YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Batum: Hiç kimsenin haddi değil!
Batum: Hiç kimsenin haddi değil!
10 Nisan 2013 13:39
TBMM Anayasa Uzlama Komisyonu Üyesi, CHP Eskişehir Milletvekili Süheyl Batum, anayasanın ilk 4 maddesine kesinlikle dokundurtmayacaklarını söyledi.

TBMM Anayasa Uzlama Komisyonu Üyesi, CHP Eskişehir Milletvekili Süheyl Batum, AK Parti ve diğer partilerin, aralarında anlaşsalar bile anayasanın ilk 4 maddesine dokunmalarına izin vermeyeceklerini belirterek, ''Hiç kimsenin alternatif masalar üreterek, orada yaptıkları anayasayı bizim üzerimizden meşrulaştırmak hakkı da yoktur, haddi de değildir'' dedi.

Batum, beraberinde yaklaşık 20 CHP'li milletvekiliyle, anayasa yapım sürecine ilişkin TBMM'de basın toplantısı düzenledi.

Anayasa çalışmalarının, yeni bir sürece, aşamaya girdiğini ifade eden Batum, ''Geçen pazartesi TBMM Başkanı ile toplantı yaptık. Maalesef yeni sürecin, yeni aşamanın nasıl geliştiğini, yeni aşamaya neden ve nasıl girildiğini teyit etmekten başka amaca hizmet edemedi'' diye konuştu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yaptığı açıklamalarla komisyona ömür biçtiğini belirten Batum, AK Parti'nin de bu sürecin geçmesini beklediğini söyledi. Batum, CHP'nin ilk günden beri anayasanın ilk 4 maddesine dokunulamayacağını söylediğini dile getirdi.

Batum, 4 partinin anayasa için masaya oturduğunu ancak AK Parti'nin ısrarcı olduğu başkanlık rejimi, BDP'nin ısrarcı olduğu bölge yönetimi, gerçek adıyla federasyonlar arasında sıkışıp kaldıklarını savundu. Batum, bunları kabul etmediklerinde hiçbir madde üzerinde uzlaşmanın mümkün olmadığını, bu nedenle tüm maddelerin, uzlaşılamadığını gösteren şekilde kıpkırmızı olduğunu belirtti.

Komisyonun, Anayasa Mahkemesi'nin görev ve yetkilerine ilişkin madde metnini gösteren Batum, 30 küsur yıllık anayasa hukukçusu olduğunu ancak böyle kıpkırmızı bir anayasa görmediğini kaydetti.

İki partinin anayasasının, hiçbir zaman toplum sözleşmesi niteliği kazanamayacağını dile getiren Batum, ''Dünyanın her yerinde anayasayı değiştiren iktidarların bir tek özelliği vardır; değişmez maddelere kesinlikle dokunamaz. CHP olarak ilk 4 maddenin virgülüne bile dokunma yetkisinin bulunmadığını düşünüyoruz. Bu nedenle ilk 4 maddede değişiklik önermeme kararı verdik. 'İlk 3 maddeyi değiştirmiyoruz ama o değişikliği yasaklayan 4. maddeye yer vermiyoruz' gibi hukuksal ahlaksızlıklara da izin vermeyeceğiz. AKP, diğer partiler, aralarında anlaşsalar bile ilk 4 maddeye dokunmalarına izin vermeyeceğiz. Bu yolla anayasanın, anayasa hukukunun, devletin, toplumun temel ilkelerinin çiğnenmesine izin vermeyeceğiz'' diye konuştu.

Batum, anayasaların, bir ülkede var olan toplumsal, hukuksal, siyasal, kültürel, ekonomik sorunlara çözümler üretmek zorunda olduğunu, bu sorunların, her ülkede farklılık gösterebileceğini belirtti. Batum, bu sorunlardan birini ayırıp, ''Sadece ona çözüm üretiyorum'' diye bir bahane üretmenin, anayasalar için kabul edilemeyeceğini vurguladı.

Türkiye'deki adaletsizlik, kadın-erkek temsilinde eşitsizlik, sendikal sorunlar, grev yasakları, taşeronluk sorunu bulunduğunu öne süren Batum, CHP'nin, bütün bu sorunlara yönelik maddeler önerdiğini anlattı. Ancak ne getirdilerse, Türkiye'de bu sorunlar yokmuş gibi ''hayır'' denildiğini ifade eden Batum, ''Neden  AKP, BDP, PKK, ABD'nin denetiminde anayasalarını yapmışlar. Bu çok açık. BDP'liler federasyon önerisi veriyorlar. AKP, 'ilk 3 maddeyi kaldırmadım ama 4. maddeyi kaldırdım, yerel yönetimlere yetki verilmesini söyledim.' Bunların hiçbiri tesadüf değildir. Hiç kimsenin, bizim dışımızda alternatif masalar üreterek, orada yaptıkları anayasayı bizim üzerimizden meşrulaştırmak hakkı da yoktur, haddi de değildir'' dedi.

 

AA

13:49
 // YAVUZ HIRSIZ
Yürü git be kardeşim! İşimiz gücümüz var. Kimsin nesin sen? Kendini bu memleketin tek tapulu sahibimi sanıyorsun. Millet isterse buğdaya, mercimek der. Sanane bundan. Buğdaya, mercimek demeyle de, mercimek olmuyor. Biz hepsine tahıl diyoruz....
10 Nisan 2013 13:49
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler