YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Baykal olumsuz çıkışlara karşı dik durmalı, boyun eğmemeli"
"Baykal olumsuz çıkışlara karşı dik durmalı, boyun eğmemeli"
"Baykal olumsuz çıkışlara karşı dik durmalı, boyun eğmemeli"
25 Kasım 2008 / 13:03 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Başbakan Erdoğan, partisinin grup toplantısında konuştu. Erdoğan, krizi fırsata dönüştürme konusunda iddialı konuşurken bir kesime gözdağı verdi.


Başbakan Erdoğan'ın konuşmasında şunları kaydetti:


Yeni bir döneme giriyoruz. Eğer hakikaten asil bir çıkışsa asil bir hareketse ben bu değişim dönüşüm yapanları huzurlarınızda kutluyorum.


Bu gelişmeler güzel şeyler. Temennim odur ki bunun arkası gelsin, kesilmesin. Tabi olumsuz çıkışlar olacaktır. Sayın Baykal buna karşı dik durmalı, boyun eğmemeli.


Bu duruş böyle devam ederse inanın ülkenin birçok sorunu da çok daha çabuk çözülür. Siyasetin temeli tutarlı olmaktır, dürüst olmaktır aynı çizgide olmaktır. Aksi hep istismarlarla anılır, hep kaybettirir.


Bu asil bir duruş. Gerçi seçim var ama olsun. Bu değişim ve dönüşümden umutluyum. Türkiye'yi nihayet anladılar bunu için mutluyum.


Ülkemde yoksul olan kesimlere hitap ediyorum. Ben diyorum ki iş gücü olmayan vatandaşım, dar gelirli vatandaşım, git kaymakamlığa müracaatını yap.


Sosyal dayanışma ve yardımlaşma fonu senin yardımına ulaşacaktır.
Müracaat ettiği zaman 150 YTL alır, yemeği gider, kömürü gider. Çocukları içinde erkek kız ilköğretim ortaöğretim onlara da her ay destek gider.


45 metrekarelik yeni daireler yapmamız lazım. Hiç bir geliri olmayanları bulup onlardan kira almayacağız. İş bulana kadar. sonra ayda 100 YTL taksit alacağız.


Eğer böyle bir gerçek varsa sorumluluk mevkiinde olan bizler duyarsız kalamayız. Bugüne kadar duyarsız kalanlar gibi olamayız. Sosyal devlet ilkesi Anayasa'da yazıyor.


Kömür yardımlarını diline dolamışlar. Şu ifade çok çirkin. "Yandaşlarına dağıtıyorlar" diyorlar. Elinize dilinize dursun. Bütün bu yardımlar kaymakamlarımız vasıtasıyla fakir fukaraya dağıtıyorlar.


Onlar köy yolunu, mezrayı bilmez. Orada 10 hane bile olsa farketmez. İnsan var orada ulaşacaksın suyunu yolunu götüreceksin. İnsanı yücelt ki evlet yücelsin.


Çalışmalarımızla 99 bin öğretmeni dizüstü bilgisayar sahibi yaptık. Öğretmen atamalarında adil bir sistem kurduk. Öğretmenlerimizin çok daha iyisine layık olduklarını gayet iyi biliyoruz. İmkanlarımız geliştikçe bunları öğretmenlerimize yansıtacağız.


İtalya ile dış ticaret hacmimiz 17 milyar dolara yaklaşmış durumdayız. ATAK helikopter projesi de iki ülkenin ortak ürünü. Yüzde yüzde yerli üretilecek helikopter savunma sanayisine katkı sunacak.


Kriz en az zararla atlatacaktır. Kimse hükümeti sıkıştırarak "neden bizde böyle paket yok?" diyerek her hangi bir şey beklemesin. Biz açıklayacağımız paketler için taraflarla görüşüyoruz ama kusura bakmasınlar ama krizi fırsata dönüştürme pirimi kimseye vermeye niyetimiz yok.


Bu ülkede tüyü bitmemiş yetimin hakkı var. Açıkça söylüyorum. Krizde puslu havayı sevenler var. Bunlara fırsat vermeye niyetimiz yok. Kim nasıl etkileniyor bu önemli.


Bu kriz AK Parti'nin çıkardığı kriz değildir. Krizin kaynağı Amerika'dır, Avrupa'dır. Oradan gelen rüzgar söz konusu. En az bizi inşallah etkileyecek. Sınırların kapatılması mümkün değil. Dayanışma ile krizin etkileri hızla atlatılacaktır.


Ticarette 2010 sonunda 6 milyar dolar hedeflyoruz. Doğalgaz hattı Ceyhan'dan Hindistan'a uzanacak. Boğazlarımız ham petrol taşıyıcılığından kurtulmuş olacak. Beraberinde navlun fiyatları da inecek.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler