YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Baykal'a "gelin" benzetmesi
Bülent Arınç, Erdoğan ile Baykal arasındaki randevu kriziyle ilgili olarak kızdıracak yorumlarda bulundu. Baykal'a yüklenen Arınç, "gelin" benzetmesi yaptı.
Baykal'a "gelin" benzetmesi
16 Ekim 2009 / 21:04 Güncelleme: 16 Ekim 2009 / 22:04

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, demokratik açılım konusunda Başbakan Tayyip Erdoğan'ın CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'a gönderdiği davet mektubu ve Baykal'ın ona verdiği cevapla ilgili ''Baykal'ın esasen Başbakan ile görüşme diye bir bir niyeti yoktur'' diyerek şunları söyledi:

''Kamuoyundan gelen talepler, kendi teşkilatından, yöneticilerinden gelen talepler, Türkiye'nin ana muhalefet partisinin, en köklü siyaset partisinin, Türkiye'nin en önemli meselesi olan demokratik açılım konusunda sessiz kalmasının, hükümete karşı aldığı tavrın parti olarak herkes tarafından onaylanmadığını gösterdi. Bunun üzerine Sayın Başbakan'ın mektubuna 'Evet görüşebiliriz' dedi. Ama yine hem grup toplantısındaki 'Hiç bir şekilde onlarla birlikte olmayacağız, onların yaptığı her şey yanlış, bu bölücülüktür, bu vatana ihanettir' sözlerini tekrarlıyor.

Ama geldiği zaman da 'Kameralar olacak, sonra ne zaman yayınlanacağını birlikte karar vereceğiz' diyorlar. Bu çok yanlış, çok yakışıksız. Bugüne kadar hiçbir siyasetçiden duymadığımız bir davranış biçimi. Yani Başbakan'a güven duymayabilirsiniz de bir ülkenin başbakanına bu kadar çıplak sözlerle, bu kadar aşağılayıcı, bu kadar istihza edici bir davranış içinde olamazsınız. Baykal'a gerçekten bu davranışı hiç yakışmıyor. Başbakan kameraların gözetimi altında, sanki sorgu odasında, videoya alınan sorgular gibi. Öyle bir davranışı Türkiye'nin başbakanına yakıştıramazsınız. Konuşursunuz, konuşmazsınız. Konuşursanız da madem ki birebir konuşmayı arzu ediyorsunuz, buna ayrıca kameranın şahitlik yapması diye bir şey olmaz.

Yani Türkiye'de biz böyle kurgularla ilk defa karşılaşıyoruz. Herhalde bu gidişle bu görüşme olmayacak gibi. Ama bunun sorumlusu, samimi davranan Başbakan değil. Yani oynamamak için direnen geline 'oyna' demişler, hanımefendiler bağışlasın, 'yerim yok' demiş. O zaman yer açmışlar, bu sefer de 'yenim dar' demiş. Mesele böyle bir konuşma, görüşme olmasın da ama, 'Neresinden tutsam da karşımdakini yere çalacak bir iş yapsam' diye düşünüyor herhalde."

Baykal'ın tavrını "Türkiye için talihsizlik" olarak nitelendiren Arınç, "Biz yolumuza devam edeceğiz ve CHP'nin 1989-1999'da yayınladığı ama bugün sahip çıkmadığı görüşlerinden de raporlarından da istifade edeceğiz. Belki bu görüşmeye imkan bırakmayacak kadar da güzel olabilir'' dedi.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler