YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Baykal: Ortadoğu sorununun çözümü...
Baykal: Ortadoğu sorununun çözümü...
17 Ekim 2014 18:34
Eski CHP Genel Başkanı Baykal: "Ortadoğu'nun sorunu bombayla değil, siyasetle çözülür, bombalayarak değil, siyaset yaparak çözülür"

Eski CHP Genel Başkanı ve Antalya Milletvekili Deniz Baykal, 2,5 yıl aradan sonra ilk defa partisini ziyaret ettiğini söyledi. Baykal, yeni seçilen CHP Antalya İl Başkanı Cavit Arı'yı ziyaret etti. Parti binası önünde partililerce coşkulu şekilde karşılanan Baykal, burada yaptığı konuşmada, yaşadığı anın çok önemli olduğunu söyledi.

CHP il kongresi sonrası oluşan yönetimi ziyaret ettiğini dile getiren Baykal, şöyle konuştu: "Ne yazık ki 2,5 yıldır çok sevdiğim partimin Antalya'daki il örgütünü ziyaret etme olanağını kaybetmiş durumdaydım. Bu doğrultuda bugüne kadar hiçbir açıklama yapmadım, kimseyi suçlamadım.

Ne yazık ki bir gerçek olarak bu ortaya çıkmıştı, ben onun gereğini yapmakla yetindim. Buraya başı dik, onurlu şekilde geleceğim anı sabırla bekledim." CHP'ye yakışan, CHP kültürü, ahlakı, anlayışı ve ilkelerini özümsemiş bir Antalya örgütünü 2,5 yıl sonra ziyaret edebildiğini ifade eden Baykal, bunun kendisi için değerini kimsenin anlamasının mümkün olmadığını dile getirdi. Baykal, kendisine bu mutluluğu yaşatan yeni yönetime teşekkür etti. -

"İl örgütüme annemin evine girer gibi girebiliyorum"

Bütün hayatı boyunca parti terbiyesi içinde yaşamayı ilke edinmiş bir insan olduğunu anlatan Baykal, 40 yıl önce Antalya'ya geldiğinde elindeki bavulla annesini ziyaret etmeden önce partisini ziyaret ettiğini, parti yönetimiyle hareket ettiğini belirtti. Baykal, "Niye yapamadığıma girmeyeceğim, o tartışmaları bitirdim. 40 yıl önce olduğu gibi bugün de il örgütüme annemin evine girer gibi, kendi evime girer gibi girebiliyorum" diye konuştu. Antalya siyasetinde yeni bir dönemin başladığına işaret eden Baykal, hiç kimseye karşı dışlayıcılık ve bilinçli olarak haksızlık yapmayacak, karalama kampanyasının parçası olmayacak, sorumluluğunun bilincinde bir yönetimin Antalya'da ortaya çıktığını kaydetti.

Her CHP'linin, partide hakkı olan ilgi ve sevgiyi göreceğini belirten Baykal, kimsenin olumsuzluk hedefi haline getirilmeyeceğini bildirdi. -

"Acı günler yaşadık ama sürpriz olmadı"

Yeni yönetimin CHP'nin ilkelerini benimseyerek hareket edeceğini ifade eden Deniz Baykal, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bir partinin ilkeleri, sadece partinin üst yönetimini bağlayan ilkeler değildir. Bir partinin ilkeleri, sadece yüksek siyaset yapanları bağlayanlar değildir. Partinin ilkeleri, her partiliyi, her kademedeki yöneticiyi bağlayan ilkelerdir. 'Ben ilkeye bakmam, talimata bakarım' demek söz konusu olmaz." Antalya'da acı günler yaşadıklarını, büyükşehir belediyesini kaybettiklerini, en önemli ilçelerde hak etmedikleri oy kayıpları yaşadıklarını anlatan Baykal, "Bunlar üzüntü verici, keşke olmasaydı ama bunların olması ne yazık ki sürpriz olmadı. Şimdi bunları artık bize tekrar yaşatmayacak şartları yaratmak, bizim şu andan itibaren görevimizdir" diye konuştu.

Baykal, hiçbir partiliyle hesaplaşma içinde olmayacaklarını vurgulayarak, tek dertlerinin CHP'nin ilkelerini, ahlakını, sevgi, saygı duygusunu Antalya ve Türkiye'de hak ettiği yere taşımak olduğunu aktardı. - "Ana sıkıntı, dinci siyaset anlayışıdır" Türkiye'nin, CHP'nin ilkelerine ihtiyacı olduğunu savunan Baykal, şunları söyledi: "Türkiye ve içinde bulunduğu bölge en büyük sorunlarla, krizlerle karşı karşıya. 'Bunun altında ne yatıyor' diye düşündüğünüzde, gelinen noktada CHP'nin ilkelerinin, CHP'nin temel siyasetinin, temel zihniyetinin bir süreden beri Türkiye'de uygulamadan dışlanmış olması, ona karşı, ona ters bir anlayışın, düşüncenin, politikaların Türkiye adına yürütülüyor olması gerçeğiyle karşı karşıyayız."

Ortadoğu'da yaşanan savaş, katliam, çatışma tablosunun arkasında "dinci siyaset" anlayışının yattığını öne süren Baykal, savaşı, "siyasetin silahla devam etmesi" olarak tanımladı. Baykal, "Ortadoğu'da bizim karşı karşıya kaldığımız manzaranın temelinde yatan ana arıza, ana sorun, ana sıkıntı, dinci siyaset anlayışıdır" dedi. Dinci siyasetin, din alanındaki savaşa sürüklediğini savunan Baykal, dinci siyasetin mezhep kavgalarını beraberinde getirdiğini, Müslüman'ın Müslüman'ı vurduğunu, ikisinin de din savaşı yaptığını belirtti.

Bunlara meydan verilmemesi gerektiğine işaret eden Baykal, Türkiye'nin Cumhuriyet rejimi sayesinde çatışmalara karışmadığına değindi. Baykal, siyasi çatışmanın din üzerinden yapılmamasını isteyerek, Ortadoğu'nun bunun acısını yaşadığını kaydetti. İnancın siyaset pazarına sokulmasına izin verilmemesi gerektiğine dikkati çeken Baykal, sözlerini şöyle sürdürdü: "Ortadoğu'nun toparlanması için koalisyon güçlerinin havadan bombardıman yapmasının ötesinde çarelere ihtiyaç var. Onun ötesine bakmak lazım. Onun ötesi için de gelin CHP'ye, görüşelim.

Onun çareleri var. Bombardımanın ötesinde siyasete ihtiyaç var. Ortadoğu'nun sorunu bombayla değil, siyasetle çözülür, bombalayarak değil, siyaset yaparak çözülür."

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler