YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Baykal'a AYM şoku!
Pakete destek vermeyeceğini açıklayan CHP'nin, konuyu Anayasa Mahkemesi'ne götürebilmesi için 110 milletvekilinin imzası gerekiyor.DSP ve MHP'nin CHP'ye destek vermeyeceği ileri sürülüyor.
Baykal'a AYM şoku!
30 Mart 2010 / 09:02 Güncelleme: 30 Mart 2010 / 10:24

AK Parti, bugün TBMM'ye sunacağı anayasa değişikliği paketi için muhalefetin desteğini istiyor.

Pakete hiçbir şekilde destek vermeyeceğini açıklayan CHP ise başka bir destek arayışında. Anayasa'nın 148. maddesine göre Anayasa Mahkemesi'ne iptal davası açabilmek için 110 milletvekilinin imzasına ihtiyaç var. Yüksek Mahkeme'ye başvuru hazırlığı yapan anamuhalefet partisinin ise sandalye sayısı 97. Yani 13 imzaya daha ihtiyacı bulunuyor.

AK Parti, sadece BDP'den şartlı destek aldı. 337 milletvekili bulunan iktidar partisinin, değişikliğin kabul edilmesi için gereken 367 oyu bulması zor görünüyor. Ancak AK Parti'nin sandalye sayısı, paketin 330'un üzerinde oy alarak referanduma gitmesi için yeterli. Anayasa değişikliğinin iptali için Anayasa Mahkemesi'ne gidecek olan CHP'nin işi ise daha zor. CHP kurmayları, TBMM'ye sunulacak pakette, Anayasa'nın değiştirilmesi teklif dahi edilemeyen maddelerine aykırı bir durum görmeleri durumunda tereddütsüz mahkemenin yolunu tutacaklarını belirtiyor. Başvuru, teklifin TBMM'den geçmesi ve cumhurbaşkanı tarafından onaylanması durumunda yapılacak. Anamuhalefet partisi, tıpkı AK Parti gibi diğer partilerden ve bağımsız milletvekillerinden destek isteyecek. CHP, 2008 yılında başörtülü öğrencilerin üniversitelere gitmelerinin önünü açan anayasa değişikliğinin iptali için yaptığı başvuruda, DSP'nin desteğini alarak 110 imzayı bulmuştu. Ancak anayasa değişikliğine bu kez şartlı destek veren DSP'nin, CHP'nin başvurusuna imza vermeyeceği belirtiliyor. MHP sözcüleri de anayasa değişikliği iptali için CHP'ye destek vermelerinin söz konusu olmadığını ifade ediyor. Bu durumda CHP'nin 110 imzayı bularak iptal davası açması zor görünüyor.
Zaman

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler