YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Baydemir yetkilerini devretti
Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, başkanlık yetkilerini belediye meclis üyesi Emek Yazbaşı'na bıraktı.
Baydemir yetkilerini devretti
03 Mart 2010 / 16:24 Güncelleme: 03 Mart 2010 / 16:25

Belediye Başkanı Osman Baydemir, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü münasebetiyle, 3 Mart'tan 9 Mart'a kadar geçerli olmak üzere tüm yetkilerini belediye meclis üyesi Emek Yazbaşı'na bıraktı. Kadınların siyasette, istihdam alanlarında ve yetki paylaşımında yeteri kadar temsil edilmediğini belirten Baydemir, "İnşallah 2014 yılında, Diyarbakır halkının da isteği ve rızasıyla belediye başkanlığına kadın seçilir" dedi. 
 

Töre ve namus cinayetlerini eleştiren Baydemir, şunları söyledi; "Kadın hiç kimsenin namusu değildir. Rabbın katında da, devletin katında da, kadın ve erkek eşittir. Berdel, küçük yaşta evlenmeler ve kadınlara karşı her türlü olumsuz ve negatif tavır ortadan kalkmalı, kadınlar ile erkekler arasındaki eşitlik mesafesi aynı düzeye getirilmelidir"  
 

BDP'li Viranşehir Belediye Başkanı Leyla Güven, kapatılan DTP'nin Eşbaşkan Yardımcısı Selma Irmak ve Başkan Danışmanı Dilan Taşdemir'in yürüttükleri kadın mücadelesi nedeniyle tutuklandığını ve halen cezaevinde olduklarını hatırlatan Baydemir, "Sizin aracılığınızla hepsinin 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü kutluyorum. Şimdiye kadar kadın mücadelesinde çaba sarf eden, bedel ödeyen kadınların anıları önünde saygıyla eğiliyorum" diye konuştu.   
 

Baydemir, daha sonra yetki defterine attığı imza ile tüm yetkilerini 9 Mart'a kadar belediye meclis üyesi Emek Yazbaşı'na devretti. Bir süre başkanlık koltuğunda oturan Yazbaşı, ilk iş olarak 8 Mart'a kadar tüm belediye otobüslerinin kadınları ücretsiz taşıyacağını söyledi. Daha sonra Başkanlık makamına gelen Kadın misafirlere ve Belediye başkanlarına gül dağıttı. İHA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler