YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Baykal randevu vermedi
Baykal randevu vermedi
19 Mayıs 2010 07:29
Adaylığını açıklayan Kılıçdaroğlu, dün yapılan toplantıda 77 il başkanının desteğini arkasına aldı. Baykal, Kılıçdaroğlu'nu destekleyen il başkanlarına randevu vermedi.

CHP genel başkanlığına adaylığını açıklayan Kemal Kılıçdaroğlu, grup başkan vekilleri ve milletvekillerinin çoğunluğunun ardından dün 77 il başkanından da destek aldı.

Geri kalan 4 il başkanından birinin Baykal'ın memleketi Antalya, diğerinin iki ay önce atanan İzmir il başkanı olması dikkat çekti. Diğerleri ise Ağrı ve Samsun'du. Sonuçlar, Baykal'ın toplantıya gönderdiği mesajın etkili olmadığı yorumlarına yol açtı. Baykal birlik mesajında, "Acı siyaset tablolarının, siyasi ve ahlaki ibret manzaralarının ortaya çıktığı açıktır. Partiyi ayrıştırmayın." dedi. Toplantının ardından il başkanları, Baykal'ı ziyaret etmek istedi. Ancak randevu talepleri reddedildi.

Genel Başkan Vekili Cevdet Selvi başkanlığında saat 11.00'de başlayan toplantı 5,5 saat sürdü. Önceki gün CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK) tarafından istifaya davet edilen Genel Sekreter Önder Sav, toplantıya ilk gelenler arasındaydı. İl başkanları tek tek söz aldı. Hiç kimse Baykal'ı eleştirmedi, hakkında olumsuz ifadeler kullanmadı. Deniz Baykal da toplantıya bir mesaj gönderdi. Cevdet Selvi tarafından okunan mesajda, "İl başkanlarımızdan CHP'nin birliğini, bütünlüğünü gözetecek bir dayanışma içinde yeni yönetimin oluşmasına el birliğiyle destek olmalarını, katkıda bulunmalarını bekliyorum.'' denildi. Fakat Baykal, umduğu etkiyi oluşturamadı.

77 il başkanı adına alınan kararı, CHP Ankara İl Başkanı Ali Yıldızlı açıkladı. Duyuruda öncelikli olarak Baykal'a yapılan komploya değinildi ve kaset olayı için 'alçaklık' nitelemesi yapıldı. Fakat, "Tekrar genel başkan adaylığının düşünülmesini bu aşamada uygun görmediğimizi belirliyoruz." kararının da altı çizildi. Ardından, "Biz, 33. Olağan Kurultay'da genel başkanlık için adaylığını açıklayan İstanbul Milletvekili Kemal Kılıçdaroğlu'nun adaylığını destekliyoruz." açıklaması yapıldı. Yıldızlı, karardan dönüş olmayacağını vurguladı.

"MUTABAKAT SAĞLANDI, ÇOK MUTLUYUM"

Toplantıdan çıkan kararı değerlendiren Kemal Kılıçdaroğlu, "Son derece mutluyum. Görünen tablo geniş bir mutabakatın sağlandığı yönünde.'' diye konuştu. Böylece Baykal'ın altını çizdiği 'uzlaşma'nın da sağlandığına işaret etti. Kendisine, Bülent Arınç'ın, "Onların hepsini geçip yeniden tek başımıza iktidar olacağımıza inanıyoruz." ifadesi de soruldu. Kılıçdaroğlu, "Seçilir genel başkan olursam benim muhatabım Tayyip Bey olur.'' karşılığını verdi.

CHP Sözcüsü Mustafa Özyürek de bir televizyon kanalına yaptığı değerlendirmede, Baykal'ın adaylık ihtimalinin sona erdiği yorumunu yaptı. Özyürek, şunları söyledi: "Burada bir aday etrafında geniş bir birliktelik oluştuktan sonra genel başkanımızın aday olmak gibi bir düşüncesi olduğunu sanmıyorum. Öyle bir ihtimal artık yok. Söz artık örgütlerin ve kurultayındır. İl başkanlarımız bir anlamda 'Sayın Baykal'a selam, Kılıçdaroğlu'yla devam' dediler."

Özyürek, il başkanları toplantısı öncesi gazetecilere yaptığı açıklamada da, "Sayın Baykal'ın göreve dönmesini talep etmemiz Sayın Kılıçdaroğlu'na karşı olduğumuz için değil.'' diye konuştu. "Genel başkanlık yarışına iki isim mi girer?'' sorusu üzerine, bunun Deniz Baykal'ın takdiri olduğunu söyledi.

Baykal'ın en yakınındaki isimlerden CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Sevigen ise öncei gün Önder Sav'a, "Bizi sırtımızdan hançerledi." diyen Genel Başkan Yardımcısı Yılmaz Ateş'e destek verdi. Baykal'ın Sav'a zor duruma düştüğü anlarda sahip çıktığını hatırlatan Sevigen, "Yıllar geçse de yaptığınız iyi, kötü her şey unutulur ama eğer ihanet ettiyseniz, birisini arkadan vurduysanız o hiç unutulmaz. İnsanların siyasi hayatında bir leke olarak, kambur olarak sırtlarında kalır.'' ifadelerini kullandı. Buna karşılık, Kılıçdaroğlu'nun adaylığının 'ihanet' olarak değerlendirilemeyeceğini savundu.

İl başkanlarına kırıldı randevu vermedi

İl başkanları, toplantıdan sonra Deniz Baykal'ı evinde ziyaret etmek istedi. Fakat 'ret' cevabı alındı. Her şeye karar verildikten sonra kendisiyle görüşülmesine gerek olmadığını belirten Baykal, yakın kurmayları aracılığıyla, "Gelmelerine gerek yok." mesajı gönderdi. Kılıçdaroğlu'nun adaylığında by-pass edildiği siteminde bulunan Baykal, kendisine yönelik ziyaretlerle 'onay alındı' görüntüsü verilmeye çalışıldığını belirtti. Baykal, sadece Antalya İl Başkanı Özer Ahmet Ülken'i kabul etti.

Gençlik kolları da saf değiştirdi

Günlerdir Deniz Baykal'ın evinin önünde açlık grevi yapan CHP Gençlik Kolları da Kemal Kılıçdaroğlu saflarında yerini aldı. CHP genel başkanlığı için adaylığını açıklayan Kemal Kılıdaroğlu'na, 44 il gençlik kolları başkanından destek geldi. Ankara İl Gençlik Kolları Başkanı Umut Tunç, parti genel merkezi önünde yaptığı basın açıklamasında, "Adaylığını açıklayan Kılıdaroğlu'nu destekliyoruz." diye konuştu. Tunç, il gençlik kolları başkanları olarak yaptıkları araştırmalar ve gelen yoğun talepler doğrultusunda, Kılıçdaroğlu ile yürümeyi önerdiklerini dile getirdi. Ardından destek veren il başkanlarının isimlerini sıraladı.

Kılıçdaroğlu'na bir destek de CHP Yüksek Disiplin Kurulu (YDK) üyelerinden geldi. YDK Başkanı Orhan Eraslan parti genel merkezi önünde yaptığı açıklamada, "Genel başkan adayı olan Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'nu 15 üyesi bulunan kurulumuzun 13 üyesinin imzalarıyla destekliyoruz." ifadelerini kullandı.

Bu arada CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Sevigen, Kılıçdaroğlu'na peş peşe gelen destek açıklamaları üzerine, "CHP genel başkanı siyasetten ayrılacaksa böyle bir iftirayla, komployla olmaması gerekir diye düşünenlerdenim. Mühim olan partinin birliği, bütünlüğüdür. CHP dimdik yoluna devam edecektir, hiçbir bölünme olmayacaktır.'' dedi. ANKARA cihan

Brütüs değilim, bu demokratik bir yarış

CHP genel başkanlığına aday olacağını açıklayan İstanbul Milletvekili Kemal Kılıçdaroğlu, "arkadan hançerleme", "Brütüs'' benzetmelerinin doğru olmadığını savundu. Kılıçdaroğlu, bir gazetenin Ankara bürosunu ziyaretinde gazetecilerin sorularını cevapladı. "Siyaset eğer demokratik düzende yapılacaksa, 'arkadan hançerleme', 'Brütüs' benzetmelerinin doğru olduğuna inanmıyorum. İnsanlar düşüncelerini açıklayabilirler. Başkan adayı olabilirler. Sonunda gideceğimiz yer kurultay." diye konuştu. Genel başkanlığının halkın talebi olduğunu öne süren Kılıçdaroğlu, delegelere şöyle mesaj verdi: "Kurultayda sağlıklı bir seçimin yapılacağına inanıyorum. Delegeler halkın nabzını tutarak buraya geldiler. Halkın taleplerini göz ardı eden bir siyasi yapının olmayacağını herhalde hepimiz çok iyi biliyoruz."

Kılıçdaroğlu, Deniz Baykal'dan bir randevu talebinde bulunacağını da bildirdi. "Kendisi lütfedip randevu verdiği takdirde görüşürüz. Çünkü Sayın Baykal, Türk siyasetinin çok önemli bir simgesi. Birikimiyle, kültürüyle, öngörüleriyle, olayları yorumlamasıyla bize ışık tutacak. Benim buna çok ihtiyacım var.'' derken genel başkan gibi konuştu. "Genel başkan seçilirseniz şu anda aleyhinize kampanya yürüten MYK üyeleriyle ilişkileriniz nasıl olacak?" sorusu üzerine, "Yaşamımı barış üzerine kurdum. Hiç kimseyi dışlamaya, ötekileştirmeye razı değilim. Bu doğru da değil... Barış, huzur içinde bir kurultay yapacağımıza inanıyorum." diye konuştu. Kılıçdaroğlu, partide bir bölünme olmayacağını, kurultaydan güçlenerek çıkacaklarını da iddia etti.

Kaset, CHP'nin iç hesaplaşması demiştim; tespitlerim doğru çıktı

-Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, CHP'de yaşanan gelişmelerle ilgili olarak yaptığı tespitlerin doğru çıktığını söyledi. Günay, CHP lideri Deniz Baykal'a ait olduğu iddia edilen ve internete sızdırılan görüntülerin 'bu partinin iç hesaplaşması ürünü' olduğunu savunmuş, "Hesaplaşmanın ortaya çıktığı partinin önümüzdeki günlerde kurultayı var. Siz insanların demokratik yollarını tıkamışsanız, başka yolla bunun öcünü alırlar." ifadelerini kullanmıştı. Hacettepe Üniversitesi ile Altındağ Belediyesi'nin ortaklaşa yürüttüğü 'Sanat Sokağı' projesinin inşaatında incelemelerde bulunan Günay, Kemal Kılıçdaroğlu'nun adaylığına ilişkin sorulara muhatap oldu. Günay, şu ifadeleri kullandı: "Geçen bir canlı yayında, ısrarlı sorular karşısında tespitlerimi söyledim. Alındı arkadaşlar ama yaşadığımız olaylar tespitlerimin ne kadar doğru olduğunu galiba gösteriyor diyeyim nokta. Bu konu bitmiştir. Başka partilerin iç işindeki görüş ayrılıkları beni ilgilendirmez."

NTV'de katıldığı programda Kılıç-daroğlu'nun adaylığına ilişkin soruları cevaplayan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, yaşananların beklenen bir gelişme olduğunu ifade ederek, "Doğru zamanda çok doğru bir karar verdi ve bunun neticesini de görecek ve genel başkan olacak. Bundan böyle Sayın Baykal'ın yapacağı tek şey, Kılıçdaroğlu'na 'hayırlı olsun' demek ve onun adaylığını desteklemektir." diye konuştu. Arınç, Kılıçdaroğlu'nun 'İlk seçimlerde yüzde 40 oy alacağız.' açıklamasını ise şöyle değerlendirdi: "Genel başkan adayı olmuşsa ve genel başkan olacağına inanmışsa böyle bir hedef koyması çok gerçekçi ve çok doğru. Çünkü siyaset iddia işidir. Baykal'ın da en büyük kabahati buydu. Yüzde 20'yi aştığı zaman başarı olarak görüyordu."

Zaman

OYUN TUTMAYACAK KAHROLUYOR !
 // ÖMER FARUK
Büyük oyuncu oyuna geldi hayalleri ve tuzakları boşa çıktı onun için şok oldu hazmedemedi ve reddetti !.Boş durmaz dikkatli olmalılar "can çıkar huy çıkmaz"mış....
19 Mayıs 2010 10:22
BAYKAL MUHALİFİ !
 // BATUHAN
Sn.KILIÇTAROĞLU tebrikler şu ifadesinide önemsiyorum: "Kurultayda sağlıklı bir seçimin yapılacağına inanıyorum. Delegeler halkın nabzını tutarak buraya geldiler. Halkın taleplerini göz ardı eden bir siyasi yapının olamayacağını herhalde hepimiz çok iyi biliyoruz".
- Bu Ülke hepimizin siyasi partiler Milletin Vatanın hayrına ne yaparsa yapsın biz vatandaş yanındayız bunun dışında kalanlar ancak maaşlarını alır burada kurtulursa ahirette hesabını verirler...
19 Mayıs 2010 09:52
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler