20 Haziran 2018 Çarşamba
 • Altın194,126
 • BIST94.552
 • Dolar4,7410
 • Euro5,4899
 • Euro/Dolar0.00
 • Sterlin6,2584
 • İstanbul29 °C
 • Ankara26 °C
 • İzmir27 °C
 • Konya25 °C
 • Adana29 °C
 • Antalya28 °C
 • Diyarbakır32 °C
 • Bursa29 °C
 • Kayseri20 °C
 • Kocaeli26 °C
 • Şanlıurfa33 °C
 • Gaziantep28 °C
 • İçel30 °C
YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Baykal'dan Erdoğan'a şiirli cevap
Baykal'dan Erdoğan'a şiirli cevap
09 Mart 2010 13:55
Hep Başbakan Erdoğan şiir okuyacak deği ya. Bu kez ana muhalefetin lideri Erdoğan'a şiir okudu... Grup Toplantısı'nda gündemi değerlendiren Baykal Erdoğan'a Özdemir Asaf'ın şiiriyle seslendi...

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin grup toplantısında gündemi değerlendirdi... Elazığ'daki depremle konuşmasına başlayan Baykal yine iktidarı topa tuttu...

İşte Baykal'ın konuşmasının satır başları;

Önce Elazığ'daki deprem dolayısıyla üzüntüleri paylaşıyorum. Pek çok yaralı ölen ve hayvan varlığı zarar gördü. Ciddi facia yaşandı. Bütün milletimize geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. 6 büyüklüğünde depremde 51 ölü ciddi ayıptır. Bunu siyasete sokmadan milletçe atılması gereken adımları atmalıyız. Umarım iktidar bir afet planı yapar

Dün dünya kadınlar günüydü. Ben bu sene dünya kadınlar gününü çoluk çocuğunun rızkı için Ankara'nın soğuğunda direnen TEKEL işçisi kadınlara adamak istiyorum.

Dünya Kadınlar Günü diyoruz ama aslı Dünya Emekçi Kadınlar Günü'dür. 1857'te polis grev yapan kadınları fabrikada kuşattı, ağır kayıplar yaşandı. Sosyalist Enternesyonel'de -sol düşüncenin temelini onlar attı, hatırlatmak isterim- emekçi kadınlar günü olarak kutlandı, Daha sonra Birleşmiş Milletler de kabul etti. Türkiye'de Cumhuriyet kurulmadan Emekçi kadınlar günü olarak kutlanmıştı. 12 Eylül 1980 askeri darbesinden sonra 4 yıl bu kutlamalar yasaklandı.

Ekonomik krizde ilk darbe yiyen kadın olmuştur. 99'dan bu yana, ekonomik kirizle de ilgili olmadan, siyasi yaşamın bir getirisi olarak iş yaşamının dışına atılmıştır. Bugün kadınlar evde ya da tarlada ücretsiz işçi konumuna girmiştir.

Ekonomideki gelişmelere kısaca göz atarsak, Türkiye'nin umut verici ilerlemeyi gerçekleştirememiş olduğunu görüyoruz.

Türkiye'de çalışan kadınlarla ilgili sorunlar artmıştır.
 
ÇİFT HANELİ ENFLASYONA ULAŞTIK
 
Geçenlerde enflasyon rakamları açıklandı. Uzun süredir ilk kez çift rakamlı enflasyona ulaştık. Gelecek için tehlikelidir. Faizleri de yukarı çekecektir. Dikkatli olmalıyız.
 
ÇİFTÇİLER BORÇ İÇİNDE
 
CHP iktidarında öncelikle ele alacağımız kesimlerin başında ülkemizin çiftçileri gelecektir. Çiftçi borç içinde Ziraat Bankası yüzyılın en büyük karını yapmış. 3,5 katrilyon. Bunun bir anlamı yok mu? Yani aynı şeyi diğer bankalar bakımından bakın. Sanayi yüzde 6 küçüldü. Ama bütün bankalar kar ediyor. Bu AKP'nin politikasının insan odaklı olmadığını, rant, faiz odaklı olduğunu gösteriyor. Amerika'da bankalar battı, vatandaşlar zarar gördü. Ama Türkiye'de vatandaş zarar gördü, bankalar karlı çıktı. Başbakan bu kriz bizi teğet geçti diyor. Sen eğer bankacının adamıysan teğet geçti, çiftinin adamıysan teğet geçmedi.
 
ERMENİ TASARISI
 
ABD Kongresinde kabul edilen Ermeni Tasarı'sı çok önemli. Hep bu konuda iyi niyetle yol gösterdik. İyi niyetle yapmaması gereken adımları konusunda uyarılarda bulunduk ama maalesef bu noktaya gelindi. Bu Amerikan kongresinde Türkiye'ye ya da osmanlı'ya yönelik karar tasarılarının konuşulmasının ilginç bir tarihi var. Taa 1890 yılından itibaren yani ortada daha 1915 olayları yokken, ABD kongresi sürekli olarak Türkiye'deki Ermeni konusuna yönelik ilgi sergilemiştir. 1890'da Erzurum'da Ermeni isyanı çıkmasıyla Amerikan kongresi ne oluyor orada diye sahip çıkmış...
 
Daha 1915 yaşanmamışken 1890 tarihinde osmanlı devletini katliam yapmakla suçlamış. 1909'daki adana isyanı sırasında ABD kongresinin bu konuya yaklaşımı biraz daha farklı olmuş, kongre iki savaş gemisini gözdağı vermek için Türkiye kara sularına göndermiş. 1915'ten önce yaşananlar böyle.
 
Artık hiç bir anlam taşımayan protkollerin meclis'in gündeminden çekilmesi gerekmektedir..
 
Türkiye'de ciddi bir hukuk, adalet sorunu var
 
Vatandaşın devletle sorunu var. Vatandaşların kuşaktan kuşağa geçen hukuk sorunları var... Türkiye'de ciddi bir hukuk sorunu var. Milyonlarca vatandaş kendi devletiyle davalı. Türkiye'nin daha kadastrosu oturmamış, zilliyetli mülkiyet düzeni oturmamış. Hukuk dediğiniz bu, vatandaş malından, canından emin olacak. Kuşaklar boyu yaşıyor ama hala malına mülküne sahip değil. 20 yıldır evlerinde oturanlara "Tapu kadostro işgalcisisiniz" diyor. Her an birisi çık diyebilir.
 
ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ
 
Anayasa değişikliği herhangi bir partinin işi değildir. Özel bir mesele olarak algılanamaz. Anayasa değişikliği 70 milyonun işidir... Anayasa değişikliği işbirliği ile olmalı. Dayatma ile omaz... Gümrükten mal kaçırır gibi, selin önünden kütük kapar gibi Anayasa değişikliği yapmak doğru değildir.
 
Bütün ülkede bir mutabakat aranmalı. Herkesin görüşü alınmalı. Taslağın hazırlanmasında geniş bir heyet çalışmalı...
 
Siyasetçinin yargı kurumlarıyla oynamsına izin veremeyiz...

HSYK'yı ve Anayasa Mahkemesi'ni RTÜK'e benzetmelerine kimse müsaade edemez. Ama başbakan olur olur bal gibi olur diyor, bize şarkı söylüyor.

Başbakana Özdemir Asaf'ın şiiriyle cevap vereyim:

İnsansız adalet olmaz

adaletsiz insan olur mu

olur, olmaz mı

ama olmaz olsun...

HABUR GİBİ OLUR
 
Başbakan olur diyor nasıl olur? Habur kapısında yaşananlar gibi olur. O protokole imza atma dedik, olur olur dedin, attın, ne oldu? 2004'de AB'de atma o imzayı güney Kıbrıs'ı tanımayı taahhüt ediyorsun dedik. Olur olur dedi. Şimdi tıkandık kaldık. Bu hep böyle olur. Ben yaptım oldu dersin olanlar olur. Bak hızlı tren ben yaptım oldu dedin, bak 38 vatanşamız canını kaybetti. Belediye başkanıyken planlarla oynama dediler. Ben yaparım dedin. Dere yatağına tır parkı yaptırdın, aile yakıanlarına verdin sel bastı 31 ölü... oldu ama bal gibi olmadı, çok acı oldu
 
 
 
 
 
 
 

 

baykal sen büyüklerin işlerine karışma
 // hakan
baykal yaptığın sadece muhalefet başka birşey değil. söylediklerine vatandaş inansaydı ve güvenseydi bulunduğun ortamda olmazdın başbakan olurdun. madem güzel fikirlerin var destek olacağına neden köstek oluyorsun......
18 Mart 2010 20:36
teşekkür
 // halit gülay
yine yeniden muhalefet başka ne beklenir...
09 Mart 2010 23:41
Baykaldan inciler
 // Tuncer Someren
Baykal döktürmüş gene......
09 Mart 2010 14:25
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler