YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Baykal’dan, AK Parti’ye Ergenekon tepkisi
Baykal’dan, AK Parti’ye Ergenekon tepkisi
Baykal’dan, AK Parti’ye Ergenekon tepkisi
21 Mart 2008 / 17:34 Güncelleme: 21 Mart 2008 / 00:00

Baykal, Ergenekon’da gözaltılar konusunda “Düzeni tehdit eden varsa ortaya çıkmalı. Ama memleketin saygıdeğer düşünürlerini, yazarlarını, demokrasiye inanan insanlarını baskı altına almak için iktidar olanaklarının kullanılması kabul edilemez” dedi.


CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Parti Meclisi toplantısı öncesinde Ergenekon operasyonuyla ilgili değerlendirmeler yaptı; “İyi bir tabloyla karşı karşıya değiliz” dedi. Doğu Perinçek, İlhan Selçuk ve Kemal Alemdaroğlu’nun gözaltına alınmasının planlı olduğunu iddia eden Baykal, Hükümeti açıklama yapmaya çağırarak “AKP, kendi derin devletini inşa etme çabası içindedir” dedi.


“Türkiye’nin hiçbir demokratik ülkede görülmeyen ve kolay rastlanmayacak büyük çatışmaların, kırılmaların, gerginliklerin sıradanlaştığı bir döneme girdiğini” söyleyen Baykal, AK Parti’nin “son seçimde aldığı oyla oluşturduğu iktidarın Türkiye’ye yarar getirmeyeceğinin şimdiden görüldüğünü” iddia etti, “AKP’ye yarayacak mı yaramayacak mı onu da göreceğiz” dedi. Baykal, şöyle konuştu:

“AKP’nin bir süredir yaygın bir şekilde yürürlüğe koyduğu kadrolaşmanın meyvelerini toplama noktasına gelmeye başladığına tanık oluyoruz. Öyle anlaşılıyor ki AKP kendi derin devletini inşa etme çabası içindedir. Tabii, derin devletin kendine göre derin hukuku, anayasası bir ihtiyaç olarak ortaya çıkar. Yargı ihtiyacı kendisini gösterir.

ÇOK GARİP OLUMLAR HIZLA YAYGINLAŞIYOR

Şimdi önümüzdeki dönemde bu krizleri yaşamaya başlayacağız. Türkiye çok tehlikeli bir çatışma ortamına sürükleniyor. Rastlanmayacak türden uygulamaların Türkiye’de her gün ortaya çıktığına tanık oluyoruz. Bu süreç demokrasiye, hukuk devletine uygun bir süreç değildir. Ükemizin her alanında, ekonomisinde, siyasetinde, hukukunda, sosyal yaşamında çok garip oluşumların hızla yaygınlaştığına tanık oluyoruz. Bu sürecin devam etmeyeceği çok açık. Bu süreci sürdürmenin bir doğal sınırı var. O sınırın ne zaman ortaya çıkacağına hep birlikte tanık olacağız. Bu böyle gitmez, böyle gitmemeli, böyle gidemez... Bunun böyle gitmesinin bedelini Cumhuriyetimiz ödüyor, Türkiye’nin ulusal bütünlüğü, hukuk devleti, demokrasi kültürü ödüyor. Türkiye bu kadar başıboş, bu kadar sorumsuz yönetiliyor olamaz.”

Baykal, “böyle bir gerilimi, böyle bir tansiyonu Türkiye’ye uzun süre taşıtmanın mümkün olmadığı” görüşünü dile getirerek, “AK Parti iktidarının Türkiye için çok sorunlu olduğunu, ekonomide hiçbir olumlu gelişme yaşanmadığını” öne sürdü.

AKP’Yİ ÇOK OY ŞAŞIRTTI

“Siyasetin tam bir kargaşaya dönüştüğünü” iddia eden Baykal, “Yüzde 46,7 oyu AKP taşıyamamıştır. Çok para bazılarını şaşırtır. Çok oy da AKP’yi şaşırtmıştır. Gerçek kimliğini ortaya koymaya başlayınca, Türkiye çok ciddi tehdit altına girmeye başladı” dedi.

Deniz Baykal, “kadrolaşmaların masum olmadığının anlaşıldığını, güvenlik güçleri ve istihbarat kuruluşlarının siyasetin ağır baskısı altında olduğunu” iddia etti.

Türkiye’nin bu noktaya gelmemesi için uyarı görevlerini zamanında inanç ve içtenlikle yaptıklarını anlatan Deniz Baykal, “Türkiye demokratik yaşamının en sıkıntılı, bunalımlı dönemlerine AKP’nin tek başına güçlü oy desteğiyle parlamentoda bulunduğu şu sırada geldi. Bundan büyük üzüntü duyuyorum” diye konuştu.

HÜKÜMET ERGENEKON’DA AÇIKLAMA YAPMALI

Baykal, “Ergenekon soruşturması” kapsamında Cumhuriyet Gazetesi başyazarı İlhan Selçuk’un da aralarında bulunduğu bazı kişilerin gözaltına alınmasına ilişkin görüşlerinin sorulması üzerine “yargı sürecine saygıları bulunduğunu” belirterek şöyle devam etti:

“Umut ediyorum, konu hızla yargı makamlarına intikal edecektir. Bu uygulama, hükümetin İçişleri Bakanlığı’nın, kamuoyunun zihninde oluşan sorulara cevap verecek kapsamlı bir açıklama yapma ihtiyacını ortaya koymuştur. Biraz önce yaptığım değerlendirmelerin bu somut olayla da bağlantısını söylememe gerek yok. İyi bir tabloyla karşı karşıya değiliz. Elbette, Türkiye’de hukuku, demokratik düzeni tehdit eden ne varsa bunun ortaya çıkması lazım. Ama memleketin saygıdeğer düşünürlerini, yazarlarını, demokrasiye inanan insanlarını baskı altına almak için iktidar olanaklarının kullanılması hiçbir şekilde kabul edilemez. Kafamızda bu temel gerçekleri tutarak olayları dikkatle izliyoruz. Ama işlerin bu aşamaya gelmiş olması Türkiye’nin bundan sonra daha da ciddi sorunlarla kalacağının işaretidir. Öyle anlaşılıyor ki, bütün bunlar planlanmıştır, göze alınmıştır ve bütün bu süreç harekete geçirilmiştir.”

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler