YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Batsın bu yasa, candan daha mı önemli?'
'Batsın bu yasa, candan daha mı önemli?'
18 Şubat 2015 16:19
CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında Meclis Genel Kurulu'nun kapalı oturumunda yaşanan kavgayı eleştirdi.

İç Güvenlik Paketinin yasalaşmasına izin vermeyeceklerini vurgulayan Gök, "CHP olarak böyle antidemokratik bir düzenlemeye geçit vermeyeceğiz. Daha görüşülürken bu yasaya şiddet ve kan bulaşmıştır. Bu yasa daha görüşülmeden kanlı bir yasadır, insan haklarını hukukun üstünlüğünü, demokrasiyi katleden bir yasadır. Batsın bu yasa. Candan daha mı önemli?" dedi.

TBMM Genel Kurulu'nda yaşanan kavgaya ilişkin, Gök, "CHP olarak bizi faşist devlet anlayışının uygulanacağı bir düzene götürmek isteyen yasaya karşı milletimizden aldığımız yetki ile demokrasiyi, insan haklarını, hukukun üstünlüğünü korumak için göğsümüzü siper ettik. Demokrasinin bir bedeli var. Biz halkımız adına bu bedeli ödemeye hazırız. Kimse bizi korkutamaz, kimse bizi yıldıramaz" dedi.

"AKP kurmak istediği polis devletini önce mecliste kendi militan kadroları ile denemeye çalışıyor"

Gök, "AKP faşizmi Meclis'te denemeye çalışıyor. AKP kurmak istediği polis devletini önce Meclis'te kendi militan kadroları ile denemeye çalışıyor. Dün CHP olarak bizi demokrasiden uzaklaştıracak, bizi faşist bir devlet anlayışının uygulanacağı bir düzene götürmek isteyen bu yasaya karşı milletimizden aldığımız yetki ile demokrasiyi, insan haklarını, hukukun üstünlüğünü korumak için kendimizi, göğsümüzü siper ettik. Demokrasinin bir bedeli var. Biz CHP milletvekilleri olarak halkımız, ülkemiz adına bu bedeli ödemeye hazırız. Kimse bizi korkutamaz, kimse bizi yıldıramaz. Bu yasa ile AKP kendi silahlı gücünü kurmak istiyor" diye konuştu.

"Görüşülürken bu yasaya şiddet ve kan bulaşmıştur. Batsın bu yasa! Candan daha mı önemli?"

İç Güvenlik Paketinin yasalaşmasına izin vermeyeceklerini vurgulayan Gök, "CHP olarak böyle antidemokratik bir düzenlemeye geçit vermeyeceğiz. Daha görüşülürken bu yasaya şiddet ve kan bulaşmıştır. Bu yasa daha görüşülmeden kanlı bir yasadır, insan haklarını hukukun üstünlüğünü, demokrasiyi katleden bir yasadır. Batsın bu yasa. Candan daha mı önemli?" dedi.

"Çekiçlerle, koparılan sandalyelerle milletvekillerimize ağır saldırılar gerçekleştirilmiştir"

Gök, "Dün Meclis'te parlamento tarihinin en kanlı günlerinden birisi yaşanmıştır. Çekiçlerle, koparılan sandalyelerle milletvekillerimize ağır saldırılar gerçekleştirilmiştir. Bunların bir kısmı kapalı oturumda olduğu için göremediniz. Bu saldırgan bir güruhun demokratik haklarını kullanmak isteyen milletvekillerine karşı yaptığı bu kanlı baskını, saldırıyı göremediniz. Ama tüm vatandaşlarımız bilmelidir ki AKP kendi faşist yasalarını önce Meclis'te milletvekilleri üzerinde denemek istemiştir. Dört milletvekilimiz AKP'li milletvekillerinin saldırısı sonucu yaralanmıştır. AKP Grup Başkanvekili Sayın Elitaş, 'bize saldırdılar' diye açıklama yapmış.

Dört yaralı CHP'de. Utanmadan, sıkılmadan yalan söylüyorlar. Meclis'i gerginliğe bilerek itiyorlar. Çünkü biliyorlar ki bu yasa çıktıktan sonra Türkiye'de herkesin sesi kısılacak, herkesin nefesi dinlenecek. Daha yasa çıkmadan milletvekillerine bunu yapanlar, düşünün yasa çıktıktan sonra masum halka karşı neler yapmazlar. Kan ve şiddetin bulaştığı bu yasa görüşülmeden geri çekilmelidir" ifadelerini kullandı.

"Bütün halkımıza, sivil topluma sesleniyorum; sesinizi yükseltin"

Paketin tüm halkı ilgilendirdiğinin altını çizen Gök, "Bütün halkımıza, sivil topluma sesleniyorum; sesinizi yükseltin bu yasa çıktıktan sonra kimsenin sesinin yükseltilmesine izin verilmeyeceği bir ortama gidiyoruz. Türkiye'yi medeni dünyadan ayıracak bu yasaya karşı herkes sesini yükseltmeli, gücünü birleştirmeli" dedi.

"Meclis başkanvekili meclisi kapat önergemizi AKP'liler yasanın görüşülmesini istiyor diye geri çeviriyor"

AK Parti milletvekillerinin Genel Kurul'daki tavrının anlaşılır olmadığına, gördükleri karşısında dehşete kapıldıklarını söyleyen Gök, "Dört milletvekili yaralanmış, Meclis Başkanvekili 'Meclis'i kapat' önergemizi 'AKP'liler yasanın görüşülmesini istiyor' diye geri çeviriyor. Bu yasa, dört milletvekilinin canından daha önemli olmuştur. Böyle bir şey kabul edilebilir mi? Dört milletvekilinin hastaneye kaldırıldığı bir atmosferde görüşmeler yapılabilir mi? Bir 'geçmiş olsun' diyen, arayan, soran yok. Neymiş? AKP bu yasanın görüşülmesini istiyormuş" diye konuştu.

" 'Benim esnafım gerektiğinde polistir' Böyle mi Cumhurbaşkanı? Yarattığın eserinle övünebiliyorsan övün"

Konuşmasında gazeteci Nuh Köklü'nün bir esnaf tarafından bıçaklanarak öldürülmesine de değinen Gök, Köklü'ye Allah'tan rahmet yakınlarına başsağlığı diledi. Gök, "Şimdiki Cumhurbaşkanı, önceki Başbakan'ın bir sözünü iyi hatırlayınız. 'Benim esnafım gerektiğinde polistir'. Böyle mi Cumhurbaşkanı? Yarattığın eserinle övünebiliyorsan, övün. Bu anlayış bir camın, candan daha değerli olduğu bir tabloyu ortaya koyuyor. 'Benim esnafım gerektiğinde polistir' dersen o da bunu talimat olarak alır, 'arkamda cumhurbaşkanı, başbakan var' der, kendince yöntem geliştirir, infazı gerçekleştirir" açıklamasında bulundu.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler