YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Başörtüsü yasağının kalmasına yönelik adımlara DSP
Başörtüsü yasağının kalmasına yönelik adımlara DSP
Başörtüsü yasağının kalmasına yönelik adımlara DSP
31 Ocak 2008 / 15:03 Güncelleme: 01 Şubat 2008 / 00:00

Başörtüsü yasağının kalmasına yönelik adımlara DSP'den de destek geldi. DSP Ankara Milletvekili Mücahit Pehlivan, başörtüsü özgürlüğünün laikliğin gereği olduğunu söyledi.


 


Eski başbakanlardan merhum Bülent Ecevit'in özel doktoru olan DSP'li Mücahit Pehlivan, "üniversitelerde başörtüsü yasağına karşıyım. Mademki burası demokratik, laik, sosyal bir hukuk devleti, o zaman böyle bir yasak olmamalı. Laikliğin gereği de budur." dedi. AK Parti ve MHP'nin hazırladığı üniversitelerde başörtüsü yasağını sona erdirecek düzenleme DSP'de dün masaya yatırılmıştı.


 


DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, parti genel merkezinde topladığı milletvekilleriyle durum değerlendirmesi yaptı. Edinilen bilgiye göre toplantıda konuşan Ankara Milletvekili Mücahit Pehlivan, başörtüsü yasağının kaldırılmasına destek verilmesini istedi. konu ile ilgili düşüncelerini gazeteci Ömer Şahin'e açıklayan Mücahit Pehlivan, kız öğrencilerin eğitim hakkını engelleyen bu sorunun çözülmesinden yana olduğunu vurguladı. Hazırlanan metni beğenmediğini, ancak sorunun çözülerek Türkiye'nin rahatlatılması gerektiğini söyleyen Pehlivan, "Bu sorun 20 sene önce çözülmeliydi. Kartopu gibi büyüyerek bugünlere geldi. Ben tıp fakültesinde okurken sınıfımızda başörtülü arkadaşlar vardı. Öğrenciler arasında hiçbir sorun da yaşanmadı. Başörtüsü laikliğe karşı tehdit değildir. Madem anayasa, yasa değişikliği geldi; sınırları iyi bir şekilde çizilerek, toplumun bütün kesimleri rahatlatılarak çözüm bulunmalı' diye konuştu..

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler