YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Başkent Gaz'ın özelleştirilmesine tepki gösterdi
CHP Ankara Milletvekili Levent Gök, Başkent Doğalgaz'ın özelleştirilmesinin kanuni dayanağının kalmadığını, özelleştirmenin gerçekleşmesi halinde Danıştay'da iptal davası açacaklarını söyledi.
Başkent Gaz'ın özelleştirilmesine tepki gösterdi
17 Ocak 2013 / 13:21 Güncelleme: 17 Ocak 2013 / 13:31

 

Gök, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in, belediyenin bütün kaynaklarını ''hovardaca kullanarak'', kentin geleceğini yok ettiğini ileri sürdü. Gök, bu anlayışın, Gökçek'ten sonra aynı makamda oturacak kişinin Ankara'ya yatırım yapma şansını sıfırladığını kaydetti.
 
Gökçek'in siyasi olarak en çok himaye edilen ''yeteneksiz'' bir Belediye Başkanı olduğunu iddia eden Gök, ''Birileri bu Belediye Başkanı'na 'dur' demelidir. Elbette bütün yaptıklarının hesabını verecektir'' dedi.
 
Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin BOTAŞ'a olan borçlarının ödenmesi ve metro yapımının devam etmesi için 2007 yılında, özelleştirilmek üzere Başkent Doğalgaz Şirketi kurulduğunu belirten Gök, şöyle devam etti:
 
''Başkent Doğalgaz özelleştirme kapsamına alındı. Özelleştirme İdaresi'nin, üç kez yapılan ihaleden sonra son kez çıkardığı ihalede teklif verme süresi yarın dolmaktadır. Bu ihaleye başvuran şirketleri uyarmak istiyoruz. Sonucu bilinmeyecek bir işe kimse girişmemeli. Özelleştirme İdaresi de kanuni dayanağı kalmayan bir özelleştirmeyi yapmamalıdır.
 
Başkent Gaz'ın özelleştirmesinin dayanağı olan kanunun gerekçesi, BOTAŞ'a olan borçların ödenmesi ve metro yapımıydı. Ancak Başkent Gaz'ın karının 48,7 milyon lira lira olduğu ve BOTAŞ'a olan borçların ödendiği açıklandı. Metro yapımını da Ulaştırma Bakanlığı üstlendi. Dolayısıyla, şirketin özelleştirilmesinin kanuni dayanağı kalmamıştır. Bu kanun zaten Anayasa Mahkemesi'nin önündedir. Kanun bu mahkemeden dönmez ve özelleştirme yapılırsa biz CHP olarak ayrıca Danıştay'da, özelleştirmenin iptali davası açacağız. Özelleştirme İdaresi ve ihaleye teklif vermeyi düşünen tüm şirketleri uyarıyorum. Ankaralıların geleceği ile kimsenin oynamasına izin vermeyeceğiz.''
 
 
AA
 
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler