YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Batum: Bizi Ankara'ya hapsettiler!
Batum: Bizi Ankara'ya hapsettiler!
14 Ağustos 2014 10:40
CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ulusalcı vekilleri "İhsanoğlu için çalışmadılar" diye suçlamıştı. CHP liderine cevap Eskişehir milletvekili Süheyl Batum'dan geldi. Batum, "Bizi Ankara'ya hapsettiler" dedi.

CHP'de çatı aday Ekmeleddin İhsanoğlu'nun Cumhurbaşkanı seçiminin ilk turunda aldığı yenilginin ardından başlayan tartışma, ulusalcı milletvekilleryile Genel Merkez arasında restleşmeye dönüştü. 

Parti yönetimi, Kılıçdaroğlu'nu istifa ve kurultay toplamaya davet eden vekillere “Hem çalışmadılar hem eleştiriyor” diyerek sert karşılık verdi. Bu tepki, yönetime kazan kaldıran vekilleri isyan ettirdi.

Önceki gün beş arkadaşıyla birlikte Genel Başkan'ı istifaya davet eden Eskişehir Milletvekili Süheyl Batum, ilginç bir ayrıntıyı açıklayarak Genel Merkez'e cevap verdi.

Türkiye Gazetesi'ne konuşan Batum, diğer vekillere verilmesine karşın kendisiyle birlikte Emine Ülker Tarhan'a hiçbir ilde görev verilmediğini belirterek şunları söyledi:

"Birgül Hanım ile Dilek Hanım kendi illeri arasında yer değiştirildi. Birgül Hanım'a Uşak'ta, Dilek Hanım'a ise İzmir'de çalışması söylendi. Arkasından bana yazı gönderildi. Cumartesi pazar dahil Ankara'yı terk etmeyin dendi. 30-40 kişiye yapıldı bu. Biz burada nöbet tuttuk."

Bir ateş yaktık

Çatı adayı İhsanoğlu ile bir alıp veremediklerinin olmadığını, sadece son dönemlerde "Nasıl olsa CHP seçmeni bize oy verecek. Onlar çantada keklik. Benim başka yerlerden oy almam lazım" politikasına karşı olduklarını belirten Batum şöyle devam etti:

"Aday bir dayatmayla açıklandı. Alınan sonuç ve gelinen nokta nedeniyle son derece üzgünüz. Biz milletvekiliyiz. Bir ateş yakmak istedik. 'Bu işten memnun değiliz' dedik. Olay ortada. Kimsenin 'neden çıkıyorsunuz ortaya?' diyecek hali yok. Sonuçta bir proje yürütüldü. 'Bizim projemizse tamam' dedik. Sayın Genel Başkan 'ben buldum arkadaşlarımla. Rizikoyu da alırım' dedi. Neydi strateji; 'Bu adayla bırakın kendi oylarımızı, AKP'nin de oyunu alacağız.' Sonuçta bırakın AKP seçmenini kendi seçmenimizin oyunu alamadı bu proje. O yüzden bu ateşi yakmaya çalıştık.”

Delege memnunsa sorun yok

“Bu çıkışınızla tabandan ne bekliyorsunuz?” sorusuna “CHP seçmeninin, kurultay delegelerinin, üyelerinin bu işe el koymasını istiyoruz” cevabını veren Batum şöyle devam etti: “El koymazsa bu siyaset aynı gidecek, biz yanılıyoruz demektir. O nedenle bu işin sorumlusu siz iseniz derhal istifa edin, bırakın. Kurultaya gidelim. Kurultay size 'haklısınız' derse biz özür dileriz. 

'Genel seçime bir yıldan az zaman kaldığı için kurultay yapılmamalı' savunmasını da doğru bulmuyorum. 1990'lardan bu yana hep 'sırası değil' denir. Bunu hep duyarım. Peki ama 14 parti bir aday çıkardık. Aldığı oy 46-47. Bizim aldığımız oy  38. Hala dur zamanı mı? Bu şekilde ideolojisiz gittiğimiz bir partide seçimin 2015'te de fecaat olacağı belli. Biz buna izin vermeyeceğiz.” 

"Herkes aday olabilir"

Süheyl Batum, genel başkanlık için kimi düşündüklerine ilişkin ise şunları söyledi: “Kafamızda bir sürü insan var ama... CHP'de proje olmayan birileri olmalı. Bu, Pensilvanya ya da bilmem ne medyası olabilir, ona yanaşmayan bütün CHP'liler bu genel başkan olabilir diye yola çıktık.”  

Batum, kurultayın toplanmaması halinde partiden istifa edip etmeyeceklerine ilişkin soru üzerine de “Birileri karnından konuşmasın, biz CHP'liyiz. Kaçmak niyetinde falan değiliz. Yanlış stratejiyi yapanlar kaçmalı diye düşünüyoruz. CHP'yi doğru çizgiye oturtana kadar da bizim gibi düşünen insanlarla el ele mücadele edeceğiz” dedi.

 

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler