YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Baykal yine bombaladı
Anayasa değişiklik teklifi ile ilgili açıklamalarad bulunan Baykal, hükümeti yine eleştiri bombardımanına tuttu!
Baykal yine bombaladı
24 Nisan 2010 / 14:13 Güncelleme: 24 Nisan 2010 / 14:12

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, ''iş başında iken mevcut anayasa ile idare eden iktidarın, gideceğini anlayınca kendisini güvence altına almak için kendisine uygun bir yargı yaratma ihtiyacına girdiğini'' ileri sürerek, ''Bunun da altında yatan mahkemede hesap verme korkusudur. Bu Anayasa değişikliği bir korku anayasası değişikliğidir'' dedi.

Baykal, İstanbul Kozyatağı'nda Kozzy Alışveriş ve Kültür Merkezi ile Kadıköy Belediyesi Meclis Binası'nın açılışında yaptığı konuşmada, kentlerin yaşayan birer organizma gibi canlı olduğunu söyledi. Belediye Başkanlığı ve yöneticiliğin, ''gelişmeleri doğru yönetmek, toplum bakımından yararlı biçimde dinamikleri halkın yararına yönlendirebilmek'' olduğunu ifade eden Baykal, ''Kadıköy'de bunun çok iyi yapıldığını görüyorum'' diye konuştu.

Burada gerçekleştirilen mütevazi projenin aslında bir kentsel dönüşüm projesi olduğunu kaydeden Deniz Baykal, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Uğrunda gürültü, patırtı çıkarılan projeler var ya, bu bizim kentsel projemiz değil. Bizim kentsel dönüşüm projemiz, bölgede yaşayan insanların yararına, kentin kimliğinin daha ileri götürülmesine yönelik atılmış büyük bir adım. 'Buradaki arsa, rant için kullanılmayacak' kararı alınmış, 'bu bölge için kullanılacak' denmiş. 'Yandaş firmaya devredelim kendine göre ticari alan yaratsın o da biz de yararlanalım' diye bir hesap yapılmamış. Değerine göre bir proje hazırlanmış. Kaynağı olmayan belediye ticari şartlara uygun dürüst bir anlaşma yapmış. Ne çalan var ne çaldıran var. Böyle yaklaşılınca Türkiye'nin bütün sorunlarının çözülebileceği görülüyor. Çünkü Türkiye, zengin, rantı olan bir ülke. O rantı eşin dostun çıkarına değil, milletin çıkarına kullanma kararıyla yola çıkabiliyorsan mesele yoktur.''

''TÜRKİYE, YENİ BİR BAŞLANGICI ÇOKTAN HAK ETMİŞTİR''

Konuşmasında Hükümeti de eleştiren CHP lideri Baykal, ''Çoğu gitti azı kaldı. Abbas yolcudur, yolcu. Sandığın milletin önüne geldiği ilk fırsatta, inşallah millet bunlara hak ettiği o dersi en güzel şekilde verecektir. Bundan kuşku duymuyorum. Çünkü, artık yeter. Milletin yaşadıkları artık yeter. Bir değişim dönüşüm, yenilenme, Türkiye için mutlak bir zorunluluk haline gelmiştir. Bu böyle gitmez. Türkiye yeni bir başlangıcı çoktan hak etmiştir. Onu sandık milletin önüne geldiğinde gerçekleştireceğiz'' dedi.

Deniz Baykal, sandığın milletin önüne gelmesine bir yıl kaldığını belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Ama hiç belli olmaz. Bir bakarsınız daha önceden bir sandık gelebilir. Sadece erken seçim sandığını söylemiyorum. Referandum sandığı gelir. Bir bakarsınız bu Anayasa değişikliği konusu referanduma dönüşür. O sandık referandum sandığıdır, bazıları öyle düşünecektir. Ama o bir Anayasaya yönelik referandum sandığı olmaktan çıkacaktır. 'Bu gidişe artık dur diyelim mi demeyelim mi' kararının alınacağı, bu iktidara 'dur' demek için fırsatın değerlendirilip değerlendirilmeyeceğinin oylanacağı bir seçim haline dönüşecektir. Sandığa giden insanlar şuna bakacaktır: 'Bu iktidara tamam mı devam mı? Tayyip Erdoğan iş başında kalsın mı kalmasın mı?' Şimdi Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nı Tayyip Erdoğan'ın yasası haline dönüştürmesine izin verelim mi vermeyelim mi? Tayyip Erdoğan da bütün vatandaşlar gibi yargılansın mı yargılanmasın mı? Onun hesabına uygun Anayasa Mahkemesi kurulsun mu kurulmasın mı? Şimdiden kendinizi buna hazırlayın. Hiç belli olmaz ayağınıza sandık geliverir, hep birlikte, bunu, iktidara hesap sorma ve son verme fırsatı olarak da değerlendirebiliriz.''

Siyasetin yeni bir dönüm noktasına gelip dayandığını ifade eden Baykal, ''Şu anki kavga da iktidarın gidiciliğini anlamasının sonucunda ortaya çıkmıştır. İktidar iş başında kaldığı sürece bu Anayasayla idare etti. Artık gidici olduğunu görmeye başlamıştır. Şimdi iktidardan uzaklaşacağı dönemde, kendisini güvence altına almak için kendisine uygun bir yargı yaratma ihtiyacı içindedir. Bunun da altında yatan mahkemede hesap verme korkusudur. Bu Anayasa değişikliği bir korku anayasası değişikliğidir'' dedi.

KADIKÖY BELEDİYE BAŞKANI ÖZTÜRK

Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk de iki yıl önce temelini attıkları alışveriş ve kültür merkezinin bünyesinde 65 mağaza, 400 kişilik tiyatro salonu, 2 adet sergi salonu, 200 kişilik konferans salonu, 8 sinema salonu ve modern bir meclis binasının yer aldığını söyledi.

65 milyon liraya mal olan merkezin, son dönemlerde yaşanan ekonomik kriz nedeniyle zor başarılmış bir proje olarak sayılabileceğini belirten Öztürk, ''Çünkü, belediyelerin, uzun süredir ekonomik sıkıntı içinde olduğunu biliyoruz. AK Parti Hükümeti, belediyelerin yetkilerinin yanı sıra olanaklarını da kısmaya, merkezi hükümete aktarmaya başladı. Bizleri halka hizmet edemez duruma getirirken bu işleri yapmayı becerdik. Bu proje yap-işlet-devret modeliyle yapılmıştır'' dedi.

Rönesans Gayrimenkul ve Yatırım CEO'su Zafer Baysal da Rönesans Grubu olarak, bu alışveriş ve kültür merkezine kamuyla birlikte ortak katkı verdikleri için gurur duyduklarını, bu projenin Türkiye'nin örnek belediyesinde yapılması bakımından çok önemli bir proje olduğunu dile getirdi.

14 bin 500 metrekare kiralanabilir bir alana sahip olan merkezde, her türlü kültürel etkinliğin gerçekleştirilebileceğini belirten Baysal, merkezde ayrıca yeme, içme, eğlence aktivitelerinin de yapılabileceğini kaydetti.

Deniz Baykal ve beraberindekiler daha sonra Kozzy Alışveriş ve Kültür Merkezi ile Kadıköy Belediyesi Belediye Meclis Binası'nın açılışını gerçekleştirdi.

A.A.

dönekler
 // mezopotamya
Baykal şimdiye kadar halk için ne yapmıştır..daha dün darbeciler yargılansın diyordu bu gün anayasa oylamasında yargılanmasın diyor.halk onlara göre cahil oy çoklugu pehhhhh gülerim sana CHP batıkca batıyorsun..sen önce çelişikerden kurtul sen kim memleket idare etmek kim..Sen ki istanbulda çarşaflılara rozet takıp Mersin de o çarşafı yırtansın..sen ki yaş kararları yargıya açılsın dersin ..mecliste oylamada yok açılmasın dersin.....
29 Nisan 2010 09:26
YALAN VE İFTİRA SİYASETİ !
 // BATUHAN
Sn.Baykal kırk yıldır karalama,çamur atma ,yalan ve iftirayla kırk adım ileri gidemeyip tersine geri kaldınız lafla olmuyor,muhalefet olarak daha iyi bir alternatif yeni bir proje getir hamam sohbetiyle vatandaş sana yine oy vermez.Yurt dışından haberiniz yok kişisel değil evrensel yasa geliyor yandaş ve yanlı yasalarınız kalkıp AB normlarına uygunu gelecek.Hangi suçumuş foterli gibi vatandaşı kandırma, kime hesap sorulacağını baraj gösterecek bekleyiniz....
24 Nisan 2010 17:23
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler