YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Batı samimiyet testinde sınıfta kalmıştır
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Yurt Dışındaki Türk Bilim İnsanları 2. Kurultayı'nın kapanış oturumunda yaptığı konuşmada Mısır'daki darbeye değindi.
Batı samimiyet testinde sınıfta kalmıştır
05 Temmuz 2013 / 14:50 Güncelleme: 05 Temmuz 2013 / 15:32

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Mısır'da ordunun yönetime el koymasına ilişkin "Mısır, Mısır halkı, idarecileri, siyasetçileri, askeri ve sivil bürokrasisi, Türkiye'nin yakın tarihini mutlaka okumalı, Türkiye'nin yakın tarihindeki tecrübesini mutlaka ama mutlaka dikkate almalıdır. İçinde bulunduğumuz zor coğrafyada, halkının çoğunluğu Müslüman olan demokrasi ile idare edilen, demokrasisinin standartlarını her geçen gün yükselten bir ülke olarak Türkiye, hem Mısır hem de diğer tüm bölge ülkeleri için aslında çok önemli bir referanstır" dedi.

Batı hala 'darbe' diyemedi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Mısır'da ordunun yönetime el koymasına ilişkin "Dünyanın neresinde olursa olsun, seçimle gelmiş hangi iktidara karşı olursa olsun, darbeler kötüdür, darbelerin hedefi halktır, darbelerin hedefi gelecektir, darbelerin hedefi demokrasidir. Bunu herkesin cesaretle açık yüreklilikle samimiyetle ifade etmesini bekliyorum. Ben şu anda batıya şaşıyorum. Batı hala bu olaya darbe diyememiştir. Ama bu arada Afrika Birliği'ni de tebrik ediyorum. Afrika Birliği de Mısır'ın üyeliğini askıya almıştır. Duruş budur" dedi.

Erdoğan, "Bugün Mısır'da, yanlışa sessiz kalanlar yarın bir başka yerde yapılanı eleştirme hakkına hiçbir zaman sahip olamayacaklardır. Özellikle Avrupa Birliği, Mısır'daki darbeye gereken tepkiyi göstermeyerek, Mısır'daki darbeye 'darbe' bile diyemeyerek, kendi ilkelerini bir kez daha ayaklar altına almıştır. Avrupa Birliği muktesebatını tekrar açıp okumalarını kendilerinden istiyorum" dedi.

"Mısır halkına karşı eşit mesafedeyiz"

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Mısır halkına karşı eşit mesafedeyiz. Tüm Mısır'ın iyiliğini, kendi huzurumuz kadar önemsiyoruz. Mısır'da Mısır halkı adına 25 Ocak devrimini gönülden destekledik. Mısır 25 Ocak devriminin gerisine gitmesini asla arzulamayız. 25 Ocak kazanımlarının heba edilmesine ciddi şekilde üzülürüz. Mısır'da şiddet, çatışma, kaos ortamından hassasiyetle uzak durulmasını bekleriz. Yine Türkiye'nin acı hatıralarına bakıp, Mısır'da seçimle gelmiş liderlerin bu darbe ile tutuklanmasının ileride ne büyük travmalara yol açacağı görülmelidir" dedi.

Erdoğan, bazı kişilerin "Darbeler kötüdür ama..." şeklinde başlayan cümleler kurduklarını kaydererek, "Aması, ancağı, lakini yok. Darbeler kötüdür. 'Efendim Mursi'nin hataları vardı.' Kardeşim, hataları olabilir, hatasız insan var mı dünyada  Bu hatanın bedelini ödettirecek olan Mısır halkıdır, sandıktır" dedi.

"Halka dayanmayan her irade diktatörlüktür"

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Mısır'da demokratik kuralların derhal devreye girmesini, bütün çevrelerin seçime katılmalarını, milli iradenin seçimle tecelli etmesini bekliyoruz. Mısırlılar da çok iyi bilir ki, halka dayanmayan her irade diktatörlüktür. Mısır'da seçimle gelenin seçimle gideceği sağlıklı bir ortamın oluşmasını bekliyoruz. Nerede kime karşı olursa olsun darbeler kötüdür, insanlık dışıdır, halkın, milli iradenin, demokrasinin açık düşmanıdır. Tüm dünyayı darbelere karşı samimi, ilkeli, ahlaki bir duruşa özellikle davet ediyor. Mısır halkına bir an önce huzura kavuşmaları yönünde kardeşleri olarak samimi selamlarımızı iletiyorum" dedi.

 

 

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler