YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Baykal yine Ergenekon'u savundu!
Baykal Ergenekon üzerinden Başbakan'a yüklendi. Mayınlı arzilerle ilgili karar içinse bakın ne dedi?
Baykal yine Ergenekon'u savundu!
23 Temmuz 2009 / 14:25 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal gündemdeki konularla ilgili açıklama yaptı.


AK PARTİ YAPTIĞU HARCAMALARI VATANDAŞTAN ÇIKARTIYOR


"AKP mali politikayı bir kenara bıraktı, siyasi nedenler yüzünden, seçim kazanmak için -önce  2007 ardından 2009- seçimlerini kazanamak için olağanüstü harcama yaptı. Bütçe delik deşik oldu. Sanki çok olağan bir dönem yaşıyormuşuz gibi harcamalar artıyor. İşte bu tablo vatandaşın tepkisini çeken zamların, vergi artışlarının altındaki tablodur."


SİLAHLI KUVVETLER YIPRATILMAYA ÇALIŞILIYOR


Yaz başında silahlı kuvvetlerle ilgili bir tartışma yaratıldı. Güya belgeye dayalı bir olay ortaya atıldı. Hepimiz tedirgin olduk. Başbakan bunu üzerine kararlılıkla yürüyeceklerini söylüyor idi. Ne oldu sonra? O konuyu unuttuk galiba! Türkiye'yi derinden sarsan bu konu ne oldu? Bu nasıl iştir?


Bu iş ortaya çıktığında ya bundan genelkurmay başkanının haberi var, ortaya çıksın ya emir komuta zinciri dışında bir yapılanma var, o da ortaya çıksın dedik. Üçüncü ihtimale göre bu ikisi de doğru değil, o zaman da bu komplo ortaya çıkarılsın dedik.

SANKİ HİÇ YAŞANMAMIŞ GİBİ


Şimdi geldiğimiz noktada "bunlar sanki hiç yaşanmamış" gibi... Geldi, geçti... Geldi, geçti ama yıktı da geçti. Kesinlikle kabul etmiyorum. Türkiye'de silahlı kuvvetlerin yıpratılmaya çalışıldığını görmezden gelemeyiz. Bunlar aydınlatılmalıdır.


MEMLEKETİ KADERİNE TERK EDEMEYİZ


Geceyarısı bir kanun düzenlemesiyle bu tartışmaları ortadan kaldıracak tedbirler alınmak istendi. Şimdi o yasayla ilgili Anayasa Mahkemesi bir karar verecek. Silahlı kuvvetler Türkiye'nin önemli bir kurumudur. Bu konuları tesadüfe bırakarak memleketi kaderine terk etmek doğru değildir.


ELİNİ TSK'DAN ÇEK


Asker sivil ilişkilerinde bir yeni dönem yaşıyoruz. Hala aydınlatılmamış bir dolmabahçe görüşmesi mevcut. Bu görüşme bu yeni dönemi başlatmak için de önem taşıyor muydu? Manzaraya dışarıdan bakıldığında gerilimli bir durum görüyoruz. Herkesin oradan uzak durması lazım. Elini silahlı kuvvetlerden çek. Orası senin vesayet arayacağın bir yer değildir.


Şimdi yaz ilerledikçe bu çatışmanın yargıya geçtiğine tanık oldu. Yargıyı sindirme, yargıyı etki altına alma vesayeti yargıya taşıma mücadelesi sürüyor.


Bu konuda AKP’nin ta başından beri yargıyı kontrol altına alma çok açık bir çabadır.


 


BAŞBAKAN'A HUKUK MU ANLATACAĞIZ?


Haklı haksız insanların mağdur edildiği, baskınla ifadelerinin alındığı, evlerinden apar topar çıkarıldığı, insani boyutu eksik diğer boyutu eksik bir tablo yaşanırken, yargı üzerinde denetim konusunu konuşuyoruz.


Yargı bu hale getirilmiş. Şimdi HSYK’nın konumuyla ilgili olarak Başbakan diyor ki Adalet Bakanlığı listeyi hazırladı, HSYK bunu onaylayacak. Sıkıntı var diyor. Yani Başbakan’a ne yapacağız? Hukuku demokrasiyi Anayasa’yı mı anlatacağız.
 
MAYIN KARARINI CANLI YAYINDA ÖĞRENDİ


Anayasa Mahkemesi'nin mayınla ilgili düzenlemeyi kısmi olarak bozduğunu konuşma anında öğrenen Baykal şunları söyledi:


Şimdi bir haber geldi, Anayasa mahkemesi mayınla ilgili düzenlemenin 49 yıllığına kiraya verilemeyeceğine karar vermiş. Biz de zaten bu noktasına karşı çıkıyorduk. Ben ne diyeyim artık Başbakan'a bunu günlerce savundu.


AKMAN'I NEDEN YARGILAMIYORSUN?


Hakime dayalı dava olmaz. Dava vardır 30 yıl sürer tapu davası gibi. Ergenekon'da buna dönecek. Hukukun kuralları doğrultusunda işlemesiyle davanın hukukiliği ölçülür. Şimdi öyle bir yere gelindi ki aman oradaki savcılara dokunulmasın. Hakim, savcı seçmeyeceksin.  Ben seçtim dokunmayın demiyeceksin. Yargı sürecini işletmediniz. Zahid Akman'la ilgili işletmiyorsunuz. Burada hangi demokrasi kamu yararı var. Yargılayamıyoruz. Şimdi hukuku sana mı takdim edeceğiz. Okkır'ın ölümüne dair dava açılamıyor. Ergenekon savcılarına soruşturma talebine izin vermiyorsun sonra hakkında soruşturma yok diye yerinde dursun diyorsun. Özelleştirme yüksek kurulu başkanına dava açılamıyor ama açılamıyor. Ama bu süreç için izin verilmiyor. Ne bu burada hukuk mu korunuyor hak mı korunuyor

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler