar İstanbul'u görmemezlikten gelmenin hesabını ver önce. Senin harcadığın trilyonun içinde TEKEL işçisinin, yetimlerinin de hakkı var. Nasıl olur da ülkeyi yönetenlerin vicdanı, aklı, mantığı, böyle bir Türkiye ortamında, böyle, anlamsız bir şov için, Fransa'da bir firmaya ihale edip, trilyonlar harcasın. (Yeter ki millet gerçekleri görmesin, sorunları görmesin, sıkıntıları unutturmaya çalışalım.)''

''BİR BAKAN, BİR GECEYİ ORADA GEÇİRSE...''

Baykal'ın konuşmasına, grubu izleyen bir grup TEKEL işçisi de ''TEKEL sizinle gurur duyuyor'', ''İşçiyiz, haklıyız kazanacağız'' sloganlarıyla destek verdi. Baykal ise işçilere ''Bırakın, ben sizin adınıza konuşuyorum'' diye karşılık verdi.

TEKEL işçilerinin, Ankara'daki oturma eylemini değerlendiren Baykal, bu kişilerin haklarından fazlasını istemediğini söyledi.

Baykal, ''İstanbul'da hava fişek gösterisini gözünü kırpmadan yapabilen Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti, şuradaki ekmek kavgasını veren işçilerin statüsünü güvence altına alacak bir çözümü bulmaktan aciz midir?'' görüşünü dile getirdi.

Devlete, kendi vatandaşlarıyla kavga etmenin, inatlaşmanın yakışmadığını ifade eden Baykal, ''İnsanlar orada telef oluyor. Bir geceyi orada, o şartlar altında bir bakan arkadaşımız geçirse, durumu anlar'' dedi.

Baykal, iktidara, ''Bunu inatlaşma konusu olarak görmeyin. Sahip çıkın, kucaklayın, şefkat, anlayış gösterin. O insanların yüzlerini güldürün. Devletin gücüyle kabadayılık yapıp, onların burunlarını sürtmenin, kimseye bir yararı yoktur, o insanlara sahip çıkın'' diye seslendi.

AA

BALKONDA BAŞKA EVDE BAŞKA
 // BEKİR ÇELİKKAYA
SENİN DERDİN İŞCİ HAKKI FALAN DEYİL BOŞUNA UĞRAŞMA YEMEZLER SENİN DERDİN BAŞKA HİÇ HEVESLENME O GOLDENBALIK ÇIKMAZ...
20 Ocak 2010 17:46
tam destek
 // hasan
valla ne desen haklısın baykal oyum gene sen yeterli akp zihniyeti gitsinnnnnn...
19 Ocak 2010 19:20
KENDİNİN OLUNCA İYİ MİLLETİN OLURSA OLMAZZZ !
 // BATUHAN
Ne zaman iyi bir şeyler olacak olsa hemen sahneye fırlayıp feryadı basıyorsun olamaz oldurmayın bunlar şöyle böyle.Her şey senin tarafında olunca oh ne ala,milletin halkın tarafı olursa olmaz olmasın haaa, koş anayasa mahkemesine iptal davası açmaya .bağırmaktan başka bir şey yaptıysan onu söylede hakkımızı helal edelim,kuru gürültüleri dinlemiyor şöyle gülüp geçiyoruz,barajı geçersen kendine iyilik etmiş olursun sarıgül geliyor benden söylemesi....
19 Ocak 2010 15:57
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler