YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Baykal, Erdoğan'ı çok kızdıracak
Ankara Erdoğan-DTP görüşmesine kilitlendi. Peki CHP lideri Baykal bu yakınlaşmaya ne dedi?
Baykal, Erdoğan'ı çok kızdıracak
05 Ağustos 2009 / 14:59 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Hükümet Kürt açılımı ile ilgili adımlar atmaya devam ediyor. Bu kapsamda Başbakan Erdoğan'ın DTP ile görüşme kararı gündemde bomba etkisi yarattı. Ankara bu karara odaklandı. Kimileri kararı olumlu olarak değerlendirirken kimileri bu karara pek sevinmedi...


Ana muhalefet partisi CHP'de bu açılıma tepki gösterenlerden... MHP kadar sert tepki vermese de CHP'de bu açılımdan memnun değil...


CHP lideri Deniz Baykal, Erdoğan'ın kızdıracak bir açıklama yaptı. Baykal'a göre bu görüşmede hükümetin PKK'yı muhatap aldığı su götürmez bir gerçek.


Baykal, bu konuda hükümeti net olmaya ve dilin altındaki baklayı çıkarmaya çağırdı.


NTV Ankara Temsilcisi Murat Akgün'ün canlı yayın konuğu olan Baykal şunları söyledi:


ŞARTLAR ONU DTP İLE BİR ARAYA GETİRMEYE ZORLADI


"PKK ile arasına mesafe koymadığı sürece DTP ile temas kurmayacağını ifade etmişti. Bunu temel siyasi ilke olarak ortaya koymuştu. Şimdi o ilkesini koruyamıyor.


Şartlar onu DTP ile bir araya gelmeye zorladı. Görüşmeler daha gündeme gelmeden önce Kandil, görüşmelerin kimlerle yapılabileceğini söylemişti. Ve onların arasında DTP de vardı. Kendisi de vardı, PKK da vardı, İmralı da vardı. Bunların arasında ayrım olmayacağı ifade edilmişti. Aynı şeyi İmralı da söylüyordu. Bunların her biriyle görüşülebilir diye..


MUHATAP KUŞKU YOK PKK'DIR


Şimdi bu görüşme yapılıyor. Görüşmenin muhatabı hiç kuşku yok PKK'dır. PKK'nın çeşitli biçimlerde yansımasıdır. Bunu saklayarak gerçeği örtbas ederek bir yere varmak mümkün değildir. Şimdi bunlar arasında mahiyet farkı var mı? Yani Kandil ile yapılsa İmralı yapılmamış mı olacak?


İmralı devre dışında kı bırakılmış olacak? Kandil ile müzakere yapılsa. Bu randevularla kapalı kapılar arkasında konuşulabilir olmaktan çıkmıştır bu iş.Artık konuyu netleştirmeye ihtiyaç vardır. Neyi konuşacağımızı önceden bilmemiz lazım. Artık konuşma zamanı gelmiştir.


Artık Başbakanın ya da hükümet adına yetkili kişilerin dillerinin altındaki baklayı çıkarmaları lazımdır."

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler