YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Batı'ya da Doğu'ya da dönüğüz'
Başbakan Erdoğan geleneksel iftar yemeğinde konuştu
'Batı'ya da Doğu'ya da dönüğüz'
12 Ağustos 2010 / 23:32 Güncelleme: 12 Ağustos 2010 / 23:34

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Yüzü Batı'ya dönük olan Türkiye'nin, sırtını Doğu'ya dönmesi ısrarla bizden isteniyor. Böyle bir şeyi bizden isteme hakkı da kimseye verilmiş bir hak değildir. Hükümet olarak dünyanın dört bir yanına yüzümüz açıktır, yüzümüz dönüktür'' dedi.

Başbakan Erdoğan, AK Parti Genel Merkezindeki ''AK Parti Genel Merkez Dış İlişkiler Başkanlığı 4. Geleneksel İftarı''nda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin mevcut anayasasının 12 Eylül 1980'de yapılan askeri müdahalenin ardından hazırlandığını ve haklar, özgürlükler, demokratik zihniyet ve demokratik kurumlar noktasında ciddi sorunlar içerdiğini söyledi.

Değişikliğin, Anayasa üzerindeki müdahale gölgesini en güçlü şekilde kaldırma özelliğini taşıdığını belirten Erdoğan, 12 Eylül'de yapılacak referanduma ilişkin, ''Türkiye Cumhuriyeti Anayasası, 12 Eylülle birlikte daha demokratik, daha özgürlükçü, insanı daha fazla eksene oturtan, merkeze alan bir anlayışa kavuşuyor'' dedi.

Başbakan Erdoğan, referandumla yürürlüğe girecek değişiklikle, Avrupa Birliği'ne uyum noktasında tarihi bir adım atmış olacaklarını vurgulayarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Hukuk sistemimiz, özellikle de Anayasa Mahkemesi ve Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu Avrupa ülkelerindeki veya Avrupa Birliği üyesi ülkelerdeki, Amerika'daki, gelişmiş ülkelerdeki anayasa mahkemeleri neyse hakimler savcılar yüksek Kurulu neyse, adeta bunların bir ortalamasını hedefleyen bir düzenlemedir. Buna benzer bir yapıya artık kavuşuyor. Sendikal haklar Avrupa standartlarına erişiyor. Çocuklara, kadınlara, özürlü ve yaşlılara yine Avrupa standardında güvenceler getiriyoruz. Yani biz, ülke içindeki vesayetçi anlayışa, statükocu zihniyete, özellikle de değişime direnen bürokratik elite karşı ciddi manada bir değişimi savunuyor, Türkiye'nin geleceğini değiştirecek, kaderini değiştirecek bir düzenlemeyi gerçekleştiriyoruz. Türkiye'yi Avrupa Birliği'ne daha da yakınlaştıracak, Türkiye'nin kurumlarını Avrupa Birliği kurumlarıyla eşdeğer hale getirecek bu değişim hareketine Avrupalı dostlarımızın da güçlü şekilde destek vermelerini bekliyoruz.''


''KIBRIS'TA ÇÖZÜM ARAYIŞLARI İLANİHAYE DEVAM EDEMEZ''


''Avrupa Birliği konusunda Türkiye'nin karşısına artık yapay engeller çıkarılmamalıdır'' diyen Başbakan Erdoğan, ''Kıbrıs meselesi, art niyetli bir şekilde kendi esaslarından uzaklaştırılarak Türkiye ile AB arasında bir soruna dönüştürülmüştür. Bu son derece yanlıştır. Burada tekrarlıyorum, 2010 yılı sonuna kadar Ada'da kalıcı ve adil bir çözüm bekliyoruz'' diye konuştu.

Bugüne kadar şartları uluslararası toplum tarafından gayet iyi bilinen, Birleşmiş Milletler'in yerleşik parametreleri zemininde şekillendirilecek bir çözüme destek verdiklerini anlatan Erdoğan, 2004 yılında referanduma sunulan Annan Planı'nı desteklediklerini, sonrasında taraflar arasında başlatılan doğrudan görüşmelere de desteklerinin ortada olduğunu söyledi.


''ANNAN PLANI İLE İLGİLİ NE SÖZ VERDİKSEK YERİNE GETİRDİK''


Türkiye'nin Kıbrıs konusunda garantör ülke olarak üzerine düşeni yerine getirdiğini belirten Başbakan Erdoğan, ''Annan Planı ile ilgili Burgenstock'ta ne söz verdiksek biz yerine getirdik. Fakat garantör ülke olarak ne Yunanistan ne İngiltere bu konuda bizim gösterdiğimiz hassasiyeti göstermemişlerdir'' dedi.

Bu konuda da referanduma gidildiğini anımsatan Erdoğan, Kuzey Kıbrıs yüzde 65 destek verirken, Güney Kıbrıs'ın yüzde 75 ''hayır'' oyuyla Annan Planı'nı ''dışladığını'' ifade etti. Erdoğan, şunları söyledi:

''Bize Birleşmiş Milletler zemininde de Avrupa Birliği zemininde de verilen sözler yerine getirilmemiştir. Şimdi diyorum ki mevcut durumun düzeltilmesi için çözüm yolunda yapıcı ve irade sahibi bir tutum izlenmesi için AB'ye bir kez daha çağrıda bulunuyorum. Türkiye Avrupa Birliği'nden uzaklaşmıyor, tam tersine, Anayasa Değişikliği örneğinde de görüldüğü gibi Türkiye Avrupa Birliği ile bütünleşme yolunda kararlılıkla ilerliyor.''


''TÜRKİYE'DE GÜZEL GELİŞMELER OLUYOR''


Türkiye'de güzel gelişmeler olduğunu ifade eden Erdoğan, bu güzel gelişmelerin, bölge adına da umut verici sonuçlar doğurduğunu vurguladı.

Büyükelçilerin katkısıyla bu güzel gelişmelerin güç kazanacağını dile getiren Erdoğan, ''Desteklerinizden, katkılarınızdan, çabalarınızdan dolayı sizlere bir kez daha teşekkür ediyorum. Bu anlamlı iftar soframızı bizimle paylaştığınız, sevincimize ortak olduğunuz için sizlere ayrıca ülkem ve milletim adına şükranlarımı sunuyorum. Umuyorum ki bu ramazan, sadece İslam dünyasında değil, tüm dünyada barışa, dostluğa, dayanışmaya anlamlı bir katkı verecektir'' dedi. AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler