YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Baykal Meclis kürsüsünde, Ergenekon'u savundu
Baykal Meclis kürsüsünde, Ergenekon'u savundu
Baykal Meclis kürsüsünde, Ergenekon'u savundu
21 Ekim 2008 / 17:14 Güncelleme: 21 Ekim 2008 / 00:00


Partisinin grup toplantısında konuşan CHP Lideri Deniz Baykal yine Ergenekon'u savundu. Baykal ilginç bir de benzetmede bulundu.


CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin grup toplantısında konuştu. dün başlayan Ergenekon davasının seyrini eleştiren Baykal, "Bu dava ile ilgili çok açık çok net değerlendirmeler yapmıştık. Hukuka saygı istemiştik. ama hukuka saygı göstermek değildir, bunu hukuku sağlayanların yapması gerektiğini söylemiş ve bu davanın siyasi bir dava olduğunu belirtmiştik. Dün dava başladı. 1 buçuk yıl sonra. İddianameyi bilmeden 1 seneden fazla tutuklu kaldılar. Bu tutuklulardan birisi iddianameyi bilmeden öldü. Örgütün kasası dediler adamın cenazesini bizim Edirne belediyemiz kaldırdı... " dedi.


KUVVET KOMUTANI TUTUKLU


Ergenekon tutuklusu emekli Orgeneral Şener Eruygur'u da savunan Baykal, "Bir askeri şahsiyet. Önemli bir kuvvet komutanı. Çok kritik sağlık sorunları varken orada tutuklu tutuluyor. Ortada hala bir iddianame yok. Ne var bu iddianamede. Herşey var. Herşey varsa. Olması gereken şeyler yoktur. Bağlantılar kurulmamış. Adı geçen şahıslar birbirini tanımıyor. Başbakan'dan Ana muhalefet partisi liderine kadar herkesin ismi geçiyor..." ifadelerinde bulundu.


KABUL ETMİYORUM BUNLARI


"Savcılık iddianame çok önemli kavramlar bunlar." diyen Baykal sözlerini şöyle sürdürdü: "İnsanlarla ilgili suçlama yapmak çok önemli kavramlar var. Herkesin bir hayatı geçmişi var. Sonra birisi benim için burası gerekiyor, toplayın bunları diyecek. Ve sonra hukuk buna alet olacak. Kabul etmiyorum bunları... Daha önce de benzer davalar gördük. Van'daki olay bu değil miydi. Orada namuslu bir insan intihar etmedi mi? 2 bin 500 yıl isteniyordu. Hiç bir şey çıkmadı. Dün dava görüldü. Salona sığmamışlar. Bırakın salona sığmayı bu dava vicdana sığıyor mu ona cevap verin."

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler