YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Baykal'dan eğitimin önemine vurgu
Baykal'dan eğitimin önemine vurgu
06 Kasım 2009 15:34
Baykal, Konak Belediyesi tarafından Eşrefpaşa semtinde yaptırılan 75 kişilik kız öğrenci yurdunun açılışını yaptı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Deniz Baykal, ''Her işin başı eğitim, çağı öyle yakalayacağız. Aramızdaki farklılıkları öyle aşacağız.''dedi.

Baykal, Konak Belediyesi tarafından Eşrefpaşa semtinde yaptırılan 75 kişilik kız öğrenci yurdunun açılışını yaptı.

Açılış törenindeki konuşmasında Baykal, eğitimin önemini vurguladı. Baykal, ''Her işin başı eğitim, çağı öyle yakalayacağız. aramızdaki farklılıkları öyle aşacağız. Bilim ve teknolojiye, kültür ve sanata eğitim yoluyla hakim olacağız. Kendimizi dünyaya, insanlarımızı daha iyi eğiterek kabul ettireceğiz.'' şeklinde konuştu.

Günümüzdeki yarışın bilgi ve eğitim yarışı olduğunu ifade eden Baykal, kim daha iyi eğitilmişse, onun egemen olduğunu söyledi.

Baykal, ''Artık silahla, askeri güçle sonuç alma dönemi geride kaldı. Şimdi insanların gönlüne, kafasına girerek, insanları daha iyi yetiştirerek, ekonomide, siyasette, diplomaside etkili olabiliriz.''dedi.

CHP Genel Başkanı Baykal, çocukları kardeşlik, eşitlik ve vatandaşlık duygusu içinde yetiştirmenin önemine işaret ederek, ''Eğitimi çocuklarımızı ayrıştırmak için, din, mezhep, etnik kimlik temelinde ayrıştırmak için kullanmak isteyenlere fırsat vermeyeceğiz. Çocuklarımıza kardeşliği, sevgiyi, Türkiye'yi sevmeyi, milletimizi, tarihimizi sevmeyi, Mustafa Kemal Atatürk'ü sevmeyi öğreteceğiz.''diye konuştu.

Baykal, konuşmasında düşmanlık ve husumet eğitimi yapılmaması gerektiğini belirterek, devlete, anayasaya, cumhuriyete ve Atatürk'e düşmanlığın öğretilmemesi gerektiğini söyledi.

Eğitimin Türkiye'nin en önemli konusu olduğunu dile getiren Baykal, ''Çocuklarımızı, birbirlerini sevmek, tarihimizi, milletimizi sevmek üzere eğiteceğiz. Onları kurda kuşa teslim etmeyeceğiz, sahipsiz bırakmayacağız. Yurduna sahip çıkacağız, bursuna da sahip çıkacağız''dedi.

Baykal, yerel yönetimlerin eğitim konusunda yaptığı başarılı çalışmalara da değindi.

Deniz Baykal, kız yurduna Selanik'te doğup İzmir'e yerleşen ve milli mücadelenin gizli kahramanlarından biri olan ''Ayşe Binbaşı'' olarak tanınan Ayşe Altıntaş'ın isminin verilmesini önerdi.

Daha sonra yurdun açılışı yapıldı. Baykal'a, İzmir Pazarcılar Odası tarafından hazırlanan meyve sepetini veren Konak Belediye Başkanı Hakan Tartan, sepetteki ürünlerin ''Genetik değişime uğramadığını'' söyledi.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler