YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Baykal hala Sav'ı destekliyor
Baykal hala Sav'ı destekliyor
Baykal hala Sav'ı destekliyor
10 Haziran 2008 / 08:46 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, Genel Sekreter Sav'ın “telekulak” skandalıyla ilgili olarak parti Meclis Grubu'nda genel görüşme yapılmasını istedi. Parti karıştı. Grup Başkanvekili Okay, “Başvuru gruba ulaştı, ancak henüz bir işlem yapmadık” dedi.


CHP’de Genel Sekreteri Önder Sav’ın Hac ibadeti konusundaki sözleri ve “telekulak skandalı”  partiyi de karıştırdı. CHP Konya milletvekili Atilla Kart konunun Meclis grubunda ele alınmasını istedi. Grup yönetimi ise başvuruyu işleme koymadı. Sav’ın adının karıştığı “telekulak” skandalı ile zor günler geçiren CHP’de, yine Sav'ın Hac ibadeti ve Hazreti Muhammed ile ilgili sözleri sıkıntıyı artırdı. Bir türlü suların durulmadığı partide, uzun yıllar parti yönetiminde Sav ile çekişen fakat son kurultayda ilişkilerini koparan eski Genel Başkan Yardımcısı Eşref Erdem’in akrabası olan Konya Milletvekili Atilla Kart, CHP Grup Başkanvekilliği’ne bir dilekçe vererek genel görüşme istedi.


Dilekçesinde, Grup İç Yönetmeliği'nin 42'nci maddesi uyarınca Sav’ın konuşmaları ve telekulak skandalıyla ilgili olarak  “genel görüşme” açılmasını talep eden Kart, Sav’ın Hac ibadetine ilişkin konuşmalarının parti anlayışını yansıtmadığını savundu. Kart,  “Genel Sekreterimizin konuyla ilgili olarak kamuoyuna yansıyan görüş ve düşünceleri değerlendirmek konumunda değilim. Ancak, dinin siyaset ve ticaret tarafından istismar edilmesine şiddetle karşı olduğum gibi, dini değerleri küçümseyen veya dışlayan yaklaşımlara da şiddetle karşı olduğumu hemen ifade ediyorum” dedi.BAYKAL’DAN SAV’A DESTEK
CHP Grup Başkanvekili Hakkı Süha Okay ise ‘’Başvuru bize ulaştı, ancak bir işlem yapılmadı. Ama bir şey çıkacağını zannetmiyorum” dedi. Konuyla ilgili bugüne kadar hiç konuşmayan CHP Lideri Deniz Baykal partisinin son Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısını yaptığı Diyarbakır’da sessizliğini bozdu. “Kimse kimsenin kutsalına saygısızlık yapma hakkına sahip değildir” diyen Baykal, satır aralarında çalışma arkadaşı Sav’a destek çıktı. Sav hakkında yapılan eleştirilerin sert olduğu imasında bulunan Baykal, “Hiç birimizin birbirimize bu konuda haklı olmayan bir isnadı, bir ‘küçük düşürme’ anlayışını izafe etmemesi lazım. 'Bir siyasi mücadele icabıdır, acaba bundan bir siyasi yarar sağlar mıyız' diye bu kadar kutsal, önemli, ortak değerlerimize durup durup dolaylı çürütme anlamına gelebilecek sözler söylenmesi fevkalade yanlıştır" sözleriyle de isim vermeden AKP’yi eleştirdi.İŞARET OYU İLE
CHP Konya milletvekili Kart’ın başvurusunda dile getirdiği talebinin bugün yapılacak TBMM Grup toplantısında milletvekillerinin bilgisine sunulması gerekiyor. Bir sonraki grup toplantısının kapalı bölümünde önce iddiaları için Kart’a ardından parti grup yönetimine söz verilmesi gerekiyor. Konunun görüşülüp görüşülmemesine ise milletvekillerinin işaret oyuyla karar veriliyor. (GAZETEPORT)

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler