YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Baykal'dan Gül'e tarihi öneri
Baykal'dan Gül'e tarihi öneri
06 Nisan 2010 16:01
CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin grup toplantısında Anayasa Değişikliği Paketi ile ilgili Cumhurbaşkanı Gül'e 'tarihi' teklifte bulundu...

KANAL A HABER MERKEZİ - CHP Lideri Deniz Baykal partisinin grup toplantısındaki konuşmasında Anayasa teklifine destek için şart sundu.

Cumhurbaşkanı'na seslenen Baykal, 'O üç maddeyi ayırıp referanduma sunacağını açıkça ilan ederse biz de uzlaşma yaklaşımını sergilemiş oluruz' dedi.

CUMHURBAŞKANI’NA ÇAĞRI

Partisinin grup toplantısında konuşan Baykal "Ben sayın Cumhurbaşkanı’na milletin önünde tarihi bir öneri yapmak istiyorum." dedi.. Ve İşte Baykal'ın o önerisi;

Anayasamız cumhurbaşkanının önüne gelen değişikliklerin paket halinde olsa da son oylamada hepsi yeter sayıya ulaşsa da onların arasında bu maddeleri ayırarak halk oyuna sunma imkanı getirmiştir.

Yani sayın Cumhurbaşkanı pekala diyebilir ki “Eğer son oylamada hepsi 3/2 oy almışsa da ben bu 3 maddeyi ben milletin oyuna sunmak zorundayım. Bu çok köklü bir değişikliktir.Böyle bir yetkimin olduğunu görüyorum. Bu yetki doğrultusunda ben de 3 maddeyi halk oyuna sunarım.”

DESTEK ŞARTI

Bunu yaparsa bu konunun hem Türkiye’de kutuplaşma yapmasının öününe geçer. Hem de cumhurbaşkanlığından milletimizin beklediği davranışı çok sorumlu bir şekilde sergilemiş olur.

O üç maddeyi ayırıp referanduma sunacağını açıkça ilan ederse Türkiye’de bu gerginliği ortadan kaldırma bakımından tarihi bir iş yapmış oluruz.

Eğer cumhurbaşkanı bunu yaparsa biz de CHP olarak uzlaşma yaklaşımını sergilemiş oluruz.

Bunun yapılmaması halinde Meclis’te 24 maddenin referanduma gerek kalmadan gerçekleşme şansı ortadan kalkacaktır.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler