YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Baykal'dan Erdoğan'a cevap
Erdoğan'ın "kameralar karşısında görüşme mümkün değil" cevabına karşılık Baykal'dan yanıt geldi
Baykal'dan Erdoğan'a cevap
16 Ekim 2009 / 12:19 Güncelleme: 16 Ekim 2009 / 13:53

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın açılım konusundaki görüşmeyi kamerasız ortamda yapma teklifine cevap verdi.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile CHP Genel Merkezi'nde yapılacak görüşmenin kayda alınması için ''robot kameraların'' hazır olduğunu söyledi. Baykal, görüşmenin kayda alınması konusundaki ısrarını sürdürerek, ''Görüşmenin kayda alınmasını istiyoruz. Bu konuda çalışmalarımızı yaptık. Genel merkezde robot kameralar hazır.'' açıklamasında bulundu. Deniz Baykal açık olmayan bir görüşmeyi kabul etmeyeceklerini söyledi. Baykal şunları söyledi:

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'la görüşmesinin nasıl olacaği şeklindeki tartışmalar hakkında yeni açıklama yaptı.

Bu tabi onun taktiridir. Bu görüşmenin kapalı kapılar arkasında toplumdan milletten kaçırılan bir görüşme olarak gerçekleştirilmesindeki Başbakan'ın ısrarını kabul etmek benim için mümkün değildir.

Biz bu konuda çok çalışmalar yaptık. Son mektubumda bu çalışmaların bir kısmını ben sundum. Tespitlerimi, uyarılarımı, eleştirilerimi ilettim. Sayın Başbakan bu konularda herhangi bir değerlendirme yapmadı, yanıt vermedi.

Bizimle yapacağı görüşmede elbette bunları değerlendirebilirdik. Ancak bu görüşme kendi aramızda olmaz. Milletin bu tartışmayı dinlemeye hakkı vardır. Bu konuda gerçeğin ne olduğunu halk değerlendirebilmelidir.

Sayın Başbakan'ın böyle bir konuşmadan kaçınma kararı aldığını görüyorum. Taktir kendilerinindir. Başbakan düşüncelerini benimle şeffaf bir ortamda müzakere etmeye razı olduğunda buna hazırız. Ama anlıyoruz ki henüz buna hazır değildir.

Baykal "3 tane robot kamera görüşmeyi çekecek. Bir yönetmen olacak. Ortada 2 kaset çıkacak. Biri Başbakan'da diğeri bizde kalacak. O şekilde görüşürüz. Başbakan'ın hazır olmadığı anlaşılıyor. Kapalı kapılar ardında görüşmeye katkı vermiyoruz.

Biz görüşmeye hazırız. Başbakan halkın öğrenebileceği şekilde görüşmeye hazır ise... " dedi.
 

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler