YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Başkanlık yolunu millet açtı
Başkanlık yolunu millet açtı
03 Şubat 2015 07:53
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, "Millet, 2007 referandumunda 'Cumhurbaşkanı'nı bundan sonra ben seçeceğim' demek suretiyle başkanlık sisteminin de yolunu açtı" dedi.

Yeni anayasa vaadini 2011 seçimlerine giderken ortaya koyduklarını ve bunda başarılı olamadıklarını ifade eden Şahin, "Türkiye'nin yeni bir anayasaya ihtiyacı var. Çünkü iş başında bulunan darbe ürünü anayasayı ayakkabıya benzetecek olursak, bize olmuyor, dar geliyor" diye konuştu.

Yolunu millet açtı

Yeni anayasa keyfiyeti başkanlık tartışmalarının gölgesinde kalmaması gerektiğini ifade eden Şahin şunları söyledi: "Yani başkanlık sistemi yeni anayasa ihtiyacını bloke etmemelidir. Evet Türkiye'nin mutlaka başkanlık sistemine geçme ihtiyacı var. Millet, 2007 yılı referandumunda 'Cumhurbaşkanı'nı bundan sonra ben seçeceğim' demek suretiyle başkanlık sisteminin yolunu da açtı" dedi.

Yeni anayasa ile sadece başkanlık sisteminin konuşulmasının, anayasa ile ilgili diğer hükümlerin de gölgede kalmasından endişelendiğini belirten Şahin "Biz 1982 Anayasası'nın içinde başkanlık sistemi yok diye mi değiştirmek istiyoruz. Hayır. 82 Anayasası'nda başkanlık sistemi olsaydı yine değiştirirdik. Çünkü, 82 Anayasası kaşıkla verdiğini kepçe ile alan bir anayasadır.

Bizim, önümüzdeki seçim çalışmalarında halkımıza 82 Anayasası'nın eksiklerini ve bize kaybettirdiklerini, ülkemizin ilerlemesinde ne gibi zararları olduğunu çok iyi anlatmamız gerekiyor" şeklinde konuştu. Başkanlık sisteminin yeni anayasanın olmazsa olmazlarından biri olduğunu da söyleyen Şahin, "Yeni anayasanın içerisinde idari yapıyla ilgili başkanlık sistemi de çok anlaşılır şekilde yer almalı" dedi.

 

SABAH

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler